Kayıplarımız karşılansın ek zam istiyoruz

Büro Emekçileri Sendikası (BES) 15 Haziran’da eylem yapacak.

Kayıplarımız karşılansın ek zam istiyoruz
08 Haziran 2021 Salı 17:19

Büro Emekçileri Sendikası (BES) 15 Haziran’da eylem yapacak.

BES Zonguldak Şube Başkanı Hayri Anıl Çetin yaptığı açıklamada, “Tüm Büro emekçilerini, hakkımız olan insanca yaşam yetecek gelir talebimizin gerçekleşmesi için 15 Haziran’da yapacağımız eylemimize destek olmaya sesimize ses vermeye davet ediyoruz” dedi.

Çetin açıklamasında, “Herkesin/hepimizin bildiğini tekrar ediyor olsak da, yaşadığımız ekonomik kayıpların ve her gelen yeni günde soframızdaki ekmeğin küçülmesinin sebebini hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyoruz” diyerek şunları söyledi.

“2002 öncesinde uygulanan ücret politikalarına bakıldığında, o zamanki ücretlendirme biçim/biçimlerinde eleştiri konusu yapılan eksiklikler vardı. Ancak bu eksikliklere rağmen, ücret artışlarında yaşanan enflasyon kayıplarına ilaveten ekonomik büyüme oranında artı refah payı verilmesi esasına dayanmaktaydı. Bu ücret politikası, iktidarın güncel değimiyle eski Türkiye’nin olduğu bir döneme aitti. Dolayısıyla Anadolu diliyle ‘gelen gideni aratır’ sözünde ifade edildiği gibi, gidenin bilindiği, ancak gelenin ne getirdiğinin bilinmediği bir dönemdi.

AKP döneminde yaşadığımız reel kayıpları ifade edebilmek için geleneksel ölçü birimimiz olan altın hesabını kullandık. Reel kayıplarımız, insanları yakınlarının düğünlerine gidemez hale getirdiği bir süreci yaşıyoruz. 1 Ocak 2009 tarihinde tedavüle giren 200 TL ile 128 dolar alınıyorken, 1 Haziran 2021 200 TL ile 23.2 dolar alınabilmektedir. Büyük sansasyonla tedavüle sokulan 200 TL’nin 12 yılda dolar karşısında ne kadar eridiği görülmektedir.

Bir kez daha ve inatla belirtmek istiyoruz, öncelikle daha fazla mağduriyete yol açmadan 666 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile elimizden alınan ekonomik haklarımız geriyle dönük telafi edilmelidir. Biz bu ülkenin çoğunluğuyuz ve insan onuruna yakışır bir yaşam için ürettiğimiz refahtan pay istiyoruz. Emeğimizin karşılığı olarak yoksulluk sınırının altında kalmayacak bir ücret istiyoruz.” (Şaban YILMAZ)
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.