Hakkari'de çığ: 1 şehit, 1 kayıp

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde çığ düşmesi sonucu 1 asker şehit olurken, çığ altında kalan diğer askeri kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Hakkari'de çığ: 1 şehit, 1 kayıp
27 Aralık 2020 Pazar 19:06

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde çığ düşmesi sonucu 1 asker şehit olurken, çığ altında kalan diğer askeri kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Şemdinli ilçesinde bulunan Mirgesav Üs Bölgesinde kar nedeniyle kapalı yolunun açılması için yol açma çalışması yapan askeri iş makinesi üzerine çığ düşmesi sonucu 2 asker çığ altında kalmıştı. Olay yerine bölgede bulunan hudut birlikleri, Hakkari JAK Timi ve AFAD personeli hızla intikal etmiş ve saat 20.30'da bir asker ağır yaralı olarak kurtarılmış ve Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış, yapılan tüm müdahalelere rağmen şehit olmuştu. Şu an itibariyle olay yerinde Hakkari Valisi İdris Akbıyık koordinasyonunda Hakkari AFAD, Van AFAD, Erzurum AFAD ile Hakkari JAK Timi olmak üzere toplam 37 uzman personel, hudut birlikleri ve jandarma komando birlikleri tarafından çığ altında kalan diğer askeri arama/kurtarma çalışmaları devam ediyor.

TÖREN DÜZENLENDİ

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Mirgesav üs bölgesinde kar nedeniyle kapalı yolun açılması için yürütülen çalışmalar sırasında içinde bulunduğu loderin üzerine çığ düşmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Özbent için Hakkari'de tören düzenlendi.

Muş'un Bulanık ilçesi nüfusuna kayıtlı Uzman Çavuş Mehmet Özbent, Mirgesav üs bölgesinde kar nedeniyle kapalı yolun açılması için yürütülen çalışmalar sırasında içinde bulunduğu loderin üzerine çığ düşmesi sonucu ağır yaralandı ve kaldırıldığı Yüksekova Devlet Hastanesinde şehit oldu.

Şehit Özbent için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığında düzenlenen törene Dağ ve Komando Tugayı Komutan Vekili piyade Albay Kemal Kahraman, Vali Yardımcısı Aziz Gölbaşı, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar, İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürü Şaban Bayar, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Cumhur Demir, AK Parti eski il Başkanı Nurettin Fırat, CHP Başkan Yardımcısı Metin Karaman, polis, asker ve bazı kurum amirleri katıldı.

Saygı duruşunun ardından İl Müftüsü Faruk Gürbüz tarafından okunan duanın ardından şehidin naaşı, ailesinin ikamet ettiği İzmir Torbalı'ya gönderilmek üzere helikopterle Yüksekova havaalanına uğurlandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.