Erkeklerde meme kanseri görülebilir

Özel Level Hastanesi Başhekimi Doktor Murat Koca, meme kanserinin neredeyse tamamının kadınlarda görüldüğünü ancak erkeklerde de görülebildiğini söyledi.

Erkeklerde meme kanseri görülebilir
19 Ekim 2021 Salı 15:43

Özel Level Hastanesi Başhekimi Doktor Murat Koca, meme kanserinin neredeyse tamamının kadınlarda görüldüğünü ancak erkeklerde de görülebildiğini söyledi.

Meme kanserini olabildiğince erken yakalamanın başarılı bir tedavi şansı sunduğunu belirten Koca, “Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun ele gelmesi, hissedilmesidir. Ayrıca ele gelen yumru olsa da olmasa da bazı belirtiler de meme kanserinde görülebilmektedir” dedi.

Meme kanseri belirtilerine dikkat çeken Özel Level Hastanesi Başhekimi Doktor Murat Koca, açıklamasına şöyle devam etti:

ERKEKLERDE DE MEME KANSERİ GÖRÜLEBİLİR

“Meme kanseri memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar. Meme kanserinin neredeyse tamamı kadınlarda görülür. Ancak erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Memelerinizin normalde nasıl göründüğünü ve nasıl hissettiğinizi bilmek, meme sağlığının önemli bir parçasıdır. Meme kanserini olabildiğince erken yakalamak, başarılı bir tedavi şansı sunar. Ancak neyin aranacağını bilmek, düzenli mamografilerin ve diğer tarama testlerinin yapılmasının yerini tutamaz. Tarama testleri, herhangi bir belirti ortaya çıkmadan önce meme kanserinin erken aşamalarında bulunmasına yardımcı olur.

Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesidir. Ayrıca ele gelen yumru (kitle) olsa da olmasa da bazı belirtiler de meme kanserinde görülebilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir. Meme kanseri belirtilerine dikkat çekmek için hastanemiz hekim ve hemşireleri tarafından farkındalık spot videosu çekildi. Tüm çalışanlarımız meme kanserini sembolize eden “Pembe Kurdele” ve pembe maske takarak halkımıza konu ile ilgili bilgilendirmek amacıyla stand açıldı. Erken fark edersen çok şey fark eder diyerek meme kanseri yönünden kontrollerini yaptırmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz.” Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/safakgazete/public_html/index.php on line 344