Şerif Taşören güven tazeledi

Tez-Kop İş Sendikası Zonguldak Şubesi'nin 22.Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.

Şerif Taşören güven tazeledi
18 Haziran 2022 Cumartesi 17:28

Tez-Kop İş Sendikası Zonguldak Şubesi'nin 22.Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.

Dedeman Otel'de gerçekleştirilen ve tek liste ile gerçekleştirilen kongrede mevcut başkan Şerif Taşeron güven tazeledi.

Kongrenin Divan Başkanlığını Tez-Kop-İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt yaptı. Kongreye Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Eğitim ve Teşkilatlanma Sekreteri Tayfun Demir, Tes-İş Başkanı Murat Saraçbaşı, Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Osman Karataş, Toleyis Şube Başkanı Yasin Bayoğlu, davetliler ve Tez Kop İş sendikası üyeleri katıldı.

Tez-Kop-İş Sendikası Şube Başkanı Şerif Taşören, yaptığı konuşmada, "İşçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için sendikalara büyük görevler düşmektedir. Sendikaların sadece kendi üyeleriyle değil tüm çalışma hayatıyla yakından ilgilenmesi, örgütlenme ve mücadele alanlarını genişletmeleri gerekmektedir." dedi.

Yaşanan ekonomik krizin sorumlusunun işçil olmadığını belirten Tez-Kop İş Sendikası Başkanı Şerif Taşören konuşmasında şunları söyledi:

“Covid-19 Pandemisinin, savaşların ve daha da ağırlaşan ekonomik krizin işçiler, emekçiler ve yoksul halkımız üzerinde yarattığı etkilerin yakıcı bir biçimde yaşandığı bugünlerde şubemizin 22. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirmek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Covid-19 pandemisi sürecinin bittiğine dair algı oluşturulsa da, bu sürecin kahramanları ve bir o kadar da mağdurları Sağlık çalışanları ile birlikte işçiler olmuştur. Bu süreçte işçi sınıfının kazanılmış haklarına yönelik müdahaleler yoğunlaşmış, sendikal hak ve özgürlükler baskı altında tutulmuştur. İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalar yok sayılmıştır.

İnsan onuruna yakışır şekilde yaşamak; mağazada, markette, büroda, fabrikada çalışan işçi kardeşlerimizin hakkı! İşçi maliyetini en aza indirerek, maksimum kâr elde etmek isteyen işverenlerin faydasına olan bu yasal düzenlemeler ve yasa teklifleri, derinleşen ekonomik krizin yükünü emekçilerin sırtına yüklemektedir! Türkiye’de uygulanan iktisadi ve siyasi politikaların bir sonucu olarak yaşamakta olduğumuz kriz derinleşmektedir. Konfederasyonumuz Türk-İş tarafından asgari ücret başta olmak üzere işçilerin ekonomik kayıplarının giderildiği bir mücadele örgütlenmelidir.

Hükümetlerin sendika özgürlüğünü güvence altına alacak, işçiyi koruyacak, işverenlere ağır yaptırımlar getirecek yasal düzenlemeler yapması gerekir. Ancak gözlerindeki ışıltıya dikkat çeken bu iktidar döneminde mümkün değildir. İşçilerin temel sorunlarını, düşük ücret, sigortasız çalışma, uzun çalışma süreleri, iş güvencelerinin olmaması, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin olmaması ve sendikasızlık olarak sayabiliriz.

Bu dönem başarılı faaliyetleri nedeniyle Şube Yönetim Kurulumuza, diğer kurul ve şube görevlilerimize, işyeri temsilcilerimize ve üyelerimize teşekkür ediyor; 22. Olağan Genel Kurulumuzun sendikal birliğimizi ve dayanışmamızı güçlendirmesini diliyor, tüm üye ve delegelerimize saygılarımı sunuyorum. Kendi işyerlerimiz olmak üzere Türkiye’de bütün emekçilerin sorunlarına, genç ve kadın işçilerin geleceksizlik ve güvencesiz çalıştırılma koşullarına karşı başta konfederasyonumuz ve

sendikamız önderliğinde yorulmadan, yılmadan mücadele etmeye devam edeceğiz!"

Yapılan konuşmaların ardından tek liste ile gidilen seçimler sonucunda Başkanlığına Şerif Taşören, Şube İdari Sekreterliğine Fatih Cevizdibi, Mali Sekreterliğe Bilal Ayna, Örgütlenme Sekreterliğine Bahattin Binay, Eğitim Sekreterliğine Barış Çalışkan getirilirken, Denetim kuruluna, Ömer Demirci, Özkan Aydeniz, Ceyhun Akbıyık, Disiplin Kuruluna Durmuş Akyol, Ergin Etçibaşı, Ergin Akbaş seçildiler. (Meryem DEMİR)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.