“Çiftçilerimiz yeterince desteklenmiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun yaptığı açıklamada, “Büyük Taarruz’un 98. Yıldönümünde ekonomik bağımsızlığımız her zamankinden daha çok tehdit altındadır" dedi.

“Çiftçilerimiz yeterince desteklenmiyor”
26 Ağustos 2020 Çarşamba 15:34

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun yaptığı açıklamada, “Büyük Taarruz’un 98. Yıldönümünde ekonomik bağımsızlığımız her zamankinden daha çok tehdit altındadır. Ekonomide izlenen hatalı politikaların ve iktidarın kurduğu düzenin sonucunda çıkan buhranın ağır faturası vatandaşlarımızın sırtına yüklenmekte, ekonomik bağımsızlığımız günden güne kaybedilmektedir. Bu yükü en çok omuzlayan kesimlerden biri de kuşkusuz çiftçilerimizdir, hayvancılıkla geçinen yurttaşlarımızdır” dedi.

Uzun beraberinde, CHP İl Başkanı Murat Pulat, bazı ilçe başkanları, belediye ve il genel meclisi üyeleri ve partililer ile birlikte Madenci Anıtında yaptığı açıklamada, “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda, emperyalist güçlere karşı verdiğimiz bağımsızlık mücadelesinin zafere yürüdüğü en önemli günlerinden birisidir. Bugün, bağımsızlığımıza ve özgürlüğümüze kast edenlere karşı bir halkın geleceğine topyekun sahip çıktığı mücadelenin taçlandığı gündür” diyerek  şunları söyledi:

“Emperyalizme karşı, o gün konulan irade bugün de yolumuzu aydınlatıyor. Bugün de ekonomisiyle, tarımıyla, sanayisiyle güçlü; işçisi, memuru, çiftçisiyle mutlu bir ülke mücadelemizi bu iradenin ışığıyla sürdürüyoruz.

Paramızın değerini yitirmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot giderleri hızla artarken, çiftçilerimiz yeterince desteklenmemektedir. Son 14 yılda, devletin çiftçimize Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 milyar TL’lik destek ödenmemiştir. Bu, devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir.

Saray’ın bir başka kararı ile Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının da kapısı aralanmıştır. CHP “Ayçiçeğinde 3,5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi üreticinin maliyetini anca karşılar. Bu fiyatlar ve fazlası verilmelidir” derken, Saray hükümeti Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının önü açmıştır. Öyle görünmektedir ki ülkemiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyada ayçiçeği ithalatında birinci olacaktır.)

Biz CHP olarak, Saray yönetiminin bu ülkenin çiftçisini ezerken başka ülkelerin çiftçisini desteklemesinin nedenini öğrenmek, tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela’ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek istiyoruz.

Güzel ülkemiz, bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir. Ve işte bu inançla, bu azimle bundan neredeyse 100 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük bir zaferle taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinden hiç geri adım atmayacağız, ve 30 Ağustos’ta yurdumuzun her köşesinde halkımızın sağlığını da gözeterek büyük bir coşkuyla kutluyor olacağız.

Bölgenin en önemli tarımsal alanları Filyos ırmağı ve onun etrafında oluşan vadilerdir. Uzun yıllar bölgenin sebze meyve ihtiyacını karşılayan bu topraklarda, uygulanan yıkım politikalarıyla tarım bitme aşamasına getirilmiştir. Öte yandan oluşturulan Endüstri Bölgesi’ne yer kazanmak amacıyla Filyos Irmağı kanal içine alınmaktadır. On binlerce yıldır menderesler oluşturup, binlerce metrelik yataktan akan ırmağın 240-250 metre bir kanala sığdırılması son derece tehlikelidir. En son Giresun örneğinde gördüğümüz gibi, derelerin doğal akışına yapılan müdahaleler büyük felaketlerle sonuçlanmaktadır. Filyos Irmağının da defalarca taşkın oluşturduğu bir gerçektir. Giresun halkına bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletirken Filyos’ta da aynı acıların yaşanmaması için aklın, bilimin gereklerine uyup doğaya dost çözümler üretilmesini talep ediyoruz.  Filyos Vadisi’nin tarımsal potansiyelini yok edece yaklaşımlardan mutlaka uzak durulmalı, vadinin bir ekolojik koridor olarak korunması sağlanmalıdır. Ülkemizin bağımsız ve müreffeh yarınlarında CHP vardır” (Şaban YILMAZ)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.