Kurban vekalet ücretleri belli oldu

Kurban Bayramına sayılı günler kala Türk Kızılay’ının 2020 yılı kurban vekalet ücretleri belli oldu.

Kurban vekalet ücretleri belli oldu
07 Temmuz 2020 Salı 12:23

Kurban Bayramına sayılı günler kala Türk Kızılay’ının 2020 yılı kurban vekalet ücretleri belli oldu.

Türk Kızılay Zonguldak Şube Başkanı Aydın Ergenç, Türk Kızılay’ının 2020 yılı kurban vekalet ücretinin yurtiçi kurban bedeli 1050 TL, yurtdışı kurban bedelinin ise 850 TL olarak belirlendiğini söyledi.

Türk Kızılay Zonguldak Şubesinde düzenlenen kurban vekalet ücretleri konulu basın açıklamasına Türk Kızılay Zonguldak Şube Başkanı Aydın Ergenç ve il genelindeki tüm temsilciliklerin başkanları katıldı.

Türk Kızılay’ının yaklaşan kurban bayramında toplam 149 bin hisse kurban kesmeyi hedeflediğini belirten Türk Kızılay Zonguldak Şube Başkanı Aydın Ergenç, açıklamasına şöyle devam etti:

KURBAN ETLERİ İNSAN ONURUNU ZEDELEMEDEN DAĞITILACAK

Türk Kızılay 2007 yılından bu yana yürüttüğü Kurbanda Kızılay Modeli ile milyonlarca ihtiyaç sahibinin sofrasına kurban etleri ulaştırıyor. Bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi, kurban döneminde hayırseverlerden gelen kurban vekâletlerinden elde edilen etler, ülkemizin tamamında ve dünyanın farklı bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaşacak. “Kurban bereketini yıl boyu yaşatıyorsan HİLAL OLSUN TÜRKİYE” konseptiyle hazırlanan ve 1–31 Temmuz 2020 tarihleri arasında yürütülecek olan Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası ile dini vecibelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımızın kurbanları, İslami kurallara uygun olarak, veteriner kontrolünde, noter huzurunda kesilecek. Elde edilen etler, vekâlet sahiplerinin adına gerçek ihtiyaç sahiplerine, sağlık kurallarına uygun olarak ve insan onurunu zedelemeden dağıtılacak.

VEKALETLE KESİLEN KURBANLAR 4 MİLYON İHTİYAÇ SAHİBİNE ULAŞACAK

Yurt içi kurban bedeli 1050 TL, yurt dışı kurban bedeli 850 TL olarak belirlendi, Vekaletle kesilen kurbanlar yurt içinde ve yurtdışında yaklaşık 4.000.000 ihtiyaç sahibine ulaşacak. Kızılay toplam 149 bin hisse kurban kesmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz yıllarda vekaleti verilen kurban hisselerinin kesimini son derece hijyenik ortamlarda gerçekleştiren ve bu yıl koronavirüs salgını dolayısıyla daha da sıkı hijyen tedbirleri alan Kızılay, yurt içinde ve yurt dışında toplam 149 bin hisse kurban kesimi gerçekleştirecek. Kurbanlar delegasyonlar aracılığıyla 15 ülkeye daha ulaşacak. 2020vekaletle kurban kesim kampanyasında Kızılay, daimi delegasyonlarının bulunduğu Somali, Senegal, Sudan, Güney Sudan, Pakistan, Afganistan, Endonezya, Bangladeş, Bulgaristan, Bosna Hersek, Suriye, Yemen, Irak, Filistin ve K.K.T.C.’de ihtiyaç sahibine ulaştırmak için tüm planlamalarını yaptı. Kurban etlerinden 850.000 kutu kavurma konservesi üretilecek. Bu sayede yıl boyu ihtiyaç sahiplerinin sofraları bereketleniyor. Kesilen kurbanlar Et ve Süt Kurumu kombinalarında kavurma veya kıyma konservesi haline getirilerek ve yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Böylece kurban bereketi tüm yıla yayılıyor. Ve tüm bu süreçler kameralar tarafından kaydedilerek vekalet sahiplerine bilgi veriyor. Öncelikli hedefimiz doğal ve biyolojik afetlerin vatandaşlarımız üzerindeki etkisini hafifletmek olacak. Covid 19 pandemisi nedeniyle tüm dünya zor bir yıl geçiriyor. Bundan en çok da toplumun alt kesiminde bulunan kişiler etkilendi. Milyonlarca kişi işini kaybetti, gelir azaldı. Ülkemiz bunun yanı sıra art arda depremler yaşadı. Elazığ, Van, Bingöl depremlerinden onbinlerce kişi etkilendi. Hala binlerce kişi konteyner kentlerde yaşamını sürdürüyor. Kızılay olarak bu yıl vekaletini alıp keseceğimiz kurbanlardan elde edeceğimiz etleri öncelikle toplumun bu kesimleri ile paylaşacağız.” Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.