"Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var"

Zonguldak Tarım İl Müdürlüğü 'Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var projesi' ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var"
11 Nisan 2021 Pazar 08:54

Zonguldak Tarım İl Müdürlüğü 'Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var projesi' ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Zonguldak Valiliği ve Ziraat Bankası arasında finansmana ilişkin protokol imzalanacağını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı "Proje kapsamında 100 bin TL'ye kadar Faizsiz ilk yıl ödemesiz geri kalan 6 yılda ödenmek üzere azami 7 yıllık bir plan dâhilinde kredi verilecektir" açıklamasını yaptı.

Çataklı,proje ile  ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Valiliğimiz ve Ziraat Bankası A.Ş. tarafından "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var" projesi ve finansmanına ilişkin protokol imzalanacak.

PROJENİN AMACI

Küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve kırsal kalkınmayı arttırmak için küçükbaş hayvan işletmelerinin dişi hayvan varlığının asgari 100 başa ulaştırarak sürdürülebilir ekonomik işletmeler oluşturulması. Atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması.Kırmızı et üretiminin arttırılması.Yerel üretimin teşvik edilerek üreticilerin gelir seviyesinin artırılması.Yetiştiricilerimize  faizsiz ve uzun vadeli kredi imkanlarının sağlanması

PROJENİN FİNANSMANI

Damızlık küçükbaş hayvan alımının finansmanı için küçükbaş hayvancılık işletme sahiplerine yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak.Proje kapsamında 100 bin TL'ye kadar Faizsiz ilk yıl ödemesiz geri kalan 6 yılda ödenmek üzere azami 7 yıllık bir plan dâhilinde kredi verilecektir.İstenildiği takdirde bunun üzerine 50 bin TL düşük faizli 18 ay vadeli işletme kredisi kullanılabilecektir.

PROJE KAPSAMINDA YETİŞTİRİCİLERE EDİNDİRİLECEK KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARIN ÖZELLİKLERİ

Merinos (Karacabey, Orta Anadolu, Anadolu) veya Kıvırcık IrkI, 6-24 aylık yaş aralığında ve dişi, Yurt içinde doğmuş,Türkvet sisteminde kayıtlı ve kulak küpeli

PROJENİN SÜRESİ

Projeye azami 7 yıl boyunca devam edilecektir Bu süreç zarfında yetiştirici en az 100 baş anaç sayısını muhafaza edecek, satın aldığı hayvanları mücbir sebepler haricinde elden çıkartmayacağını garanti edecektir.

PROJEDEN YARARLANMAK İSTEYENYETİŞTİRİCİLERİN ÖN BAŞVURU ŞARTLARI

Faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor olmalı ve küçükbaş hayvan işletmesi bulunmalıdır. (İlk kez küçükbaş hayvancılık faaliyetinde bulunacak olanlar proje kapsamında değerlendirmeye alınmaz.) Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve proje kapsamında edineceği hayvanlarla birlikte tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulunan barınağa (ağıla) sahip olmalıdır. İşletmesinin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmalıdır.Bankaca kredilendirilmesine engel bir durum bulunmamalıdır. Faaliyet gösterdiği bölgedeki meralardan yararlanıyor olmalı/mera kullanımına engel hali bulunmamalı ve/veya yıllık kaba yem ihtiyacının %50'sini yetiştirme imkânına sahip olmalıdır.Proje kapsamındaki tüm hayvanlara TARSİM sigortası yaptırılacak Faal olarak küçükbaş hayvancılık yapan yetiştiricilere hayvan varlığını asgari 100 (yüz) başa tamamlayacak/ulaştıracak kadar dişi küçükbaş hayvan edindirilecektir”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.