Turizm Haftası kutlanıyor

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan 46. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Zonguldak Valilik önünde çelenk sunum töreni gerçekleştirildi.

Turizm Haftası kutlanıyor
15 Nisan 2022 Cuma 16:40

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan 46. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Zonguldak Valilik önünde çelenk sunum töreni gerçekleştirildi.

Valilik önünde düzenlenen çelenk sunum törenine, Zonguldak Belediye Başkan yardımcısı Erol Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Akçay, İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür vekili Veli Köktürk, Bilim ve Sanayi Teknoloji İl Müdürü Yaşar Karaman, Gaziler Derneği Başkanı Necmettin Çantaş, Defterdar vekili Seçkin Işık, bazı STK temsilcileri ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanları ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Akçay tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Akçay yaptı.

Akçay konuşmasında, “Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası boyunca, turizmin birey ve toplum yaşamındaki önemi ve anlamı üzerinde durulmakta ve dünyanın en büyük ekonomik faaliyetlerinden biri olan turizmden ülkemizin azami fayda sağlamsına yönelik çalışmalar yürütülmektedir” diyerek şunları söyledi:

“Bu hafta vesilesiyle turizmin toplumlararası barış ve uzlaşı konusunda ne denli etkili olduğuna dikkat çekilerek, yediden yetmişe her kesimden yurttaşımızda turizm bilinci oluşturulmaya çalışılmaktadır. Turizm sektörünü sadece belirli illerde değil Türkiye’nin 81 ilinde de geliştirmek ve güçlendirmek arzusundadır.

İnsanların iş stresinden ve kentlerden uzaklaşma eğilimi, Zonguldak gibi doğal ve kültürel zenginlikler konusunda cömert olan bölgelerin turizmde daha fazla önem kazandığını göstermektedir. Bu önem, kamu ve özel sektör tarafından yaşama geçirilen tanıtım, eğitim ve yatırım süreçleri ile daha da çarpıcı bir biçim kazanmıştır. Doğal değerlerimizin turizme kazandırılması amacıyla, ilimizde yayla, şelale, plaj, mağara, mesire yeri gibi alanlar ziyaretçilerle buluşturulmuş, ilimiz bu yanıyla son yıllarda çok sayıda doğa gönüllüsünün uğrak yeri olmuştur.

Kültür turizmi kapsamında ise Filyos’ta yer alan Tios Antik Kenti ile Ereğli’de yer alan İnönü Mağarası’nın kültür turizmi içinde değerlendirilmesine yönelik çalışmalar, halen sürdürülen arkeolojik kazı faaliyetleriyle farklı bir boyut kazanmıştır. Antik Tios kentinin gün yüzüne çıkarılması konusunda yürütülen kazı çalışmalarında elde edilen bulgularla, kentin ve bölgenin sisler içindeki geçmişi aydınlatılmaya çalışılmış ve bu alan ören yeri ilan edilmiştir. Diğer taraftan da Kadıoğlu Mozaikleri’nin gün yüzüne çıkarılmasına yönelik çabalar devam etmektedir.

200 yıla yakın bir süredir Zonguldak’ın kaderinde belirleyici olan madencilik, ekonomik yanıyla olduğu kadar, artık kültürel yanıyla da oldukça değerlidir. Bu nedenle endüstriyel miras turizmi hususunda Zonguldak’ın Türkiye’nin nadide illerinden biri olduğu ve bu alandaki çabaların her geçen yıl artarak devam ettiği görülmektedir. Bu noktada Fener Bölgesi, Varagel Tüneli, Üzülmez Kültür Vadisi, Maden Müzesi ve Kömür Deneyim Ocağı ile Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi bu alanda öne çıkan değerler arasındadır. Zonguldak’ta özellikle son iki yıldır artan bir ivmeyle yürütülen bazı turizm çalışmalarını somut örneklerle vurgulamak gerekirse; Valimizin öncülüğünde ilimizde turizmi geliştirmek ve paydaşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu arttırmak amacıyla öncelikle Zonguldak Turizm Tanıtım Çalışma Grubu kuruldu. Akabinde Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının ev sahipliği yaptığı Zonguldak Turizm Tanıtım Ofisi kuruldu ve personel görevlendirmesi yapılarak çalışmalara başlandı.

2016 yılında hizmete açtığımız Zonguldak Maden Müzesi her geçen yıl daha fazla ziyaretçi tarafından gezilmekte ve büyük beğeni kazanmaktadır. Bundan 3 ay önce müzemiz Avrupa Endüstri Mirası Rotası’na (ERIH) dâhil oldu. Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ’ın ilimize kazandırdığı “Kafes Sistemi” ve “Kömür Deneyim Ocağı”yla ziyaretçilerin gerçek bir maden ocağını deneyimlemeleri, kömürü, madeni, madenciyi ve Zonguldak’ın hikâyesini hatıralarına eşsiz bir şekilde yeniden yazmaları sağlandı. Bugün açılışı yapılacak bu alanla birlikte söz konusu deneyim dünyada sayılı alanda yaşanırken Türkiye’de ise sadece Zonguldak’ta yaşanabilecektir”

Yapılan konuşmanın ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Fatih Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları ekibi tarafından halk oyunları sergilendi.

Zonguldak Valiliği önündeki törenin ardından Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Valilik toplantı salonunda ziyaret edilerek kendisine çiçek takdim edildi. (Şaban YILMAZ)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.