Gençalp, "Kadın kendisini koruyan adalet istiyor!"

Zonguldak Kent Konseyi Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Gençalp, "Kadın kendisini koruyan adalet istiyor!"
25 Kasım 2021 Perşembe 12:59

Zonguldak Kent Konseyi Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Zonguldak Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nuray Gençalp, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Kadın ne istiyor? Türkiye'de Kadın olmak yeterince zorken ölmek bu kadar kolay olmasın istiyor” dedi.

Cahiliye döneminde kız çocuklarını toprağa gömen zihniyeti kınarken, bugün kadınlarımızın canlarını koruyamamanın utancını yaşıyoruz diyen Zonguldak Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nuray Gençalp:

“Yıllardır Türkiye’nin her yerinden duyulan feryatlar, korkunç bir çığlığa dönüştü. Bir gün Elazığ'dan Emine Fulya, Bir gün İstanbul'dan Başak Cengiz, Bir gün Samsun'dan Mihrican Ekmenci her gün bir veya birkaç kadınımızın kocası ya da sevgilisi tarafından hayatları çalınıyor. Onlara eğitimde, iş hayatında fırsat eşitliği tanıma mücadelesi vermekten geçin artık yaşam haklarını koruyamaz olduk. Ülkeler arasında ne yazık ki “En çok kadın cinayeti işlenen ülke unvanını aldık. Kadınların şiddete uğramasının bir başka ifadesi; anneler, kız kardeşler, kızlarımız her gün bir erkek tarafından dövülüyor ya da öldürülüyor demektir. Cahiliye döneminde kız çocuklarını toprağa gömen zihniyeti kınarken, bugün kadınlarımızın canlarını koruyamamanın utancını yaşıyoruz. Ülkemizde şiddeti önlemek adına yasalar yapılıyor, uluslararası sözleşmede imzalar atılıyor buna rağmen “Kadına karşı şiddet” ve “Kadın cinayetleri” önlenemiyor. Tam tersine her geçen gün cinayete kurban giden kadınlarımızın sayısı daha da artıyor. Yargının bu davalarda “affedici” olması ve yöneticilerin uluslararası sözleşmelerden çekilmesi medeniyetten ve insanlıktan uzak bu kadın ve toplum düşmanlarına cesaret vermektedir. Toplumlar kadına eğitimden, ekonomiden, sosyal hayattan eşit pay vermedikçe deniyeti yakalayamaz. Kadın ne istiyor? Şiddetle ve cinayetle ilgili yasalar affedici olmadan uygulansın istiyor. Kadın iş istiyor. Kadın aş istiyor. Kendisini koruyan adalet istiyor. Her şeyden önce de yaşamak istiyor. Toplum ve dünya önünde “Kadın cinayetleri” ile yüzümüz kızarmasın istiyor. Türkiye'de Kadın olmak yeterince zorken ölmek bu kadar kolay olmasın istiyor” dedi. Haber: Şaban YILMAZ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.