Bütün Dünya Doğu Türkistan'da alçakça zulmü seyrediyor

Memur Sen Zonguldak İl Başkanlığı tarafından Doğu Türkistan’da devam eden soykırıma tepki göstermek için  Madenci Anıtında eylem yaptılar. Memur Sen İl Başkanı Kamuran Aşkar yaptığı açıklamada, “Neredeyse 250 yıldır Doğu  Türkistan’da bir millet kan ağlarken, bütün dünya kör, sağır, dilsiz  bu hayasız alçakça zulmü seyretmektedir” dedi.

Bütün Dünya Doğu Türkistan'da alçakça zulmü seyrediyor
10 Aralık 2019 Salı 14:54

Memur Sen Zonguldak İl Başkanlığı tarafından Doğu Türkistan’da soydaşlarımıza yönelik saldırılara tepki göstermek amacıyla Madenci Anıtında eylem yaptılar.

Madenci Anıtında yapılan eyleme, Belediye Başkan vekili Hüseyin Kahveci, AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan,  Saadet Partisi Zonguldak İl Başkanı Sadık Kar, Memur Sen İl Başkanı Kamuran Aşkar, Memur Sen’e bağlı sendikaların şube başkanları, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı İbrahim Cansız, Trabzonlular Derneği Başkanı Ahmet Bayrak, Giresun İli Yardımlaşma Derneği Başkanı Yusuf Hıdır, İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, Büyük Birlik Partisi eski il başkanı Taner Yıldırım, STK Temsilcileri, Belediye meclisi üyeleri ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Memur Sen İl Başkanı Kamuran Aşkar yaptığı açıklamada, “ABD’den Rusya’ya Çin’den AB’ye kadar küresel emperyalizm, insanlığa ve özelde İslam dünyasına karşı acımasız bir savaş yürütüyor. Küresel emperyalizm nedeniyle küresel yoksulluk ve açlık büyürken, iç savaşlar ve insani krizler derinleşiyor” diyerek şunları söyledi:

“Bugün dünyada 66 ülkede savaş ve çatışma yaşanırken ölen her 4 kişiden 3'ünü siviller oluşturuyor. 2018'de savaş ve çatışmalarda 12 binden fazla çocuk yaşamını yitirdi. BM’nin tespitlerine göre geçen yıl ölen ve yaralanan 24 binden fazla çocuğa karşı ağır hak ihlallerinin nedeni, çocukların savaşçı olarak kullanılması, cinsel şiddete maruz kalması ve hastane ya da okullara saldırılar düzenlenmesidir.

Dünyada açlık, yoksulluk ve savaşlar nedeniyle 70 milyon insan mülteci durumunda yaşıyor. Batı’da yükseltilen ırkçılık ve göçmen düşmanı politikalar; göçmenlere sistematik saldırılarla hatta Yeni Zelanda’da olduğu gibi büyük katliamlarla sonuçlanıyor.  Gelinen süreçte; gözümüze uzak, gönlümüze yakın Doğu  Türkistan’dan yükselen çığlıkla yüreklerimiz yanmaktadır, Neredeyse 250 yıldır Doğu  Türkistan’da bir Millet kan ağlarken, bütün dünya kör, sağır, dilsiz  bu hayasız alçakça zulmü seyretmektedir.

Ne batıda ne de Türkiye’de işgal altındaki Türkistan’ın çığlığı bir türlü duyulmamaktadır. Akan kan Müslüman kanı olunca kulaklar sağır gözler ise kör olmaktadır.  Komünist Çin rejimi, İspanyolların Endülüs’te yaptığı fiziki ve kültürel soykırımın benzerini Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur kardeşlerimize karşı gerçekleştiriyor. 28 toplama kampında tutulan 1 milyondan fazla Uygur, ideolojik programlarla kültürel, dini ve etnik yönden asimile ediliyor. Kampların dışında kalanlar ise evlerine yerleştirilen ve birlikte yaşamak zorunda bırakıldıkları Çinli erkekler üzerinden baskı görüyor. İşkence ve idam cezası karşısında Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin hiçbir hak arama imkânı da bulunmuyor.

Bizler Memur-Sen olarak, dünyanın yaşadığı insani krizin arkasında emperyalizmin sömürü düzeninin olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. İnsanlığın zulümden kurtuluşunun ezilen toplumların ve İslam dünyasının dayanışmasından geçtiğine inanıyoruz.

Bizler, Memur-Sen olarak Dünya İnsan Hakları günü münasebetiyle, bütün vicdanlı insanları, bütün erdemli hareketleri insanlık ortak paydasında mazlumlarla dayanışmaya davet ediyoruz.

Buradan bütün dünyaya haykırıyoruz:

Dünyanın neresinde olursa olsun mazlumların yanında zulme karşı durmaya devam edeceğiz. Emperyalizmin sömürü düzenine karşı direniş ateşini her koşulda harlamayı sürdüreceğiz. Biz vicdanın sesiyiz. Bütün sesleri sustursalar da vicdanın sesini susturamazlar.  Tarihe ve insanlığa karşı sorumluluğumuz gereği susmayacağız.

Mısır, Suriye, Doğu Türkistan ve Filistin zindanlarındaki kardeşlerimiz özgür oluncaya, dökülen kanlar duruncaya kadar mazlumların sesi, çığlığı olacağız. Kahrolsun küresel emperyalizm! Yaşasın zulme karşı direnişimiz”

Memur Sen İl Başkanı Kamuran Aşkar’ın konuşmasının sonunda dua edilmesinin ardından eylem sona erdi. ŞABAN YILMAZ-ZONGULDAK

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.