Kaymakçı: Tetiği çeken parmak değişse de kıyımın sahibi tektir!

Zonguldak Demokrasi Platformu üyeleri evinin önünde bombalı suikasta uğrayarak öldürülen Gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 27. yılında andı.

Kaymakçı: Tetiği çeken parmak değişse de kıyımın sahibi tektir!
24 Ocak 2020 Cuma 16:19

Zonguldak Demokrasi Platformu üyeleri evinin önünde bombalı suikasta uğrayarak öldürülen Gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 27. yılında andı.

Madenci Anıtı önünde toplanan Zonguldak Demokrasi Platformu üyeleri ile birlikte CHP Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney, Merkez ilçe Başkanı Ebru Uzun, İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır, ADD Zonguldak Şube Başkanı Nazan Papila, Zonguldak Baro Başkanı Av. Özel Eroğlu, Cumhuriyet Kadınları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Gülhan Çetin, KESK Zonguldak Dönem Sözcüsü Onur Arslan valilik önüne kadar yürüyerek Atatürk Anıtına çelenk sundular.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Gülhan Çetin, anma programı çerçevesinde Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun bir şiirini okudu.

Zonguldak Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, şunları söyledi:

TETİĞİ ÇEKEN PARMAK DEĞİŞSEDE KIYIMIN SAHİBİ TEKTİR!

“Özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesi her devirde ve hemen her coğrafyada sancılı olmuş, zaman zaman çok ciddi bedellerin ödenmesine yol açmıştır. Aydınlıktan korkan, bilgiden ve gerçeklerden kaçınan, varlık nedenlerini karanlık hesaplar üzerine kuranlar, baskı ve zulüm üzerine kurdukları dünyalarında karşılarına her çıkanı yok etme politikası uygulamışlardır. Sabahattin Ali'den Abdi İpekçi’ye, Uğur Mumcu'dan Hrant Dink'e kadar uzanan yurtsever aydın kıyımı da on yıllardır ülkemizde sürdürüle gelen bu yok etme politikasının sonucudur. Silah değişse de, tetiği çeken parmak değişse de, bizler biliyoruz ki bu kıyımın sahibi tektir. İdeolojik yönsemelerden (eğilimlerden), gündelik sığ politikalardan başımızı kaldırıp, "faili meçhul" kavramına, bilinçle ve dirençle karşı koyduğumuzda gerçek katilin emperyalizm ve onun işbirlikçileri olduğunu göreceğiz. Bu cinayetlere “kurşun nereden gelirse gelsin" diyemezsek, terörün her türlüsüne karşı direnemezsek, yalnızca aydın olmanın değil, insan olmanın da gereğini yerine getiremeyiz. Adalet ve demokrasi, ancak zulme, baskılara, hoşgörüsüzlüğe, haksızlığa kararlılıkla ve dirençle karşı çıktığımızda bir anlam taşımaktadır.

AYNI BEDELİ ÖDEMEK İÇİN YİNE BURADAYIZ!

Hepimizin de bildiği gibi, Cumhuriyetin, Atatürk ilke ve devrimlerinin ödünsüz savunucusu Uğur Mumcu, kitlelere mal olmuş bir gazeteci ve yazardı. Ona göre çağımızın en büyük suçu, haksızlıklara, adaletsizliklere karşı çıkmayarak susmaktı, Uğur Mumcu bu suçu işlemediği için öldürüldü. Ölümü ülkeyi ayağa kaldırdı. Çünkü öldürülen ülkenin, halkın ta kendisiydi. Uğur Mumcu ile birlikte öldürülen geniş halk kesimlerinin düşüncesi, özlemleri ve umutlarıydı. Uğur Mumcu cinayeti, aradan 27 yıl geçmesine rağmen hala aydınlatılamamıştır. Uğur Mumcu'yu ve terör sonucu yaşamını yitiren aydınlarımızı andığımız Adalet ve Demokrasi Haftası’nda yine bir aradayız. Uğur Mumcu'nun öldürüldüğü 24 Ocak ile Abdi İpekçi’nin öldürüldüğü 1 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen Adalet ve Demokrasi Haftasının bu yılki konusu "Uğur Mumcu Ölümsüzdür" olarak belirlenmiştir. 27 yıldır olduğu gibi bugün de tam bağımsızlık bilinciyle gerici, baskıcı ve sömürücü güce karşı koyacağımızı, faili meçhul cinayetler, yolsuzluklar ve haksızlıklar karşısında suskun kalmayacağımızı dile getireceğiz, adalet ve demokrasinin tam anlamıyla yerleştiği bir toplum isteğimizi yineleyeceğiz ve terörsüz, savaşsız bir dünya özlemimizi vurgulayacağız. 27 yıldır her 24 Ocak'ta bir araya gelen bizler aynı bedeli ödemek için yine buradayız. Dün olduğu gibi bugün de buradayız, yarın da burada olacağız. Yaşadığımız sürece demokrasiyi, insan haklarını, barışı, kardeşliği, özgürlüğü ve bir arada yaşamayı savunmaya devam edeceğiz. Uğur Mumcu'nun öldürülüşünün 27.Yıl dönümünde demokrasi şehitlerimizi saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.” Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.