‘Ülkemize ve ilimize yaptığı hizmetler ile hep yaşayacaktır”

‘Ülkemize ve ilimize yaptığı hizmetler ile hep yaşayacaktır”
21 Ağustos 2020 Cuma 16:00

Devrek Gökçebey Kültür ve Yardımlaşma Derneği yönetim kurulu başkanı Lütfi Çavuş yaptığı açıklamada, “Türk siyasetinin dürüst insanı, değerli devlet adamı merhum Dr. Veysel Atasoy’u ölümünün 16. Yılında sevgi, hasret ve rahmetle anıyoruz. Merhum Atasoy ülkemiz ve Zonguldak’a yaptığı hizmetlerle hep yaşayacaktır” dedi.

Çavuş açıklamasında, “1 Ocak  1947 tarihinde Zonguldak’ta doğan Atasoy  ilk ve ortaokul öğrenimini Devrek’te lise öğrenimini İstanbul Kabataş Erkek lisesinde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Yönetim ve Siyaset Bölümü’nden 1971 yılında mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Kaymakam olarak yıllarca Anadolu’nun dört bir köşesinde hizmet verdi. Daha sonra Devlet Personel Genel Sekreteri ve DPT Genel Sekreteri olarak genç yaşta bürokraside başarılı çalışmalar yaptı” diyerek şunları söyledi:

“Merhum Atasoy 20 Mayıs 1983 DPT deki görevinden istifa ederek Siyasete girdi. 6 Kasım 1983 tarihinde Ulaştırma Bakanı olarak göreve başladı. Daha sonra Devlet Bakanı ve Enerji Bakanlığı görevlerinde bulundu. Veysel Atasoy, Ulaştırma Bakanlığı sırasında verdiği hizmetleriyle tarihe damgasını vurmuştur.1983-87 arasında yaptığı Ulaştırma Bakanlığı esnasında ”Haberleşme/Komünikasyon Devrimi”ni gerçekleştirdi. Daha önce Türkiye’de telefonla konuşmak başlı başına bir dertti. O’nun zamanında dijital/sayısal teknolojinin ilk transferi yapıldı ve köylere kadar dijital santraller götürüldü. Bu dört yıllık dönemde Türkiye, komünikasyon alanında Avrupa ülkelerinin geçti. Uyduda ilk çalışmalar Onun döneminde başlatıldı. İnternet ağının başlangıcı olan data şebekeleri O’nun döneminde kuruldu. Gene o dönemde araç telefonu ve çağrı sistemine geçildi; GSM teknolojisine adım atıldı. Atasoy, Enerji Bakanlığı sırasında da önemli hizmetlere imzasını attı. O’nun bakanlığı döneminde enerjide kojenerasyona geçildi. Doğalgaz çevrim santralleri yapılmaya başlandı ve maliyet üçte bire düşürüldü.

Ülkemize verdiği hizmetlerin yanında Zonguldak Bölgesi için de yatırımların gerçekleşmesinde önemli projelere imza atan değerli bir Devlet Adamı olan Atasoy Zonguldak için bir kayıptır. Örnek alınacak siyaset adamı ve devlet adamıdır. Yıllarca yaptığı devlet görevleri ve bakanlıkları esnasında dürüstlüğünden taviz vermedi sadece şerefli bir isim bırakıp 24 Ağustos 2004 tarihinde aramızdan ayrıldı. Ülkemize ve bölgemize yaptığı hizmetlerle her zaman yaşayacaktır, unutulmayacaktır. Atasoy’un ilimize verdiği hizmetleri saymaya gerek yok. Ulaştırma Bakanlığı döneminde Zonguldak’a taşıdığı telekominikasyon hizmetleri verilecek örneklerden sadece biridir. En verimli çağında 57 yaşında aramızdan ayrılan kısa bir ömre birbirinden güzel hizmetler sığdıran Türk Siyasetinin dürüst insanı, Değerli Devlet Adamı Merhum Dr. Veysel Atasoy’u, ölümünün 16. yılında, saygı, sevgi, özlem ve rahmetle anıyoruz. Allah mekanını cennet eylesin” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.