Zonguldak Kadın Platformu taleplerini Başkan Alan'a iletti

Zonguldak Kadın Platformu üyeleri, Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan’ı ziyaret ederek taleplerini kendisine ilettiler.

Zonguldak Kadın Platformu taleplerini Başkan Alan'a iletti
25 Şubat 2021 Perşembe 15:27

Zonguldak Kadın Platformu üyeleri, Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan’ı ziyaret ederek taleplerini kendisine ilettiler.

Zonguldak Kadın Platformu adına Muazzez Derya Akar ziyaret ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tam adı Kadına Yönelik Şiddet ve ev içi şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi sözleşmesi olan İstanbul sözleşmesi, Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti ortadan kaldırmayı hedefleyen, bununla mücadelede önlem destek ve koruma mekanizmalarını ve devletlerin konuya ilişkin yükümlülüklerini belirleyen Uluslararası bir insan hakları sözleşmesidir” diyerek şunları söyledi:

“Sözleşme kadına yönelik şiddetin tarihselliğini tanımlayarak şiddeti cinsiyet eşitsizliğinin yarattığı güç ilişkilerinin bir yansıması olarak kabul etmesi yönünden bir dönüm noktasıdır. Bu tür şiddetin Kadınlara yönelik ayrımcılığa neden olduğu ve bir insan hakkı ihlali olduğu da sözleşmede belgeleniyor. Ayrıca bir insanın cinsiyeti üzerinden ayrımcılığa maruz bırakılmasının önlenmesi için de önem taşıyor.

Orta çağa öykünen gerici odakların propagandasına her geçen gün kulaklarını daha fazla açan AKP iktidarı, kadınların kazanımlarına yönelik şikayetler ve bu kazanımların geniş bir toplum kesimi tarafından dile getirildiğini iddia etmektedir.Oysa AKP bu konudaki istemlerini kadınların kitlesel direnişiyle karşılaştığı için geriye çekmek zorunda kalmıştır.

 Ortaçağı aratmayan bu karanlıktan çıkmak için Kadınlar Türkiye’ nin her tarafında eylem yaptı. Ne yazık ki bu seferde Polis şiddetiyle karşılaşıldı. Ne olursa olsun yılmayacağız! İstanbul sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.