Ticarette elektronik dönem

Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, Garanti Belgesi, Satış Sonrası Hizmetler ile Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu yönetmeliklerinde yapılan değişikliklere ilişkin bilgi verdi.

Ticarette elektronik dönem
20 Kasım 2020 Cuma 15:35

Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, Garanti Belgesi, Satış Sonrası Hizmetler ile Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu yönetmeliklerinde yapılan değişikliklere ilişkin bilgi verdi.

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden mevcut durumda kağıt üzerinde yazılı olarak tüketicilere verilmesi zorunlu olan garanti belgelerinin ve servis fişlerinin artık elektronik ortamda da tüketicilere verilmesi kolaylığının sağlandığını belirtti.

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, açıklamasına şöyle devam etti: “Değişiklik öncesinde ürünün üreticisi veya ithalatçısı tarafından hazırlanan garanti belgeleri ile servis istasyonlarınca satış sonrası hizmetler kapsamında verilen teslim belgeleri ve servis fişlerinin imzalı ve kaşeli olarak kağıt üzerinde tüketicilere verilmesi zorunludur. Satın aldığı ürünün garanti belgesini veya servis fişini kaybeden tüketiciler uyuşmazlık söz konusu olduğunda mağdur olmaktadırlar. Yapılan yeni düzenleme kapsamında garanti belgeleri ile ürünün servis istasyonuna teslim edildiğinde verilen teslim belgeleri ve servis istasyonunca düzenlenen servis fişleri kalıcı veri saklayıcısıyla elektronik ortamda tüketicilere verilebilecek. Tüketicinin talep etmesi halinde bu belgelerin yazılı ve basılı olarak verilmesi zorunlu olacak. Elektronik ortamda verilen söz konusu belgelerde imza ve kaşe şartı aranmayacak. Mevcut uygulamada olduğu gibi elektronik ortamda verilen belgelerde de belgenin tüketiciye verildiğine ilişkin ispat yükü ürünün satıcısında olacak. Servis fişleri ve teslim belgelerinin tüketiciye verildiğine ilişkin tüketiciden yazılı olarak veya elektronik ortamda onay alınacak. Tüketicinin onayının alındığının ispat yükü servis istasyonunda olacak.” Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.