Zonguldak’ta camilerde yağmur duası edildi

Tüm yurt genelinde olduğu gibi Zonguldak’ta da camilerde Cuma namazı farzının kılınmasının ardından kuraklığa karşı yağmur duası edildi.

Zonguldak’ta camilerde yağmur duası edildi
11 Aralık 2020 Cuma 14:31

Tüm yurt genelinde olduğu gibi Zonguldak’ta da camilerde Cuma namazı farzının kılınmasının ardından kuraklığa karşı yağmur duası edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığının 81 ile gönderdiği "Su, Hayat ve Şifa Kaynağımız" konulu hutbe Cuma namazının ardından okunarak; Suyun bilinçli kullanılması ve israf edilmemesine ilişkin uyarılarda bulunuldu. Cuma namazının farzından sonra yağmur duası edildi.

Cuma hutbesinde şu ifadelere yer verildi: “Muhterem Müslümanlar! Rabbimizin bizlere bahşettiği en kıymetli nimetlerden biri “su”dur. Kur’ân-ı Kerîm’in ifadesiyle, “canlı olan her varlık sudan yaratılmıştır” ve suya bağımlı bir ömür sürmektedir. Su, hayatımızın kaynağı, toprağımızın bereketidir. Bedenimize sıhhat ve temizlik, çevremize rahmet ve güzellik su ile gelir. Değerli Müminler! Aziz dinimiz İslam, suyu ölçülü kullanmayı ve israf etmemeyi emreder. Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.s), bir sahabinin abdest alırken fazla su kullandığını görünce, “Bu ne israf!” diyerek onu ikaz etmiştir. Sahabinin “Abdestte de israf olur mu?” sorusu üzerine “Evet, akan bir nehirde (abdest alıyor) olsan bile!” diye cevap vermiştir. Peygamberimizin bu uyarısı, suyun ibadet maksadıyla bile olsa asla israf edilmemesi gereken nadide bir nimet olduğunu bize hatırlatmaktadır.

Kıymetli Müslümanlar! Rabbimiz Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle buyurur: “Biz gökten uygun bir ölçüde su indirir ve onu yeryüzünde tutarız. Kuşkusuz bizim onu tamamen gidermeye de gücümüz yeter.” Hepimiz biliyoruz ki, su gibi bir hazineye paha biçilemez. Suyumuz toprağın derinliklerine çekilip gitse, onu bize Rabbimizden başka hiç kimse geri getiremez. Bugün yeryüzünde bir damla berrak ve tatlı suyun hasretiyle yaşayan milyonlarca insan varken, bize düşen sonsuz şükretmektir:

“Bizi yediren, suya kandıran, ihtiyaçlarımızı gideren ve bizi barındıran Allah’a hamdolsun!” Şükrümüzün gereği olarak, nimetin kıymetini bilelim, suyu kullanırken bilinçli davranalım.  İhtiyacımızdan fazla su tüketerek geleceğimizi tehlikeye atmayalım. Diğer canlıların da hakkını ihlal ederek vebale girmeyelim.”

Hutbenin ardından Cuma namazı farzı kılındı ardından Zonguldak Yeni Cami İmam Hatibi Salih Topsakaloğlu ile cami cemaati yağmur duası etti. Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.