Zonguldak, maden ve demiryolu şehri

Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan, Memur-Sen Zonguldak İl Temsilciliğini ziyaret etti.

Zonguldak, maden ve demiryolu şehri
03 Ocak 2020 Cuma 18:42

Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan ve yönetimi Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar ve yönetim kurulunu sendika binasında ziyaret etti.

Ziyarette ilk konuşmayı yapan Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, Zonguldak’ın ulaştırma anlamında geri kaldığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Zonguldak’ın tarihi seyri içerisinde baktığınızda Türkiye'nin ilk şehri olması ve Zonguldak’ın kuruluş aşamasında 1920'li 30'lu yıllarda özellikle demiryolu ve tünel yapımı noktasında çok önemli bir yer işgal etmesi, o günkü zor şartlarda yaptığımız demiryollarımızın bugün hala işlevsel olması, ama Türkiye'nin çağ atladığı bir dönemde maalesef Zonguldak'ın ulaştırma konusunda çağ atlayamaması, Zigana’nın altında ikinci tünel yapılırken bizim Mithatpaşa Tünelimizin hala bitmemiş olması, Gerede ve Düzce'den sonra Zonguldak'ın ulaştırma sıkıntısının Türkiye genelinde had safhaya ulaşması ulaştırma adına Ulaştırma Memur-Sen adını söylenecek çok sözümüzün olduğunun bir göstergesidir.”

Zonguldak'ın bir demiryolu kenti olduğunu belirterek sözlerine başlayan Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Zonguldak bizim için çok önemli bir şehir. Zonguldak madenci ve demiryolu şehri! Demiryolları demek zaten yük taşımacılığı, cevher taşımacılığı demektir. Bugün demiryolları Türkiye'de kurulduysa Zonguldak'taki gibi maden sektörünün maden ocaklarının işletilmesi için yine ağır yüklerin taşınması içindir. Demiryollarını zaten dünyada icat edilmesinin de mantığı da budur. O anlamda Zonguldak'ta demir yolları açısından çok önemli bir kenttir. Ulaştırma Memur-Sen olarak bir havalimanları, demiryolları, ulaştırma bölge müdürlükleri ve liman başkanlıklarının olduğu bir hizmet koluyuz. Ulaştırma Memur-Sen Memur-Sen’e bağlı 11 sendikadan bir tanesidir. Memur-Sen'e bağlı 11 yetkili sendikadan bir tanesidir. Ulaştırma Memur-Sen ulaştırma hizmet kolunun genel yetkili sendikasıdır. Zonguldak’ta bir havalimanımız ve demiryollarımız mevcut. Demiryollarında da burada yetkili sendikayız. Zonguldak'ta bu dönemde 15 Mayıs'ta yine yetkili sendika olduk. İnşallah bundan sonra hizmet kolumuzda yetkili sendika olarak buradaki personelin özlük haklarında daha ileriye taşımak için çalışmaya mücadele etmeye devam edeceğiz. Toplu sözleşmelerde olduğu gibi KİT toplantılarında, kamu personeli danışma kurulu toplantılarında da inşallah personelimizin sorunlarını çözmeye devam edeceğiz.

Memur-Sen Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşudur. Bir milyonu aşkın üye sayısıyla Türkiye'de sivil topluma yön veren ve lokomotif sivil toplumun lokomotifi olan bir sivil toplum kuruluşudur. Zonguldak evet ulaştırma olarak coğrafi şekli bakımından, yer şekli bakımından dezavantajlı bir konumda. Zonguldak adeta bir semtten diğer semte giderken bir tepeden aşıp diğer tepeye geçiyorsunuz.  Zonguldak o bakımdan biraz tabii dezavantajlı engebeli bir yer. Burada da özellikle belediyelerin ulaştırma yatırımlarını kolaylaştırmak için yapılacak çalışmalara ve özellikle belediyecilik hizmetlerini ulaştırma yatırımlarına burada ihtiyaç var. Kentteki vatandaşın ulaşımının içerisinde bu tip yatırımlar çok önemlidir. Demiryolculuk da çok önemlidir. Demiryolları her ne kadar yük taşımacılığı için kurulmuş olsa da yolcu taşımacılığında da önemlidir. Burada havalimanımız var ve havalimanımızı İl Özel İdare işletiyor. Devlet Hava Meydanları personeli olarak seyrüseferle ilgili personel havalimanımızda var. Az sayıda olsa bile havalimanımızda da üyemiz var.”

Konuşmanın ardından Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan’a Zonguldak’ın simgesi olan madenci heykeli hediye etti. (Seçkin KIRARSLAN)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.