"Sendikalı ile sendikasız arasında gelir farkı olacak"

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sendikalı ile sendikasız arasındaki makasın gittikçe açılacağını söyledi.

"Sendikalı ile sendikasız arasında gelir farkı olacak"
07 Ekim 2021 Perşembe 10:48

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sendikalı ile sendikasız arasındaki makasın gittikçe açılacağını söyledi.

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim Bir-Sen Zonguldak Şubesinin İl Divan Toplantısına katıldı.

Öğretmen Evinde düzenlenen toplantıya Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, sendikaya bağlı şube başkanları ile çok sayıda sendika üyesi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar, şunları söyledi:

AŞKAR, “TOPLU SÖZLEŞMEYİ İMZALASAK SIKINTI İMZALAMASAK SIKINTI!”

“Türkiye’de olduğu gibi Zonguldak’ta da en büyük sendika en büyük konfederasyonuz. Türkiye’de 1 milyon Zonguldak’ta sayısı 10 bini bulan sendika temsilcilikleriyle beraber Zonguldak’ın en büyük sivil toplum örgütü olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Zonguldak’ın eğitim noktasına baktığımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; 1970’li yıllara kadar Zonguldak’ın eğitim diye bir sorunu olmadı çünkü Zonguldak Türkiye’nin altın yıldızıydı. 1970 yılı sonrası Zonguldak okumanın önemini geçte olsa keşfetti. Eğitim öğretimin ölçüsü sınav değildir ama sınav bazında baktığımızda Zonguldak iyi bir ivme yakalamış gibi gözüküyor. Ama şunu da belirtmeliyim ki; Zonguldak’ta eğitim öğretim adına daha çok alacak yolumuz, söyleyecek sözümüz var. Her eğitim öğretim yılı için hayırlı olsun diyoruz ama hayırlı olsun demekle hayırlı olmuyor. PCR Testi dayatmasının Zonguldak’ta devam ettiğini, kalabalık sınıfların devam ettiğini ve sıkıntılarında devam ettiğini belirtmek isterim. Bir yandan eğitim öğretimdeki sıkıntılar var ama biz sendika olarak en büyük sıkıntıyı her toplu sözleşme dönemi sonrası yaşıyoruz. Toplu sözleşmeyi imzalamasak ta sıkıntı imzalasak ta sıkıntı! İmzalamadığımızda “niye imzalamadınız” diye sıkıntı ediyorlar imzaladığımızda “imzaladınız da ne oldu” diye sıkıntı ediyorlar.”

YALÇIN, “3600 EK GÖSTERGE 2022 YILINDA İCRAATA GEÇECEK”

Son toplu sözleşmede sendikasız ile sendikalı arasına fark konulduğunu belirterek sözlerine başlayan Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, konuşmasına şöyle devam etti:

“Toplu Sözleşme dönemi geride kalırken mevcut şartları dikkate aldığımızda ciddi anlamda kazanım sayısını yükselttiğimiz 179 alanda iyileştirme ile beraber sendikalılar için yüzde 30 ila 40,22 arasında iyileştirmenin olduğu sendikasızlar için 28.61'lik oransal artış iki yıl içerisinde gerçekleşeceği bir zemini oluşturmakla kalmadık. İki önemli noktaya da bu anlamda çok kıymetli açılım getirdik. Birisi havada gezen vaadin icraata geçmesi için kayda geçmesi. 3600 ek gösterge konusu ki son derece kıymetli. Çünkü dört meslek grubu üzerinden ifade edilmiş. Aradan geçen bunca yıla rağmen askıda bekliyordu. Onu toplu sözleşme masasında ısrarla gündeme getirmemiz ve toplu sözleşme öncesi yaptığımız görüşmelerle bu anlamda sözünü almamızla masada kayda geçirdik. Bu manada kapsamı genişlettiğimiz gibi 3600 ek göstergeyi çalışacak 2022 yılı içerisinde yetkili konfederasyonla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bitirerek icraata geçmek üzere teslim edecek. 2022 yılı içerisinde bu icraata geçecek. Bu son derece kıymetli. Diğer bir konuda sözleşmeliler konusu; 520 bin sayısına ulaşan sözleşmeliler 2011'de biz 300 bin sözleşmeliyi kadroya geçirmiştik. Burada da 520 bin sayısını çalışacağımız 2022 yılı içerisinde bir komisyon kurulacak. Memur-Sen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışacak. Bu da aynı şekilde sözleşmeli konusu çalışmanın neticesinde kadroya dönüşerek sözleşmelilerin beklentilerini karşılayacak bir zemin oluşturulacak. Bu ikisi toplu sözleşmenin son derece kıymetli bir zemine tekabül ettiği kazanımlarla birlikte iki baba konuyu da masada vaatten icraata dönüşme konusunda dönüştürmüş durumdayız.

YALÇIN, “TOPLU SÖZLEŞME KARARINI ALDIK”

Önceki gün Cumhurbaşkanımızla bir araya geldiğimizde toplu sözleşme kararını aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda sizin talimatınız önemli diyerek orada da 3600 ek gösterge konusunda özellikle Cumhurbaşkanımızın cümle kurmasını arzu ettik. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bu konuyu 2022 yılında Memur-Sen ile bir an önce çalışın ve bize tamamlanmış halini getirin bir an önce icraata getireceğiz diyerek bu anlamda taahhüdünü vermiş durumda Bu son derece kıymetli. Çünkü emekli ikramiyesini 30 bin lira, emekli maaşlarının en az 750 TL arttığı bundan sonraki süreçteki zam artışlarıyla birlikte geleceği bir zemini oluşturmuş olduk. Sözleşmeliler konusundaki keşmekeşi bitirecek şekilde masada çalışacak, tartışacak ve bu anlamda çareyi 2022 yılında üreteceğiz. Bunlar son derece önemli ve kıymetli.

YALÇIN, “SIKINTIMIZ EMEĞİMİZİN HEDERE EDİLMESİ”

Özellikle beşinci istasyon dediğim ve altıncı toplu sözleşme vesilesiyle bu toplu sözleşme asla unutulmayacak. Çünkü memur sendikacılığı açısından son derece önemli bir işlevselliği var. Önemli bir soruna parmak basma fırsatı bulduk. Diğerlerinin bir ilerisinde iki gerisinde alırız. Ama bizim esas yaşadığımız sıkıntı emeğimizin hedere edilmesi. Yaptığımız tüm toplantılarda arkadaşlarımızın kurduğu cümle şu, “Öbürlerini bir şekilde alırız. Sendikalı sendikasız arasına makas koyun. Buna uğraşın. Çünkü bizim emeğimiz hedere ediliyor. Örgütsüz olanlar aldığı nimetin farkında değiller” diye bütün arkadaşlarımız her noktada aynı tespiti ortaya koyuyor. Hakikaten yaşadığımız süreç bu.

YALÇIN, “TOPLU SÖZLEŞMEDE SENDİKALI İLE SENDİKASIZ ARASINA FARK KONULDU”

Salgın sürecindeyiz. Ek dersler kesintisiz ödendi. Ama bunun Eğitim Bir-Sen sayesinde olduğunu hangi birine anlatacak söyleyeceksiniz. Bunu Eğitim Bir-Sen sayesinde aldığını bilmeyen adam gevrek gevrek, gevşek gevşek cümle kurmaya devam ediyor. Yaptığımız işin değeri yok. İşte bu toplu sözleşme bu açıdan milatlık. Çünkü bu toplu sözleşme ile sendikalı ile sendikasız arasına fark konulmuştur. Ocak itibariyle sendikalı olan bin 600 lira fazla alacak. 2023 yılı tamamlandığında 2 bin TL sendikalı ile sendikasız arasında gelir farkı olacak. Sendikalı ile sendikasız arasına bu toplu sözleşme koymuş durumda. Gittikçe artacak. Adam evde çizgili pijama ile çekyata yaslanacak. Hanım çay, yanına da bir dilim kek ver diyecek. Örgütsüz olacak. Sonra senin aldığını bedava hüpletecek, bedava gümletecek. Var mı böyle? Bu açıdan sendikasız adam sendikanın kıymetini anlayacak. Bunun başka yolu yok.”

Toplantının sonunda Memur-Sen Konfederasyonu Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, Genel Başkan Ali Yalçın'a el emeğiyle işlenmiş çerçeve hediye etti. Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.