Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı'nın geri çekilmesi için faks çekildi

1 Şubat Salı günü TBMM Genel Kurulu gündemine getirilecek olan Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı'nın geri çekilmesi için Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından TBMM Başkanlığı ile AKP ve MHP Grup Başkanlıklarına faks çekildi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı'nın geri çekilmesi için faks çekildi
28 Ocak 2022 Cuma 16:13

1 Şubat Salı günü TBMM Genel Kurulu gündemine getirilecek olan Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı'nın geri çekilmesi için Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından TBMM Başkanlığı ile AKP ve MHP Grup Başkanlıklarına faks çekildi.

Faks çekme öncesinde Çaycuma PTT'si önünde açıklama yapıldı. Eğitim Sen üyeleri ve emekli öğretmenlerin yanı sıra CHP Çaycuma İlçe Başkanı Şeref Kötürk, CHP İl Genel Meclisi Üyeleri Ramis Muslu ve Burhanettin Çakır'ın da katıldığı basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen Örgütlenme Komisyonu üyesi Mahir Akşan, eğitim emekçilerinin ve alanda örgütlü sendikaların tamamına yakınının eleştirilerine ve karşı çıkmasına rağmen tasarının TBMM Genel Kuruluna getirilmek istediğine dikkat çekerek şöyle dedi:

"Ögetmenlik mesleği gibi 18 milyon öğrencinin eğitim hakkını, kamu özel ayırt etmeksizin bir milyonu aşkın öğretmenin çalışma koşullarını ve özlük haklarını düzenlemesi gereken Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı, eğitim çalışanlarının ve sendikaların tamamına yakınının eleştirilerine rağmen TBMM Genel Kurulu gündemine getirilmeye çalışılmaktadır. Eğitim sisteminin en önemli unsurlarından birisi olan öğretmenlik mesleği gibi önemli bir konunun birkaç kanun maddesi üzerinden büyük ölçüde statü farklılaşması ve maaş artışına indirgenmesi doğru bir uygulama değildir. Ülkemizde bulunan bütün meslek kanunları, kamu özel ayrımı yapmaksızın ilgili mesleğe ilişkin düzenlemeler içerirken, Öğretmenlik Meslek Kanunun sadece kamuda çalışan öğretmenlere yönelik sınırlı düzenlemeler içermesi büyük bir eksikliktir.

Tasarıda uzman öğretmen ve başöğretmenlerin görev, yetki ve sorumlulukları diğer öğretmenlerden ayırt edilemediği için eşit işe eşit ücret ilkesi ihlal edilmektedir. Aynı işi yapan öğretmenlerin statü farklılıkları üzerinden ayrıştırılması, hatta kendi içinde bölünmesi işyerinde çalışma barışının bozulmasına neden olacak, eğitim sistemi bu durumdan kaçınılmaz olarak olumsuz etkilenecektir.

Tasarıda aday öğretmenlere yönelik adaylık sınavının kaldırılması bir müjde olarak sunulurken, sınavın işlevinin Adaylık Değerlendirme Komisyonu’na devredilmesi, atamalarda yoğun olarak gündeme gelen mülakat-torpil uygulaması ve güvenlik soruşturması üzerinden çok sayıda mağduriyetin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Eğitim çalışanlarının bilgisi ve önerileri dışında hazırlanan, onların haklarını ve taleplerini içermeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı derhal geri çekilmelidir. Bir meslek kanunu hazırlanacaksa 'Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı' temel alınmalı, sadece öğretmenlerin değil tüm eğitim emekçilerin hakları ve taleplerini güvence alına alan yeni bir düzenleme yapılmalıdır." (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.