İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır!

Genel Maden İş Sendikası, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye devam eden torba kanun teklifinin esnek, güvencesiz ve kuralsız çalışma riskini ortaya çıkaracak maddelerine karşıyız” dedi.

İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır!
27 Ekim 2020 Salı 11:40

Genel Maden İş Sendikası, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye devam eden torba kanun teklifinin esnek, güvencesiz ve kuralsız çalışma riskini ortaya çıkaracak maddelerine karşıyız” dedi.

Genel Maden İş Sendikası tarafından Madenci Anıtı alanında pandemiye karşı alınan tedbirler kapsamında sosyal mesafeye dikkat edilerek yapılan açıklamada, “İstihdam paketi adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir” denildi.

Konu hakkında Genel Maden İşçileri Sendikası adına açıklama yapan Mali Sekreter Volkan Yıldız, şunları söyledi:

BU GİDİŞE DUR DEMEMİZ GEREKİYOR

“Geçen hafta Türkiye Büyük millet meclisi plan bütçe komisyonunda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi. “İstihdam paketi” adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere istihdam kolaylığı sağlayacağı iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üstü olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik bu gidişe dur dememiz gerekiyor.

İŞSİZLİK SİGORTASI FONU İŞVERENİ TEŞVİK FONA DÖNÜŞMÜŞTÜR

İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fona dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk-İş yıllardan beri esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırma ya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtınız çok açıktır: Yapamayacaksınız yaptırmayacağız!

KAYIT DIŞINA DAYANAN EMEK SÖMÜRÜSÜ ORTADAN KALDIRILMALIDIR

Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışına dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz, istihdamı artıracağız deyip işler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez! İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz. Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz. İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez! Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki söz konusu düzenleme işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme düzenlemesidir. İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir.” Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.