Posbıyık, yeni sahil dolgu projesini açıkladı

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Belediye Meclis toplantısında Ereğli sahili için hazırladıkları yeni Kıyı Sahil ve Kentsel Tasarım Projesi’ni açıkladı.

Posbıyık, yeni sahil dolgu projesini açıkladı
02 Haziran 2021 Çarşamba 15:15

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Belediye Meclis toplantısında Ereğli sahili için hazırladıkları yeni Kıyı Sahil ve Kentsel Tasarım Projesi’ni açıkladı.

Toplantıya, CHP ve AK Parti Meclis Grubu ile CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, İyi Parti İlçe Başkanı Evrim Balbaloğlu, Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Turabi Çelik, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Necati Akdeniz, Şoförler Odası Başkanı Cevdet Civelek, Esnaf Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği ve Ereğli Başkanı Mehmet Azman, Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, mahalle muhtarları ve STK temsilcileri katıldı.

Başkan Posbıyık, hazırladıkları yeni sahil dolgu projesinin içerisinde cami, yat limanı, bisiklet ve yaya yürüyüş yolları, deniz seyir terasları, kitap okuma yerleri, kafeterya ve lokanta gibi günübirlik tesisler, amatör balık tutma yerleri, çekek koruma alanı, fener ve sahil trafiğini rahatlatacak park yerlerinin bulunduğunu söyledi. Projenin hayata geçmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’li yöneticilerden destek isteyen Başkan Posbıyık, “Vali başkanlığındaki devlet yetkililerimiz projede camide olsun, gerisi bizde dediler. Biz projeyi hazırladık. Bu projeyi yapmak Ereğli’nin bir Milletvekili olarak sizlere yakışır” dedi.

“EREĞLİ SAHİLİNİN BUGÜNE KADAR GELDİĞİ SERÜVEN”

1994 yılında Belediye Başkanı olduktan sonra Ereğli Sahilinin bugüne gelmesindeki serüveni anlatan ve verdiği mücadeleyi aktaran Başkan Posbıyık, Ereğli menfaatleri söz konusu olduğunda parti ayrımının söz konusu olmaması gerektiğini söyledi.

Başkan Posbıyık açıklamasında şunları söyledi:

“Hazırlıkları Ereğli Belediyesi’nde olan, yapımı devletin elinde olan bir projeyi sunmak istiyorum. Sahilimizin geçmişini biliyorsunuz. Eskiden raylar vardı kömür götürmek için. Bu raylar işe yaramaz hale geldi. Gemiyle, kamyonla taşınmaya başladı.  Demir-çeliğe kadar olan bölgeyi birinci etapta hallettik. Rayları kaldırılması için görüşmeler yaptık, eylemler yaptık. Neticeyi aldık ve burada bir düzenlemeye geçtik. Bakanlığa müracaat ettik, deniz dolgu için ÇED raporu aldık. Erdemir iki üç makine verdi, dolgu alanlarından, taş ocaklarından gelen taşlarla burayı doldurduk. Birinci aşama rayların olduğu bölge, ondan sonra da ileriye doğru giden bir bölgeye aşamalı olarak ilerledik. Bunların yapımı çok zordu. Deniz dolgusu çok zordu. 13 bakanlıktan izin alıyorsunuz. Sekiz sene uğraştık bu izinleri almak için. Çok şükür başardık, sahili bugünkü hale getirdik.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A YAPMAK YAKIŞIR

Bizim amacımız önce dolguların yapılması, sonra da caminin yapılması. Bir örnek koyduk cami projesi için ama illa bu olacak diye bir şey yok, stil değişebilir. O konuda bir şeyimiz yok. Bugün tüm siyasi partilere, başta iktidar partisi ilçe başkanı Saffet Bozkurt ve Zonguldak’ın değerli milletvekillerine sesleniyorum. Zonguldak’a güzel bir cami yaptılar, çok güzel oluyor, tebrik ediyorum. Ereğli’ye de bu yakışır diyorum. Bize de böyle talimat verildi. Ereğli’nin milletvekiliyim diyen Cumhurbaşkanımıza bu projeyi gerçekleştirmenin yakışacağını düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızdan bu projenin gerçekleşmesi için Ereğli halkı adına talepte bulunuyorum. Cumhurbaşkanımız Zonguldak’a geldiğinde, Valimiz, Kaymakamımız bunu kendisine takdim edecek. Bu projenin gerçekleşmesi için bize yardımcı olmasını istiyoruz. Zonguldak ve Ereğli’de yaşayanların bu konuyu gündemde tutmaları için desteklerini bekliyorum. Bunun peşinden kent meydanı, eski hükümet binası, teleferik başlayacak. Bu projenin gerçekleşmesi için Ereğli Milletvekili olan Cumhurbaşkanımızın talimatlarını bekliyoruz.”

İTFAİYE VE FEN İŞLERİNE YENİ ARAÇLAR ALINACAK

Başkan Posbıyık’ın açıklamasının ardından meclis gündeminde bulunan konular görüşüldü.

İtfaiye Müdürlüğü’ne 1 adet çift kabin 4x4 İtfaiye Aracı ile Fen İşleri Müdürlüğü’ne kar küreme ve üst ekipmanı alımı için meclisten oy birliğiyle karar çıktı. Haziran ayı meclis toplantısı diğer konularında görüşülerek karara bağlanmasıyla tamamlandı. (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.