"Zümrüt yeşili bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz"

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu Gökçebey fidanlık müdürlüğünde basın toplantısı düzenledi.

"Zümrüt yeşili bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz"
17 Şubat 2022 Perşembe 15:30

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu Gökçebey fidanlık müdürlüğünde basın toplantısı düzenledi.

Beraberinde müdür yardımcıları ve işletme müdürlerinin katılımıyla Gökçebey fidanlık müdürlüğünde basın toplantısı düzenleyen Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, müdürlüğün 2021 yılı ormancılık çalışmaları, 2022 yılı programları ile yatırımlarını değerlendirdi.

183 yıllık tecrübesi ile Orman Genel Müdürlüğü, çağımız gereksinimlerine ayak uydurarak bilim temelli ormancılık anlayışı ile ilerleyişine devam etmektedir diyen Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

DAHA YEŞİL BİR TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞIYORUZ

“Orman Genel Müdürlüğü kurulduğu 1839 yılından bu yana; Sürdürülebilir orman yönetimi uygulamalarında, öncü kurum olarak ormanı ve orman kaynaklarını korumak, doğaya yakın bir anlayışla geliştirmek, ekosistem bütünlüğü ile topluma çok yönlü faydalar sağlayacak şekilde, ağaçlandırma çalışmaları, orman yangınları ve erozyonla mücadele başta olmak üzere 1.200’ü aşkın personelimizle birlikte ‘Daha yeşil bir Türkiye için’ çalışıyoruz. Dünya’da orman varlığı azalırken, Ormanlık alan artışında Avrupa da 1., dünyada 6. sıradayız. Bölge Müdürlüğümüz ormanlık alanını 2002 de 565 bin hektardan 2020 yılında 42 hektar artışla 607 bin hektara çıkardık.

2003-2021 YILSONU İTİBARİYLE 25 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTURULDU

Ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak, gelecek nesillerimiz için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 11 Kasım Milli Ağaçlandırma günü ilan edildi. 11 Kasım 2021 de Milli Ağaçlandırma günü etkinliklerinde, Geleceğe Nefes seferberliği kapsamında, 14 Lokasyonda 175.000 fidanı toprakla buluşturduk. 2003-2020 yıllarında 78 Milyon Adet Fidan toprakla buluşturuldu. 2021 yıl sonu itibariyle 1.518.000 adeti dikim olmak üzere 25.000.000 fidanı toprakla buluşturuldu. Özel ağaçlandırma yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişileri destekliyoruz. Proje yatırım bedelinin yüzde 65’ini orman köylümüze hibe olarak veriyoruz. Diğer gerçek ve tüzel kişilere hibe desteğimiz ise yüzde 25 oranında. Biliyoruz ki, daha sağlıklı bir toplum, daha yeşil bir çevreyi oluşturmaktan geçiyor. Zümrüt yeşili bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz.

2021 YILINDA 2 MİLYON 315 BİN ADET FİDAN ÜRETTİK

İklim değişikliği, erozyonla mücadele, çığ kontrolü, sel kontrolü ve yeşil kuşak baraj çalışması gerçekleştiriyoruz. Bartın İli Kurucaşile İlçesi Merkez ve Tekkeköy Deresi Havzaları Sel Kontrolü Uygulama Projesi ihale edilmiş olup 10 adet Harçlı Islah Sekisi yapım çalışmalarını tamamladık. 2002 yılı öncesindeki, 56 yılda yapılan çalışmanın 3,5 katını, son 18 yılda gerçekleştirdik. Fidan üretimini her yıl bir önceki yıla oranla arttırarak yıllık ortalama 2 milyon adet olarak gerçekleştiriyoruz. 2021 yılında 2.315.000 adet fidan ürettik. Fidanlığımızda üretilen tür sayımızı 142 türden 150 adedin üzerine çıkardık. 2022 yılında 2.500.000 adet fidan üreteceğiz. Cumhuriyet tarihinde gençleştirme çalışmalarında rekor kırarak, bir yılda 2. 964 hektar alanda çalışma yaptık. Sektörde dışa bağımlılığı azaltmak için yapılan yoğun ormancılık çalışmaları sonucu 2018 yılında 70 milyon dolar cari açık verilirken, 2019 yılında bu durum dengelenmiş olup, 2020 yılında ahşap eşya ithalat ve ihracatında ilk kez 15 milyon dolar cari fazla verilmiştir. Ülkemizin kalkınması için çalışmaya devam ediyoruz.

DOĞA TURİZMİNE İLGİ ARTIYOR

Kurduğumuz bal ormanları sayesinde kestane balı üretiminin yüzde 20’si, bölgemiz tarafından karşılanmaktadır. 2021 yılında 315 ton kestane balı üretilirken hane başına 40.000 TL gelir elde edilmiştir. Dünya üzerinde yaşanılan salgınlar sebebi ile doğa turizmine İlgi gün geçtikçe artmaktadır. Bu sebeple Orman Bölge Müdürlüğü olarak sürdürülebilir Ekoturizm faaliyetleri amaç edinerek, hayata geçirdiğimiz ekoturizm rotaları ve alanları ile hem ülke ekonomisine, hem de yerel halka sosyal ve ekonomik katkı sağlıyoruz. Dünya Defne ihracatının yüzde 90’nını gerçekleştiren ülkemizde 2021 yılın 45.200 ton olan üretimin 23.291 tonu bölgemizden gerçekleştirilmiştir. Ormanlarımızdan defne, haricinde kestane, ıhlamur, kızılcık, gibi türlerin yöre ve Bölge ekonomisine katkı sağlaması için üretimi gerçekleştiriyoruz. “Doğduğun yerde doy” sözünü ilke edinerek orman köylümüzün refah düzeyini arttırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla ORKÖY destekleri kapsamında; hayvancılık, arıcılık, mantar yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve seracılık gibi birçok alanda ekonomik maksatlı krediler vermekteyiz. Güneş enerjisi ile ısıtma sistemleri, dış cephe mantolama ve katı yakıtlı kalorifer sistemleri gibi alanlarda sosyal maksatlı krediler vermeye devam ediyoruz. Aynı zamanda Orman köylüsü kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yaparak ev ekonomilerine destek vermeleri amacı ile şal dokuma, çömlek yapımı, köy tavukçuluğu gibi birçok alanda mikro krediler verdik.

2022 YILI PROGRAM ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

2021 yılında orman köylerimize; 81 adet traktör, 31 adet motorlu testere, 10 adet tambur, 88 adet süt sığırcılığı, 35 adet mantolama, 3 adet fenni arıcılık, 15 adet Mikro Kredi (Kozalak Pekmezi), 6 adet güneş enerjisi, 3 adet manda yetiştiriciliği, 10 adet ısı yalıtımlı evler için Pelet Sobalı Kalorifer Sistemi, 2 adet lavanta yetiştiriciliği, 23 adet tamamı hibe destekler (Afet Bölgesi Bartın’a 151.700 TL), 86 adet şebekeye bağlı çatı tipi güneş enerjisi elektrik üretimi sistemi (1,5 KWp) olmak üzere toplam 393 aileye 17.154.401,48 TL yüzde 100 olarak gerçekleşmiş olup 2022 yılı program çalışmalarına başlanmıştır.

2021 YILINDA TOPLAM 584 ADET SUÇ ZAPTI DÜZENLENDİ

Orman İzleme Koruma Entegre Sistemi (ORİKEM) kurularak ormanlarımız 7 gün 24 saat izlenmektedir. 2022 yılında;75 adet fotokapan alımı gerçekleştirilecektir. Orman suçlarıyla mücadele çalışmaları, toplu koruma ve hassas alan koruma ekibinde görevli orman muhafaza memurları tarafından yürütülmüş; 2021 yılında toplam 584 adet suç zaptı düzenlenmiştir bunun 225 adeti Hassas Koruma Ekibimizce gerçekleştirilmiştir. Ormanlarımızda üst yapı, yeni yol, sanat yapısı, büyük onarım gibi yol programlarımızı yüzde 100 ün üzerinde gerçekleştirdik. Bu sayede Ormanlarımızda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırmaya devam ediyoruz. 79 km yeni yol, 30 km büyük onarım, 44 km sanat yapısı, 38 km üst yapı ve 6.855 km yol tamir ve bakımı yapılmıştır.

ÜLKEMİZ ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELEDE EN BAŞARILI ÜLKEDİR

Yeryüzünde insan nüfusunun artışı ile enerji ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Dolayısıyla Enerji ihtiyacında dışa bağımlılığı azaltmak amacı ile orman sayılan alanlarda enerji izinleri vermekteyiz. Ülkemiz, Akdeniz ülkeleri ile kıyaslandığında, yıllık yanan orman alanlarının ülke orman alanına oranı ve yangın başına düşen alan miktarı rakamlarıyla orman yangınlarıyla mücadele de en başarılı ülkedir. Orman yangınlarıyla mücadelede yüksek teknolojiyi kullanmaya devam ediyoruz. 2021 yılı itibariyle YANGIN-CELL Haberleşme Sistemini hayata geçirdik. Yangın Cell Sistemi ile akıllı telefonlar ile telsiz haberleşme sisteminin aynı platformda konuşmasını sağladık. Yangın Görev Sistemi: İş emri ve navigasyon sistemi ile ekiplerin yangın mahalline daha kısa sürede ulaşmalarını sağlıyoruz. 2003 yılında 40 dakika olan yangına müdahale süremizi 12 dakikaya düşürdük. 2023 yılında 10 dakikaya düşüreceğiz.”

Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, yaptığı açıklamanın ardından Zonguldak Vali vekili Turgut Subaşı ile birlikte Gökçebey Fidanlığını gezerek yapılan çalışmaları hakkında bilgi aktarırken, Gökçebey’de yapılan laboratuar çalışmalarını da açıkladı. Haber: Şaban YILMAZ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.