Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz: "2021 yılı ilimiz adına güzel bir yıl oldu"

Zonguldak Valiliğince düzenlenen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde gazeteciler ve protokol bir araya geldi.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz: "2021 yılı ilimiz adına güzel bir yıl oldu"
10 Ocak 2022 Pazartesi 13:52

Zonguldak Valiliğince düzenlenen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde gazeteciler ve protokol bir araya geldi.

Dedeman Otelde düzenlenen programa; Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Ak Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Ak Parti İl Başkanı Zeki Tosun, MHP İl Başkanı Varol Demirköse, kamu kurumları daire müdürleri ile gazeteciler katıldı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü programında 2021 yılında yapılan çalışmaları değerlendiren Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, şunları söyledi:

GÜNLÜK VAKA SAYISI ARTIŞA GEÇTİ

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve idareciler günü hayırlı olsun. Sizlerin ve bizlerin çalışmaları inşallah bu yıl daha katkılı daha verimli bir yıl olur. 2021 yılı ilimiz adına güzel bir yıldı. Geçmiş yıllarla kıyaslanamayacak derecede yatırımların ön plana çıktığı, yatırımların konuşulduğu bir yıldı. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimize teşrifleriyle yapılan açılışlarla taçlandırmış olduk. Ancak yine 2021 yılı pandeminin gölgesinde geçen bir yıl oldu. Bu nedeniyle de zaman zaman sıkıntılarımız olmadı değil. Zaman zaman yükselişler azalışlar oldu ancak güncel rakamı vererek ben başlayayım; Yeniden bir artış eğilimine başladığımızı buradan ifade etmek istiyorum. Dünyada ve ülkemizin diğer bölgelerinde başlayan artışlar ağır ağır ilimizde de yükselmeye başladı. Bugün itibariyle bu rakam 225 bundan 15 gün önce 80’li rakamlara kadar düşmüştük. Yeniden bir artış eğilimi var. Vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya sizlerin vasıtasıyla davet ediyoruz, uyarıyoruz.

ATATÜRK DEVLET HASTANESİNDE SON AŞAMAYA GELİNDİ

Uzun süreden beri konuşulan Atatürk Devlet Hastanesinin bitiminde son aşamaya gelindi. Ankara’dan gelen heyet tarafından geçici kabul incelemeleri yapıldı. İnşallah en kısa sürede onların tespit ettiği eksiklikler giderilerek vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır. Perşembe Beldesinde 7 doktorlu tesis açıldı. Alaplı devam ediyor. Bunların dışındaki 15 projenin bir kısmı inşaat bir kısmı da ihale aşamasında.

TURİZM İLİMİZ İÇİN ÖNEMLİ

Turizm ilimiz için önemli alanlardan birisi. İlimizin kırsal kalkınmasında özellikle önemli rol oynayabilecek değerlerimiz var. Bunları daha çok turizm rekreasyonu haline getirebilmemiz için çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. 2021 yılında Zonguldak Kömür Jeoparkının kuruluşunu sağladık UNESKO’ya niyet mektubumuzu ilettik. 2 yıllık süreç içerisinde hazırlıklarımızı yaparak UNESKO tarafından bunun sertifikasını alacağız. Gökgöl Mağarasını tamamladık. Harmankaya 2. etabını tamamladık. Kömür deneyim ocağının asansör sistemiyle turizme kazandırılmasında son aşamaya gelindi. Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi tamamlandı. Üzülmez Kültür Vadisi Projesi devam ediyor. Karadeniz Piyale Paşa Konağının restorasyonu bu yıl bitecek. Kadıoğlu Mozaikleri ile ilgili ihale süreci başlatıldı. Ilıksunun turizme kazandırılmasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Coğrafi işaretlerle ilgili olarak Osmanlı Çileği bu yıl coğrafi işaret belgesi aldı.

ZONGULDAK TURİZM VE YAŞAM MERKEZİ OLARAK ÖN PLANA ÇIKACAK

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yıl ilimize gelişiyle Filyos Limanı açıldı. Uzunmehmet Camii açıldı ve hizmete girdi. Havalimanı yine bu yıl sayın bakanımızın katılımıyla genişlemesi ve uzamasıyla ilgili süreç tamamlandı vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu ve bu yıl haftada 9 yurtdışı 2 il yurtiçi olmak üzere 11 uçakla hizmet sundu. Önümüzdeki yıl yurtdışındaki alan 4 destinasyona ulaşılmış olacak. Bu da önümüzdeki yıl yüzde 30-40’lık bir artış bekliyoruz. Kilimli Tünelleri ve yolları tamamlandı. Kozlu köprüleri tamamlandı. Karaelmas üst geçidi tamamlandı. Beycuma yolu tamamlandı. Bunun yanında Alaplı-Yığılca, Devrek-Ereğli yolları devam ediyor. Zonguldak-Devrek yolunun çalışmaları devam ediyor. Kilimli-Muslu arası ihalesi yapıldı. Saltukova-Filyos arasının ihalesi yapılmıştı ancak mahkeme iptal ettiği için yeniden ihaleye çıkılıyor. Muslu-Filyos arasındaki yollarla ilgili ihale süreci bu yıl inşallah başlayacak. Bu yolların tamamlanması Zonguldak’ın Filyosa bağlanmasını sağlayacak ve yeniden Zonguldak’ın işsizlik problemini giderecek. Zonguldak’ı hem ticaret merkezi hem de yaşam merkezi olarak daha ön plana çıkacak bu yolların tamamlanmasıyla.

FİLYOS VADİSİNDE İMAR PLANLARININ YAPILMASI ÖNEMLİ

Filyos Vadisi Bölgesinde imar planlarının yapılması önemli çünkü önümüzdeki süreçte buralarda çarpık kentleşmenin olmaması için şimdiden imar çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinesinde tüm vadiyi kapsayacak şekilde çalışmalar başladı. Yine bu bölgenin içme suyu ve kullanma suyu ihtiyaçlarını karşılamak üzere tüm çalışmalar yine Devlet Su İşleriyle şuanda yürütülmektedir. Enerji alanında doğalgaz bu bölgenin önemli gelişim imkanlarını sağlayacak. Türkiye Petrolleri şuanda doğalgaz çevrimle ilgili işleme tesisinin temeli sayın cumhurbaşkanımızın buraya geldiği dönemde atılmıştı çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor.

820 MİLYONLUK YATIRIM ÖN GÖRÜLÜYOR

Devrek bölgesinin elektrik ihtiyacını daha sağlıklı sağlayabilmek adına 17 milyon liralık Devrek Trafo Merkezi inşaatı devam ediyor. 2021 yılında Sanayi Bakanlığının istatistiklerine göre 39 yatırıma teşvik belgesi düzenlemiş bunlardan 820 milyon yatırım ön görülüyor ve bin kişiye istihdam ön görülüyor. Geçen yıl ihracatımız yüzde 50’ye yakın arttı 800 milyonun üzerine çıktı. Hem Çaycuma OSB hem de Ereğli OSB doğdu Çaycuma OSB’nin genişletme çalışmaları devam ediyor. Kamulaştırma işlemleri devam ediyor. Alaplı’da yüzde 76’lık tahsis süreci tamamlandı. Gökçebey OSB kuruluş çalışmaları, Ereğli ikinci Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları başlatıldı. Girişim Sanayi Sitesi ve MAKZON’un çalışmaları devam ediyor. Çaydeğirmeni Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

YAPIMI DEVAM EDEN VE BİTEN 11 OKULUN MALİYETİ 74 MİLYON TL

İŞKUR’a girişimcilerimiz tarafından 6 binin üzerinde talep oldu ancak bunun 4 binini karşılayabildik. Eğitim alanında Gökçebey Ortaokulu, Çaycuma Ortaokulu, Devrek Ahmet Taner Kışlalı Ortaokulu, Alaplı Merkez Ortaokullarının inşaatları tamamlandı, 11 okulun yapımı devam etmekte. Bunların miktarı da 74 milyon liradır. Üniversitemizin İlahiyat Fakültesi Merkez Kütüphanesi ve 15 Temmuz Kampüsleri geçen yıl içerisinde tamamlandı. Kdz. Ereğli’de ki fakültelerin kampüs inşaatının önümüzdeki 1-2 ay içerisinde temeli atılacak. Bu yıl üniversitemiz ve milli eğitimimizin ulusal ve uluslararası yarışmalarda ciddi başarılar elde ettiği bir yıl oldu. Milli Eğitimde öğretmen ve öğrencilerimizin eTwinning Projelerinde ciddi artış sağlandı. Erasmus Programında okul eğitimi için 113 bin merkezi eğitim için 166 bin Euro’luk kaynak temin edildi. İlimizde 150 okula kütüphane yapıldı ve hizmete açıldı. Tepebaşındaki okulla ilgili şuanda biz milli eğitim olarak çalışmalarımızı yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde sayın bakanımızın ilimize gelmesiyle beraber bu okulun bundan sonraki süreçte hangi amaçla ne şekilde hizmet vereceği sayın bakanımız tarafından kamuoyuyla paylaşılacak.

252 MİLYON TL VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNE SUNULDU

Gençlik ve Spor alanında Gökçebey Gençlik Merkezi, Kdz. Ereğli Futbol Sahası zemin değişimi ve saha aydınlatması ile Beycuma sentetik futbol sahası bitti. Çaycuma Öğrenci Yurdu, Kilimli Öğrenci Yurdu, Devrek Kapalı Spor Salonu, Kdz. Ereğli Yüzme Havuzu yatırımları devam etmektedir. Bunların yaklaşık maliyeti 70 milyon liradır. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz tarafından doğun yardımı, evde bakım yardımı ve benzeri alanlarda 141 milyon, Sosyal Yardımlaşma Vakıflarımız tarafından da 111 milyon olmak üzere 252 milyon lira vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. 186 şehit yakınımız ve gazimizin kamuda istihdamı sağlandı.

İL ÖZEL İDAREDE ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPILDI

İl Özel İdarede önemli yatırımların yapıldığı bir yıl oldu. 61 kilometre sıcak asfalt, 125 kilometre sathi kaplama, 40 kilometre beton yol, 36 bin 654 asfalt yapı malzemesi, 40 bin metrekare parke yapımı sağlandı. 110 bin metre içme suyu borusu, 60 bin metre kanalizasyon borusu temin edildi. Kilimli Hükümet Konağı tamamlandı. Uzun yıllardan beri yapılması gündemde olan Kırat Köroğlu yolu tamamlandı. Gümeli’de belediye yollarının belediye tarafından yapılamaması nedeniyle İçişleri Bakanlığımızdan sağlanan kaynakla geçen yıl 40 kilometresi beton asfalt haline getirildi. Kalan 20 kilometrelik alanında şuan 10 kilometrelik kısmı yapıldı son 10 kilometrenin yapılması işlemleri devam etmekte. Tarımla ilgili olarak 22 adet 525 metrekare sera yine Özel İdare işbirliği içerisinde sağlandı. Üreticilere 22 farklı kalem içinde 53 milyon TL destek verildi. Fındık, ceviz, mavi yemiş, Trabzon Hurması gibi fidan dağıtımı sağlandı. 9 milyon TL ORKÖY kredisi sağlandı. Balıkçı Barınaklarının temizlenmesi önemliydi onlarında taramaları yapılarak temizliği sağlandı. BAKKA tarafından temin edilen imkanla Çaydeğirmeni’nde Artizan ekmek fırınının yapılması, Kdz. Ereğli ve Alaplı bölgesinde arıcılarımız için ana arı üretim projelerine kaynak sağlandı. Bu yıl bu projeleri uygulamaya devam edeceğiz.

RAKAMLAR BAZINDA PROBLEMLİ BİR İL DEĞİLİZ

Emniyet ve asayişle ilgili vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşamaları için her türlü tedbir alındı. Şuanda ilimiz emniyet ve jandarma çalışmalarında ülkemizde iyilik anlamında en iyi iller arasındadır. Rakamalar bazında baktığımızda problemli bir il değiliz. Bu konuda kolluk birimlerimizi tebrik ediyorum. Bu yıl İçişleri Bakanlığının öncelediği yaya önceliği kırmızıçizgimiz, bir hareketine bakar hayat, En İyi Narkotik Polisi Anne ve Uyuma Haydi KADES projelerinin uygulamasında ciddi çalışmalarımız devam etti. Afetlerle ilgili olarak ilimizde, Karedeniz Bölgesinde ve ülkemizde son yıllarda önemli afetlere maruz kaldık. İlimiz bunları az hasarla geçirmekle birlikte heyelanlar çok oldu. Bunun için kamu kurumları ve vatandaşlar olarak daha çok dikkatli olmamız gerekiyor.”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen ise yaptığı konuşmada Kilimli ve Zonguldak arasındaki duble yol ve tünelleri 22 Ocak tarihinde Cumhurbaşkanının katılımı ile açılacağını belirterek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/safakgazete/public_html/index.php on line 344