Hatay yanıyor! Kontrol altına alınamıyor...

Hatay'ın Belen, İskenderun ve Arsuz ilçelerinde çıkan orman yangını, kontrol altına alınamıyor. Yerleşim yerlerine de ulaşan alevler ev ve işyerlerine de sıçradı.

Hatay yanıyor! Kontrol altına alınamıyor...
10 Ekim 2020 Cumartesi 16:34

Hatay'ın Belen ilçesinde dün sabah itibariyle başlayan ve hala devam eden orman yangınında alevler bir siteye sıçradı. İtfaiye ekipleri alevlere müdahale ederken bir başka noktadan yükselen dumanları gören İskenderun Yunus Polis Amiri Hacı Murat Kılınç, binaya geçti. Dairenin balkonunda yükselen alevleri kendi çabaları ile söndüren polis amirine daha sonra olay yerine yetişen itfaiye ekipleri de destek verdi.

Polis amirinin yangına büyümeden müdahale etmesi vatandaşlardan takdir topladı. İlker Çıkar isimli bir mahalle sakini, "Herkes elinden geleni yapıyor polis ya da itfaiye fark etmiyor. Her yerden duman çıkıyor polis, itfaiye ve vatandaş fark etmez herkes elinden geleni yapıyor. Polisimize teşekkür ediyoruz" dedi.

Dün sabah saatlerinde Belen ilçesi Sarımazı mevkiinde ve akşam saatlerinde de Arsuz ilçesi Nergizlik mevkiinde çıkan orman yangınları, rüzgarında kuvvetli esmesi yüzünden bir türlü kontrol altına alınamıyor. Ekiplerin havadan ve karadan canla başla müdahale ettikleri yangın, çevrelenmeye çalışılıyor. Yerleşim yerlerine de ulaşan alevler, ev ve işyerlerine sıçradı. Belen'de bir antredepoda, Arsuz'da da bir meşrubat fabrikasında alevler nedeniyle büyük çaplı maddi hasar meydana geldi.

Meşrubat fabrikasında çalışan ustabaşı Hanifi Dönmez ise gözyaşlarını tutamadı. Zararlarının 2-3 trilyon olduğunu söyleyen ustabaşı Dönmez, “Gazoz makinaları vardı burada hepsi yandı. Yangın sabaha karşı 6 gibi ulaştı buraya ve tahminimce yaklaşık 2-3 trilyon zararımız var” dedi.

Diğer yandan Arsuz ilçesindeki yangında bir dikiş atölyesi ve belde mezarlığı da alevlere teslim oldu.

AK Parti Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel, Hatay'ın Belen ilçesi Sarımazı Mahallesinde evlere sıçrayan yangınla ilgili söndürme çalışmalarını Hatay Valisi Rahmi Doğan ile birlikte yerinde inceledi. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Özel, sosyal medyada ve basında sıkça dillendirilen yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili emniyete ait İHA'ların havadan hem yangının seyrini izlediğini hem de sabotaj ihtimalini değerlendirmek, istihbarat bilgisi toplamak amacıyla havada olduğunu belirtti.

Milletvekili Özel, hiç kimsenin endişesinin olmaması isteyerek, “Tüm imkanlar seferber edilmiş durumda. Hem istihbarat anlamında hem yangın anlamında” dedi.

Abdulkadir Özel, yangınla ilgili gözaltı olmadığını fakat ifadesine başvurulanlar olduğunu söyledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.