Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir

Zonguldak Barosu Kadın Hakları Komisyonu, 25 Kasım Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için Uluslararası mücadele günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir
25 Kasım 2020 Çarşamba 15:37

Zonguldak Barosu Kadın Hakları Komisyonu, 25 Kasım Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için Uluslararası mücadele günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

“Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir” denilen açıklama şöyledir:

“Dünyanın her yerinde kadınlar sürekli olarak psikolojik, ekonomik, sosyal, siyasal, cinsel ve yaşamsal saldırıya maruz kalmaktadır. O nedenle bugün her yerde kadınlar tarafından; yaşamın her alanında karşılaştıkları sömürüye, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ev içi ve toplumsal şiddete, ayrımcılığa karşı çıkarak, dayanışma ve mücadele ruhuyla kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için mücadele çağrısı yapılmakta, ilgili kurum ve kuruluşlara görevleri hatırlatılmakta, yasaların değişmesi veya uygulanması için çağrı yapılmaktadır.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde kanun düzenlemelerinin varlığı önemli olmasına rağmen, daha da önemli olan husus ise mevcut yasaların ve uluslararası mevzuatın tam olarak, tutarlılıkla uygulanmasıdır. Maalesef ülkemizdeki yasal düzenlemeler uygulamalara yansımamakta; siyasilerin, Üniversitelerin, Diyanet İşleri Başkanlığının, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yaptığı açıklamalarla kadınların yasalarla elde ettiği kazanımların uygulanabilirliği ortadan kaldırılmaktadır.

Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için temel öğe, mevcut toplumsal zihniyetin değiştirilmesidir.  Zonguldak Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü’nde,  her gün olduğu gibi, kadınların Cumhuriyet’le, Anayasa’mız, yasalarımız ve uluslararası sözleşmelerle elde ettiği kazanımları ihlal edecek ve ortadan kaldıracak düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi, yasaların eksiksiz olarak uygulanması konusunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarının uygulamalarını takip edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.