El ele alanlardayız!

Zonguldak Kadın Platformu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında Madenci Anıtında toplanarak, Valilik önüne kadar yürüdüler.

El ele alanlardayız!
08 Mart 2020 Pazar 17:40

Zonguldak Kadın Platformu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında Madenci Anıtında toplanarak, Valilik önüne kadar yürüdüler.

Düzenlenen etkinliğe, CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır, KESK’e bağlı sendikaların kadın üyeleri ile STK Temsilcileri ve kadınlar katıldı.

Madenci Anıtında toplanan Zonguldak Kadın Platformu üyeleri, sloganlar atarak, Zonguldak Valiliği önüne kadar yürüdüler.

Burada toplanan Zonguldak Kadın Platformu üyeleri adına bir açıklama yapan Zuhal Özçep, “8 Mart 1857’te New York’ta kadın işçilerin uzun çalışma saatlerine, kölelik koşullarına karşı direnirken katledilişlerinin 163. yılında, bu 8 Mart’ta da, itirazlarımızı, isyanımızı, mücadele inadımızı kuşandık, el ele alanlardayız” diyerek şunları söyledi:

“Evet; 1857’den bu yana hak almak ve özgür olmak için yürüttüğümüz mücadele tarihimizle çok yol aldık. Ne var ki, rengimiz, dilimiz, inancımız farketmeksizin, haklarımıza, kazanımlarımıza saldırılar, katmerli sömürü, baskı ve şiddet artarak devam ediyor. Kadınlar baskılara boyun eğmiyor, yeryüzünün her yerinde direniyor, tarih yazıyor, Yoksulluğa, işsizliğe, güvencesizliğe, köleliğe, savaşlara, doğa ve yaşam alanlarının talanına karşı yükselen halk isyanlarında en önde yer alıyor.

Yaşamlarına, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkıyor, meydanları dolduruyor.

Şiddete, tacize, tecavüze, cinsiyetçiliğe, eşitsizliğe, ırkçılığa ve kadınların inkârına yönelik politikalara karşı özgün, yeni ve yaratıcı direnişlerini birbiriyle buluşturuyor.

Bugün ülkemizde, kamudaki istihdam parçalı, performansa dayalı, esnek, güvencesiz bir yapıya dönüştürüldü. Tüm bu politikalar siyasi iktidarın tercihi. Ülke kaynakları istenirse, savaş, rant, belli kesimler yerine kadınların, emekçilerin, gençlerin, tüm toplumun ihtiyaçları için kullanılabilir. Bizim tercihimiz yaşanabilir özgür, eşit ve sömürüsüz, savaşsız bir ülke ve bir dünyadan yana!

Bize baskı, sömürü ve şiddet dışında bir şey vaat etmeyen ataerkil kapitalist sisteme karşı tarihimizden aldığımız gücümüzle mücadelemizi sürdürüyoruz. Çünkü adil, eşit ve özgür bir yaşamın biz kadınların mücadelesi ile kurulabileceğinin farkında olarak dünden bugüne her biri yaşamsal değerde olan haklı taleplerimizle bugün yine 8 Mart alanlarındayız”

Özçep konuşmasının ardından Zonguldak Kadın Platformu olarak kadın emekçilerin öne çıkardığı dört ana talebi de açıkladı. (Şaban YILMAZ)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.