Zonguldak'ta hemşire sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldığı iddiası

Zonguldak Kadın Doğum Hastalıkları Hastanesinde Yeni Doğan Ünitesinde 4 yıldır hemşire olarak görev yapan Duygu Güneş sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldığını söyledi.

Zonguldak'ta hemşire sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldığı iddiası
19 Haziran 2022 Pazar 15:50

Zonguldak Kadın Doğum Hastalıkları Hastanesinde Yeni Doğan Ünitesinde 4 yıldır hemşire olarak görev yapan Duygu Güneş sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldığını söyledi.

Güneş, beraberinde SES Zonguldak şube eş başkanı Aytekin Aygün ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Ben aynı zamanda yerel hayvan koruma görevlisiyim, hayvan severim. Hastane içine girmiş olan bir kediyi koliye konulup bir yere atılacağı konusunda bilgi geldi” diyerek şunları söyledi:

“Ben hemen aşağıya indim Müdür Bey ile giriş katta karşılaştık elinde kutu hastaneden doğru çıktı, arkasından seslendim; ‘Müdür bey kendi nereye götürüyorsunuz’ diye döndü ve bana  ‘sana ne’ dedi.  Daha sonrasında araca doğru yürümeye devam etti. Ben de peşini bırakmadım, arkasından garaja indim.  Ben sonrasında yanına gittim dedim ki, ‘Kediyi nereye götürüyorsunuz bana verin, madem bir sıkıntı var. Ben bırakırım uygun bir yere’ dedim. Çok çirkin bir dille üstüme yürüdü. Ben yine sakinliğimi koruyarak, ‘Müdür bey kediyi bana verin, bu şekilde olmaz. Hayvanda kutunun içinde aşırı derecede korkmuş bir şekilde ağlıyordu.  Beni iki kolumdan tutup sarstı ve fırlattı yan tarafa doğru. Ondan sonra şoför arkadaş geldi bu sefer o beni kenara savurup attı.

Sonrasında ben servisime çıktım, arkadaşlara durumu anlattım. Darp raporu aldım.  Bunun akabinde de ben hayvan sever olduğum için o çevrede de köpeklere, kedilere elimden geldiğince bakmaya çalışıyorum. Bu hayvanların hepsi küpeli ve aşılıdır, hiç birinin insana zararı yoktur.  Ben mesleğim gereği merhametli ve vicdanlı bir insanım. Aynı şekilde bu merhameti ve vicdanı gerek hayvan koruma görevlisi olarak hayvana karşı da göstermeye çalıştım. Bu hayatta en savunmasız doğa, hayvanlar, çocuklar ve kadınlardır.  Ben hayvanı korumaya çalışırken bir kadın olarak şiddete uğradım”

Sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan hemşire Duygu Güneş’in açıklamasının ardından SES Zonguldak şube es başkanı Aytekin Aygün de yaptığı açıklamada, “Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde çalışan sendikamız üyesi hemşire Duygu Güneş, hastane  müdürü ve başka bir hastane çalışanı tarafından sözlü, fiziksel şiddete maruz bırakılmıştır. Bugün burada, artan şiddet kültürünün nerelere kadar uzandığını konuşmak için toplandık. Sağlıkta önlenmeyen ve her geçen gün artarak devam eden şiddetin bir uzantısı olarak, hiçbirimiz güvende değiliz” diyerek şunları söyledi:

“İş yerlerimizde uğradığımız yıldırma ve psikolojik şiddeti  reddederken bir üyemizin Hastane Müdürü ile yanındaki başka bir çalışan tarafından darp edildiğini öğrenmek sabrımızı taşıran son damla olmuştur. Hemşire Duygu Güneş’e yapılan, özelde tüm hayvan dostlarına ve kadınlara, genelde ise tüm sağlık emekçilerine yapılmıştır. Sağlık sisteminin tüm eksiklerine rağmen yürütülen sağlık hizmetleri sağlık emekçilerinin özveri ve çabasının bir ürünüdür. Basına yansıyan ve yansımayan sağlıkta şiddet vakalarının tamamı sağlıkçıları bir araya getirmektedir ve elbette onları şiddete karşı topyekün bir mücadeleye itmektedir. Sağlık emekçileri hangi şartta olursa olsun şiddetin uygulayıcısı ya da destekçisi olamaz, olmamalıdır. Fakat yaşanan olay gösteriyor ki hemşire arkadaşımıza şiddet uygulayan onu darp etmekte sakınca görmeyenler, bu gücü “müdür” ve “erkek” olmaktan almış ve gösterdiği şiddette bir beis görmemiştir.

Yaratılan şiddetin tüm hastanenin havasını zehirleyeceği ortadadır. Bizler, sağlıkçı arkadaşlarımızın güvenliği ve iş barışı için şiddet faillerinin çalışma ortamından uzaklaştırılması gerektiğini düşünüyoruz.  İş yerlerimizde şiddetsiz ve sağlıklı bir çalışma ortamının kurulması için, şiddete karşı çıkan tüm örgütlerin, herkesin karşı tavırlarını ortaya koymaları gerektiğini düşünüyoruz.  Birimize gösterilen şiddet hepimize gösterilmiştir.  Bugün bir hemşirenin elinin üstüne kapatılan kapı yarın hepimizin yüzüne kapatılacaktır. Bugün bir hemşirenin kollarını sıkıp morartan eller yarın hepimizin soluğunu kesecektir.

Uygulayıcısı kim olursa olsun, şiddetin ifşa edilmesi sürecinde alacağımız tavrın şiddeti durdurmaya yarayacağını biliyoruz. Ancak ses çıkararak, reddederek engellenebileceğinin farkındayız.  Susmuyoruz, korkmuyoruz, omuz omuza mücadeleyi sürdürüyoruz. Şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu birkez daha söyleyerek sağlık alanının her hücresinden sökülüp atılana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Adli süreç başlatılmış olup sendikamız hemşire arkadaşımızın yanındadır ve sürecin takipçisi olacaktır” (Şaban YILMAZ)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Recep köseoğlu - 2 hafta önce
Öncelikle duygu hanıma çok Büyük geçmiş Ken olsun ayrıca kendisininde dediği gibi doğada savunmasız hayvanlara çocuk ve kadılara şiddet uygulayan kişileri kınıyorum ayrıca kurumun müdürü ve çalışanına gereken cezanın verilmesini istiyorum ayrıca ben herhangi bir derneğe üye değilim ama ailecek bir hayvan sever dostuyuz sokak kedilerine ve hayvanlarına müstakil kendi evimin onunde bakıyoruz herkese bunu tavsiye ederim tek rar geçmiş olsun
Avatar
bir kişi - 2 hafta önce
yalan haberdir asıl suçlu duygu güneştir
Avatar
öncezonguldak - 2 hafta önce
Orası hastane hastane,o kadar seviyorsan al evinde bak.Kimseyi huzursuz etmeye hakkın yok.İnsanların bu saçmalığa tepki göstermesi çok normal ama şiddet üstelik kadına yanlış.Bir gerçek de şu şiddet ne kadar yanlışsa sebebiyet verecek şekilde tahrik edici davranışda bulunmakda o kadar yanlış.
Avatar
hastane personeli - 2 hafta önce
herhangi bir şiddet söz konusu değildir müdür bey herhangi bir fiziksel bir temasta bulunmamıştır. iftiradır. hemşire kendi kendinin elini sıkıştırdı ve diretti müdürü engellemeye çalıştı adalet yerini bulacaktır
Avatar
Personel - 2 hafta önce
Hastane kedi köpek derdine düşesiye kadar tuvaletlere peçete koysun ellerimizi üstümüze siliyoruz tuvaletinde tuvalet kağıdı havlu kağıt olmayan yerde kedi köpeğin pis olduğundan bahsediliyor
Avatar
Ebe - 2 hafta önce
Olay kedi köpek mevzusu değil carpitilmasin ortada hemsire hanıma uygulanmış şiddet var şiddet bırakın olayı carpitmayi