‘"Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği" protokolü imzalandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolünün imzalandı.

‘"Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği" protokolü imzalandı
05 Eylül 2022 Pazartesi 15:48

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir,’’ Mesleki Eğitim Merkezi Programına İlginin giderek arttığını; 10 Ağustos 2022 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolünün imzalandığını ve imzalanan bu protokol neticesinde Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi’nin Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası ile eşleştirildiğini böylece Odanın Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezinden sorumlu hale geldiğini’’ söyledi.

Demir, ‘’Mesleki eğitim, kalkınmanın en önemli unsurlardan biri olan yerli ve milli üretimin esasıdır. Çünkü yerli ve milli üretimi sağlayacak olan nitelikli işgücü, ancak ve ancak nitelikli eğitim sistemi ve kaliteli mesleki eğitim ile gerçekleştirilebilir. TOBB ve Oda bu vizyonla üyelerinin nitelikli insan kaynağına ulaşması için mesleki eğitimi desteklemektedir. Yine bu anlayıştan hareketle Millî Eğitim Bakanlığı, kaliteli ve ihtiyaca yönelik eğitim sistemini oluşturmaya ve böylelikle ülkemizin üretim gücüne güç katacak nitelikli işgücü teminini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda özellikle mesleki eğitimin içerisinde ahilik kültürünün taşıyıcısı niteliğindeki mesleki eğitim merkezlerine ayrı bir önem verilmektedir. Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri mezun olduklarında, alanlarında iyi yetişmiş birer usta olarak işverenler tarafından istihdam edilmektedirler. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan öğrencilerin %88’i eğitim aldığı alanda istihdam olmaktadır. Yüksek istihdam oranı ile ülkemizin nitelikli işgücüne katkı sağlayan Mesleki Eğitim Merkezlerinin alt yapısını güçlendirmek amacıyla TOBB ve Oda-Borsa camiasının talebiyle Millî Eğitim Bakanlığı tarafından bazı düzenlemeler yapılmıştır.

Yapılan düzenlemeler hem işveren hem de öğrenciler tarafından olumlu karşılanmış ve mesleki eğitim merkezi programına olan talep çok ciddi anlamda artış göstermiştir. Öyle ki, mesleki eğitim merkezi programında kayıtlı çırak ve kalfa sayısı 25 Aralık 2021 tarihinde yapılan Kanuni düzenleme öncesinde yaklaşık 160 bin iken 10 Ağustos 2022 tarihi itibariyle yüzde 275'lik artışla 600 bini geçmiştir. Mesleki eğitim merkezi programının daha geniş kitlelere duyurulması amacıyla 10 Ağustos 2022 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanan Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü ile; “Sektörde meydana gelen gelişmeler ile eğitim sisteminin eş güdümünü sağlamak, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamak ve istihdama katkı sağlamak amacıyla ülke genelinde TOBB’a bağlı Oda/Borsalar ile mesleki eğitim merkezlerinin ortak çalışması sağlanacaktır”

Protokol kapsamında; Protokol kapsamına alınan Mesleki Eğitim Merkezleri ile eşgüdümlü çalışacak

Oda/Borsalar belirlenmiş olup, Protokol kapsamına alınan Mesleki Eğitim Merkezlerinin atölye ve laboratuvar ihtiyaçları belirlenerek yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması/desteklenmesi/temrinlik malzeme desteği sağlanacak, Mesleki Eğitim Merkezlerinde görevli yönetici ve öğretmenlere yönelik düzenlenecek hizmet içi eğitim/işbaşında eğitim/uzaktan eğitim faaliyetleri planlanacak, Öğretim programları ve eğitim materyalleri güncellenecek, Mesleki Eğitim Merkezi programı uygulamalarının yaygınlaştırılması ile eğitim öğretime katılım artırılacak,

Mesleki Eğitim Merkezlerindeki öğrenci sayısını artırmak, şirketlerin ihtiyaç duyduğu insan kaynağını Mesleki Eğitim Merkezlerinden karşılanmasını sağlayıcı çalışmalar yapılacak. (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.