"Sevdiklerimizle sağlığa yürüyoruz" etkinliği düzenlendi

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kozlu İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kozlu İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Kozlu Belediyesi tarafından birlikte organize edilen 2022 yılı Fiziksel Aktivite Etkinlik Programı kapsamında Sahil yolunda yürüyüş etkinliği ve çeşitli aktiviteler düzenlendi.

"Sevdiklerimizle sağlığa yürüyoruz" etkinliği düzenlendi
15 Haziran 2022 Çarşamba 17:29

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kozlu İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kozlu İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Kozlu Belediyesi tarafından birlikte organize edilen 2022 yılı Fiziksel Aktivite Etkinlik Programı kapsamında Sahil yolunda yürüyüş etkinliği ve çeşitli aktiviteler düzenlendi.

Kozlu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Abdulkadir Özdemir etkinlik programı çerçevesinde yapmış olduğu açıklamada özetle şunları kaydetti.

“Vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından bir dizi etkinlik düzenledik. Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.

Ayrıca pandemide uzun evde kalma dönemlerinde azalan fiziksel aktivite, korku, stres gibi psikolojik faktörler sonucu beslenme alışkanlıklarının ve gıda alışverişi alışkanlıklarının değişmesi, sağlıklı beslenme davranışlarından uzaklaşılması sonucu obezite görülme sıklığı artmıştır. Obeziteye neden olduğu bilinen çok sayıda faktör içinde, aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği en önemli nedenler olarak kabul ediliyor. Bu faktörlerin yanı sıra genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, sosyokültürel, psikolojik pek çok faktör birbiriyle ilişkili olarak obezite oluşumuna neden oluyor. Şişmanlık yalnız vücutta aşırı yağ toplanması değil, çeşitli metabolizma ve kalp-damar hastalıklarına sebebiyet veren, şeker hastalığı için risk oluşturan bir durumdur. Bununla mücadele, bilinçli olma ve örgütlenmeyle mümkündür.

Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, spor kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz”

Öte yandan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Abdulkadir Özdemir “Güzel bir organizasyon altında düzenlenen bu etkinliğimize destek veren İlçemiz Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğüne ve Kozlu Belediyesine teşekkür ediyorum “ dedi. (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.