Dünya öğretmenler günü kutlu olsun

KESK’e bağlı Eğitim Sen Zonguldak Şube Yönetim Kurulu yaptığı açıklama ile 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününü kutladı.

Dünya öğretmenler günü kutlu olsun
05 Ekim 2020 Pazartesi 17:16

KESK’e bağlı Eğitim Sen Zonguldak Şube Yönetim Kurulu yaptığı açıklama ile 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününü kutladı.

Yönetim Kurulunun yaptığı açıklama şöyledir:

“Bugün 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü. Bugün, dünyanın dört bir yanında, gelecek nesillerin emanet edildiği öğretmenlere duyulan saygının en güzel örneklerine tanıklık ediyoruz. 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, Türkiye’den sadece Eğitim Sen’ in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’ ne üye yüzden fazla ülkede eş zamanlı olarak kutlanıyor.

Dünya Öğretmenler Günü’ nün geçmişi, uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasına dayanıyor. Bu yıl 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlamalarında, dünya genelinde pandemi nedeniyle eğitim hakkını kullanmakta güçlük çeken 1,5 milyar öğrenciye erişebilmek için toplumsal ve tarihsel bir rol oynayan öğretmenlere dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

Türkiye’ deki öğretmenlerin hakları ise söz konusu kararın oldukça gerisinde bulunuyor. Seçim dönemlerinde hatırlanan ve vaatlerle karşılanan öğretmenler, seçimlerin hemen ardından “yük” olarak görülen, emekleri değersizleştirilen, eğitim politikalarındaki başarısızlığın nedeni olarak ilan edilen kişiler oluyor.

Hukuksuz ihraç politikasıyla okullarından, öğrencilerinden, dersliklerinden koparılan her bir arkadaşımızın öğrencileriyle karşılaşma anı sevgi seline dönüyor. İşte bu tablo, öğretmenliğin bir sınıfta sadece ders anlatmaya sığmadığını ve sığmayacağını görmek isteyenlere çok şey anlatıyor. Bu tablo, öğretmenlik mesleğinin tarifsiz mutluğunu resmettiği gibi öğretmeni mekanik bir öğretme işlevine mahkûm etmek isteyenlerin büyük yanılgısını bizlere sunuyor.

Haklarımız yok sayılsa da emeğimiz değersizleştirilmeye çalışılsa da geleceğimiz belirsizliğe mahkûm edilse de inanıyoruz ki hep birlikte ve yan yana durduğumuz müddetçe başarılı olabilir, bu gidişatı değiştirebiliriz. El ele verip, umudumuzu güçlendirelim. Hepimizin Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.