MEB’in attığı imzaya sahip çıkmasını istiyoruz

Eğitim Sen Zonguldak Yürütme Kurulu yaptığı açıklamada, ‘MEB’in attığı imzaya sahip çıkmasını istiyoruz. Hakkınız ödenmez dediniz, ödemediniz” denildi.

MEB’in attığı imzaya sahip çıkmasını istiyoruz
25 Eylül 2020 Cuma 15:48

Eğitim Sen Zonguldak Yürütme Kurulu yaptığı açıklamada, ‘MEB’in attığı imzaya sahip çıkmasını istiyoruz. Hakkınız ödenmez dediniz, ödemediniz” denildi.

Yapılan açıklama şöyledir:

“Mart-Haziran 2020 döneminde ders ücretleri ödenebilirken bugün neden ödenmediği ivedilikle açıklanmalıdır. Anayasanın 18. Maddesine göre “hiç kimse zorla çalıştırılamaz ve angarya yasaktır”. Öğretmenlerin emeklerinin karşılığını almadan çalıştırılması suçtur. Bugün yaşanan durum tam olarak budur. Ek derslerin ödenmemesi bu hakkın açıkça gasp edilmesidir.

Öğretmenlere EBA’dan canlı ders anlatımı dışında diğer dijital platformları (zoom vb.) kullanımları dayatılamaz!

Yine Anayasanın 42. Maddesine göre “kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz”. Ayrıca eğitimde fırsat ve imkan eşitliği, eşitsizliğe dönüştürülemez. Özel okullar ve etüt merkezlerinde her yaş gurubundan öğrenciler yüz yüze öğrenime devam etmektedir. Bu durum var olan eşitsizliği daha da derinleştirmektedir.

Çocuk Hakları Bildirgesinde, çocukları ilgilendiren bütün çalışmalarda çocuğun yararının gözetilmesi gerektiğinin altı çizilmektedir. Ancak bu ilkelere uyulmamıştır. Öğrenciler Devlet eliyle (meb) öğretmenin, ailenin zorbalığına mahkum edilmiştir. Pandemi koşulları toplumda; çalışan ve çalışamayan ailelerin üzerindeki baskıyı arttırmıştır. Stres yükünün arttığı bu ortamda en masum ve en çok etkilenen çocuklardır. Toplum sağlığını gözetelim derken, geleceğimiz olan çocukların üzerlerinde ne kadar süreceği öngörülemeyen olumsuz etiler bırakacağı bilinmelidir. Özellikle 6-12 yaş grubu çocuklarımız sabah Eba, EbaTv., öğleden sonra öğretmenlerin canlı ders uygulamalarıyla 5-7 saat ekran karşısında hiçte uygun olmayan (masa, sandalye) koşullarda oturtulmaktadır. Oyun, dinlenme, beslenme ihtiyaçları gözetilmemiştir.

Sonuç olarak; yaşanan bütün bu olumsuzlukları düzeltecek ve düzenleyecek olan Meb olayı politik gözle değil, bilimsel-pedogojik çerçevede ele almalı çözüm üretmelidir” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.