Çaycuma’da kadınlara hakaret eden köy imamı hakkındaki karar bozuldu

Zonguldak Çaycuma’da kadınlara hakaret eden köy imamı hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozuldu

Çaycuma’da kadınlara hakaret eden köy imamı hakkındaki karar bozuldu
07 Mart 2021 Pazar 18:20

Zonguldak Çaycuma’da kadınlara hakaret eden köy imamı hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozuldu

Eğitim Sen tarafından Çaycuma’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen yürüyüşe katılan kadınlara "Kadınlar evde mi yoksa başkasının kucağında mı?" diyerek hakaret eden köy imamı Ali A. hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozuldu.

2013 yılında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği öncülüğünde ilçe merkezinde yaklaşık 200 kişinin katılımıyla düzenlenen yürüyüş ile ilgili haber, “caycuma.org” internet sitesinde, ’8 Mart’ta Çaycuma’da yürüdüler’ başlığı ile yer almıştı. Çaycuma’ya bağlı Helvacılar Köyü’nde görev yapan imam Ali A. haber ile ilgili bir kullanıcının yaptığı, "8 Mart’ın Çaycuma’da bu kadar etkili kutlanması ne kadar güzel. Çaycuma’ya her türlü kötülüğü yaptılar ama Çaycumalı kadınları eve hapsetmeyi başaramadılar" şeklindeki yorumuna cevap olarak, "Başını kumdan çıkart da Çaycuma’ya öyle bakmanı tavsiye ediyorum. Bak ki neler çıkacak? Kadınlar evde mi yoksa başkasının kucağında mı?" yazmıştı.

KADINLAR SAVCILIĞA BAŞVURMUŞLARDI

Yürüyüşe katılan ve büyük bölümü Eğitim Sen üyesi olan kadınlar, kendilerine hakaret edildiği iddiasıyla Çaycuma Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmuştu. Kadınlar şikayet dilekçelerinde, "Şüpheli yapmış olduğu yorum ile şahsımıza ve yürüyüşe katılan tüm kadınlara hakarette bulunmuştur. Şüpheli hakkında gerekli kamu davası açılarak cezalandırılmasını talep ediyoruz" demişlerdi.

Savcılık tarafından Türk Ceza Kanununun 125/1-2-4, 43/2 ve 53/1 maddelerince üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılması istenen imam Ali. A. hakkında, TCK’nın 53/1. Maddesi gereğince belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması da istenmişti.

YEREL MAHKEME BERAAT KARARI VERMİŞ, SAVCILIK TEMYİZ ETMİŞTİ 

Çaycuma 2. Asliye Ceza Mahkemesi (Çaycuma Sulh Ceza Mahkemesi) 3 Şubat 2015 tarihli kararında, “Hakaret suçunun oluşabilmesi için isnat edilen fiilin belirli bir şahsa veya şahıslara yönetilmesi gerektiği, sanığın yaptığı yorumun somut bir şahsa veya şahıslara yöneltilmediğinin görüldüğü, bu nedenle sanığın caycuma.org adlı internet sitesinde yaptığı paylaşımın üzerine atılı Sesli Yazılı veya Görüntülü Bir İleti Hakaret suçunu oluşturmayacağı görüldüğünden” denilerek Ali A. hakkında beraat kararı verilmişti.

Mahkemenin beraat kararı savcılık tarafından temyiz edilerek Yargıtay’a taşınmıştı.

YARGITAY 4. CEZA DAİRESİ BERAAT KARARINI BOZDU

Yargıtay 4. Ceza Dairesi 10 Aralık 2020 tarihinde oy birliği ile yerel mahkemenin verdiği beraat kararını bozdu.  Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nin bozma gerekçesinde şu ifadelere yer verildi: “ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir kısım müştekinin de içerisinde yer aldığı grubun, Çaycuma’da yapmış olduğu yürüyüşe ilişkin caycuma.org isimli internet sitesinde yayınlanan haberin yorumlar kısmında sanık tarafından yazılan ifadelerin, yürüyüşe katılan kadınlara yönelik olduğunun anlaşılması ve sanığın üzerine atılı hakaret suçunun sübut bulması karşısında, hatalı değerlendirme ve kanuna uygun olmayan gerekçeyle sanık hakkında, mahkumiyet yerine beraat kararı verilmesi,  Kanuna aykırı O yer Cumhuriyet Savcısının temyiz nedenleri yerinde görüldüğünden tebliğ nameye uygun olarak, hükmün bozulmasına yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine 10/12/2020 tarihinde oy birliği karar verildi.”

EĞİTİM SEN: “DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

2 Nisan 2021 Cuma günü Çaycuma 2. Asliye Ceza Mahkemesinde dava tekrar görülecek. Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliğinden yapılan açıklamada kadınlara yönelik hakaretin ve çirkin ifadelerin cezasız kalmaması gerektiği belirtilerek, davanın takipçisi olunacağı açıklandı. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.