Okul yanında istinat duvarı tehlikesi devam ediyor!

Zonguldak Belediyesi eski Başkanı Secaattin Gonca, Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi yanında bulunan istinat duvarının tehlike arz ettiğini belirterek yetkilileri göreve davet etti.

Okul yanında istinat duvarı tehlikesi devam ediyor!
01 Temmuz 2020 Çarşamba 15:07

Zonguldak Belediyesi eski Başkanı Secaattin Gonca, Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi yanında bulunan istinat duvarının tehlike arz ettiğini belirterek yetkilileri göreve davet etti.

Yaklaşık yedi ay önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce, Mehmet Çelikel Lisesi yanında bulunan istinat duvarının olduğu alana “İstinat duvarı yıkılma tehlikesi bulunduğundan araç ve yaya girişi yasaktır” levhası asıldı. Ardından istinat duvarı çevresine önce koruma ikaz şeritleri, sonrasında ise kafes tel örgüler çekildi. Kafes tel örgüler nedeniyle daralan yola araç parkları da eklenince yol hem tek şeride düştü hem de tehlike devam etti. Bu nedenle her an yaşanabilecek bir tehlikeye dikkat çeken Zonguldak Belediyesi eski Başkanı Secaattin Gonca, “Kalıcı çalışmalara bir an önce başlanması ve olası can ve mal tehlikesiyle karşılaşılmaması için yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

Zonguldak Belediyesi eski Başkanı Secaattin Gonca, sosyal medya hesabından konu hakkında yaptığı paylaşımda şunları belirtti:

“Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi yanında bulunan istinat duvarı tehlikesi devam ediyor. Uzun süredir tehlike arz eden istinat duvarı çevresine önceleri koruma ikaz şeritleri, sonrasında da kafes tel örgüler çekildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce de “İstinat duvarı yıkılma tehlikesi bulunduğundan araç ve yaya girişi yasaktır” levhası asıldı. Tehlikeli olan istinat duvarı önünde bulunan lise sokak yolunu her gün yüzlerce öğrenci (okul açık olduğunda),öğretmenler, lise yanında bulunan Köksal Toptan Kapalı spor salonuna gelenler ve ben dahil çok sayıda mahalle sakinleri kullanmaktadır. Ayrıca her gün onlarca araç geçiş ve park yapmakta, lisenin açık olduğu dönemde de servis araçları nedeniyle araç parkı yoğunluğu daha çok artmaktadır.

İstinat duvarının tehlike arz ettiğine dair 24-10-2019 tarihinde sosyal medya hesabımdan yaptığım paylaşım, okul yönetiminin ilgili makamlara yazdığını tahmin ettiğim yazılar ve tehlikeyi gündeme taşıyan basında çıkan yazılara rağmen duyarsızlık devam etmektedir. İstinat duvarının uzun süredir devam eden tehlikesinin yanısıra şimdi de koruma amaçlı yapılan kafes tel örgüler nedeniyle de yolun daralmasıyla ikinci bir tehlike ortaya çıkmıştır. Mecburi parklar nedeniyle tek şeritli hale gelen yolda yol verme tartışmalarının meydana gelmesi ihtimali vardır. Arzu edilmeyen üzücü olaylar meydana gelebilecektir. Eğitim ve öğretimin başlamasıyla çekilen sıkıntılar daha da artacaktır.

Koruma amaçlı alınan önlemler geçici çözümdür. Kalıcı çözüm Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce de tehlikeli olduğu tespit edilen istinat duvarının yıkılarak bir an önce yeniden yapılmasıdır. Bir mahalle sakini olarak her gün kullanmak zorunda olduğumuz bu yoldaki uzun süredir yaşanan bu sıkıntıların ve tehlikenin büyüklüğü ortada iken, yaklaşık altı aydır eğitim ve öğretim olmaması nedeniyle çalışmanın yapılabileceği ortamın da müsait olması göz önüne alındığında neden yapılmıyor sorusuna cevap verilmesini bekliyoruz. Kalıcı çalışmalara bir an önce başlanması ve olası can ve mal tehlikesiyle karşılaşılmaması için yetkilileri göreve davet ediyoruz.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.