Hamsi Festivalinde Resul Dindar ve Koliva grubu konser verecek

"2002 metre en uzun mangal" dalında 2002 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Hamsi Festivali'nin 13'üncüsü, 5 yıl aradan sonra 24 Kasım’da yapılacak.

Hamsi Festivalinde Resul Dindar  ve Koliva grubu  konser verecek
05 Kasım 2019 Salı 18:18

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilçedeki STK temsilcileriyle Hamsi Festivali bilgilendirme toplantısı yaparak festival tarihini ve katılacak sanatçıları açıkladı. Posbıyık, toplantıda Ekim ayının önemli gündem konuları ve düzenlenecek etkinlikler hakkında da bilgi verdi. Posbıyık, 7 Kasım'da Sarıkamış Deniz Şehitlerinin, 8 Kasım'da kömürün bulunuşunun ve Uzun Mehmet'in, 10 Kasım'da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümünün, düzenlenecek toplantılar ve etkinliklerle Ereğli'nin gündemi olacağını söyledi.

Başkan Posbıyık, beraberinde Başkan Yardımcısı Atilla Bulak ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Muhammet Ali Ateş ile birlikte AKM Nikah Salonu’nda ilçedeki Sivil Toplum Örgütleri’nin temsilcileriyle bir araya geldi. Belediye yönetim kadrosunun katıldığı toplantıda Başkan Posbıyık, en son 2013 yılında 12’ncisi gerçekleştirilen Hamsi Festivali’nin 5 yıl aradan sonra 24 Kasım’da Amfi Tiyatro alanında yeniden yapılacağını söyledi.

KOLİVA GRUBU VE RESUL DİNDAR KONSER VERECEK

2002 yılında rekor denemesiyle başlattıkları Hamsi Festivali’nin Türkiye’de bir çok şehirde örnek olduğunu söyleyen Başkan Posbıyık, amaçlarının zor ekonomik koşullarda halkın yüzünü bir nebze güldürmek ve moral-motivasyonunu artırmak olduğunu söyledi.

“TRABZON VE RİZELİ KARDEŞLERİMİZİ HAMSİ YEMEYE BEKLİYORUM”

Hamsi Festivali’ne tüm halkı davet eden Başkan Posbıyık, özellikle Trabzon ve Rizeli vatandaşlara da seslendi: "Gelin hamsiyi en lezzetli döneminde Ereğli’de yiyin."

10 TON HAMSİ DAĞITILACAK

Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Muhammet Ali Ateş, festivalin ayrıntıları hakkında STK temsilcilerine bilgi verdi. 10 ton hamsinin dağıtılacağını anlatan Ateş, Amfi tiyatro çevresinde 750 metre uzunluğunda mangal kurulacağını söyledi. STK’lara görüş ve önerileri için form dağıtıldı.

SARIKAMIŞ'I UNUTMUYORUZ

Toplantının Hamsi Festivali dışındaki diğer gündem maddeleri de Kasım ayının önemli gündem maddeleriydi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

"7 Kasım'da Sarıkamış Deniz Şehitlerini anacağız. Bizler, Sarıkamış harekatında verdiğimiz binlerce şehidimizi unutmadık, unutmayacağız. Birinci Dünya Savaşı'nda Sarıkamış harekatına destek malzemeleri taşırken Karadeniz Ereğli'de batırılan üç gemi Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa için anma töreni düzenleyeceğiz.  Bu amaçla 14.30'da Askeri limandan kalkacak firkateyne binilip gemilerin batırıldığı yere gidilecek ve üç gemi anısına üç çelenk bırakılacak.

Sarıkamış Gazisinin torunu  Emekli Büyükelçi Önder Alaybeyi davetlimiz olarak Ereğli'ye gelecek. Zonguldak Valimiz, Sarıkamış Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez bizimle olacak. Sarıkamış Kaymakamı ve Belediye Başkanı davetlilerimiz arasında...

8 KASIM'DA UZUN MEHMET'İ ANACAĞIZ

8 Kasım'da Uzun Mehmet'i minnet ve saygıyla anacağız. Bu amaçla, Kestaneci Mahallesi'ndeki Uzun Mehmet Anıtı önüne ortak çelenk konacak. Tatoğlu Kültür Merkezi'nde Uzun Mehmet belgeseli gösterimi yapılacak. İlköğretim okulları arasında, Uzun Mehmet'i anma ve kömürün bulunuşunun yıldönümü konusunda düzenlenen şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek.

Belediye olarak çocuklara yönelik bir Uzun Mehmet kitabı hazırladık. Tarihi bilgilerin yer aldığı kitap aynı zamanda küçükler için boyama kitabı özelliği de taşıyor. 8 Kasım'da bu kitabın dağıtımını gerçekleştireceğiz.

Kaymakamlıkla işbirliği içinde organize edilen bir etkinlik de MADEN GALERİSİ.8 Kasım'da Kent Meydanı olarak düzenleyeceğimiz alanda kurulan Galeride temsili maden ocağı, vagon aracılığıyla kömürün çıkarılmasının öyküsü sergilenecek. Galeri bir ay süreyle açık kalacak.

10 KASIM'DA ATATÜRK'Ü ANACAĞIZ

10 Kasım Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete uğurlandığı günün adıdır. Ölümünün 81'inci yılında Atamızı saygı, minnet  ve özlemle anacağız. Bugün bizim için yalnızca anma değil Atatürk'ü anlama günü olacaktır” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.