TTK'ya ne zaman işçi alacaksınız?

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakan Fatih Dönmez’e yerli enerji kaynakları konusunda çarpıcı sorular yöneltti.

TTK'ya ne zaman işçi alacaksınız?
15 Kasım 2020 Pazar 20:57

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakan Fatih Dönmez’e yerli enerji kaynakları konusunda çarpıcı sorular yöneltti.

Ünal Demirtaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun üretimindeki düşmeye ve işçi açıklarına dikkati çekti.

CHP’li Demirtaş, Bakan Dönmez’e, “Türkiye Taşkömürü Kurumunun 5 bin 159 yer altı üretim işçisi açığı olduğunu hatırlattı “İşçi açığını gidermek için ne zaman alım yapacaksınız?” diye sordu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, Ünal Demirtaş’ın verdiği sayının doğru olduğunu vurguladı. Dönmez, Türkiye Taşkömürü Kurumuna elaman alınmasının zorunlu olduğunu ifade etti.

Bakan Dönmez, CHP’li vekile “Verdiğiniz rakamlar doğru. Biz de memnun değiliz yani üretimin artırılması lazım, eleman alınması lazım” dedi.

FATİH DÖNMEZ’E ÇAĞRI: İŞÇİ AÇIĞINI GİDERİN!

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in verdiği yanıtı değerlendi.

“Sayın Bakan, verdiği yanıtta haklılığımızı kabul etti. Taş kömürü üretiminde düşüş var, işçi açıkları kapatılmıyor. Bu kadar stratejik bir kurumun bu durumda olmasını kabul etmiyoruz. Zonguldak’taki muhalefet partililerin, sendika ve maden mühendisleri odasının bütün çağrılarına rağmen Kurumun üretim işçisi açıkları kasten giderilmemektedir. Üstelik, işçi açıklarının bu boyuta ulaşması iş güvenliğini de tehdit etmekte ve büyük iş kazalarına davetiye çıkarmaktadır. Bu sebeplerle Kurumun yıllık en az 6 milyon ton taş kömürü üretecek şekilde yeniden yapılandırılması ve acil olarak bu 5 binin üzerindeki üretim işçisi açıklarının giderilmesi gerekir. Bir kez daha Enerji Bakanına çağrıda bulunuyorum: TTK’nın işçi açığı giderilsin, üretim kapasite arttırılsın” ifadelerini kullandı.

ÜNAL DEMİRTAŞ SORDU, BAKAN AÇIKLIK GETİRDİ

Doğalgazın Lojistik Merkezi Zonguldak Olacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Enerji Bakanı Fatih Dönmez’e, Karadeniz’de çıkarılacağı söylenen doğalgazın yerini sordu.

Bakan Dönmez; doğalgazın lojistik merkezinin Zonguldak olacağını belirtti ve “Şu anda en kısa hat Filyos gözüküyor, bizim lojistik merkezimiz de orası” dedi.

Enerjideki dışa bağımlılığın çok yüksek oranlara çıkmasında yerli kaynakların yeteri kadar kullanılmamasının önemli bir etken olduğunu da söyleyen CHP’li Demirtaş; “Şu anda enerji girdilerinin %80’i dışa bağımlı” dedi.

“TAŞ KÖMÜRÜ ÜRETİMİNDE DRAMATİK DÜŞÜŞ YAŞANIYOR”

Önemli yerli kaynaklardan biri olan taş kömürünün ve Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun stratejik öneme sahip olduğuna vurgu yapan Ünal Demirtaş, taş kömürü üretiminde dramatik bir düşüş yaşandığını söyledi.

CHP’li Vekil; “Kömür üretimi de yerli kaynaklar arasında özel bir öneme sahiptir. Şu anda Türkiye'nin ortalama taş kömürü tüketimi yıllık 36-37 milyon ton civarındadır. Bu tüketimin yıllık 6-7 milyon tonunu ağır sanayi ve demir çelik sektöründe kullanılan, koklaşabilme özelliğine sahip taş kömürü tüketimi oluşturmaktadır, geriye kalan yaklaşık 30 milyon tonluk tüketim de termik santrallerde ve evlerde yakacak olarak kullanılmaktadır. Zonguldak’ın geçimi taş kömürü üzerine kurulu. 11 yılda 11 bin işçi açığı oluştu. Rödovans şirketlerine destek verilmeli” dedi. (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.