“Bu ihmalin faturası Zonguldak halkına kesilemez”

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfında yıkılması gündemde olan Kız Meslek Lisesi konusunda ortak bildiri okundu.

“Bu ihmalin faturası Zonguldak halkına kesilemez”
17 Ekim 2019 Perşembe 18:26

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfında yıkılması gündemde olan Kız Meslek Lisesi konusunda ortak bildiri okundu.

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfında düzenlenen basın toplantısında son günlerde şehrin gündemini meşgul eden Kız Meslek Lisesi yıkılacak mı? Yıkılmayacak mı? Konusunda 102 parlamenter, yazar, şair ve 54 sivil toplum örgütü adına ortak açıklama yapılarak “otopark için okul yıkılamaz” dendi.

Bizim bugün toplanma nedenimizin hiçbir siyasal angajmanla ilgisi yok diyen ZOKEV Başkanı Kürşat Coşkun, “Tamamen vicdani, tamamen yurttaş olmanın, bu kentte yaşamanın duyarlılığı ve sorumluluğudur. Biz yıkmanın, dökmenin bir kenti var etek için uygun olmadığını ancak taş taş üstüne koyarsak buranın bir kent olacağına inanıyoruz. Bazılarının dediği gibi “onlar ak dediği için kara, kara dediği için ak” demiyoruz. Kız Meslek Lisesi ilk değil öncesini de yaşadık ama biz kent olarak ilk hatayı hükümet konağı yıkılırken yaptık. Derler ya “sarı öküzü vermeyecektik” biz sarı öküzü hükümet konağıyla verdik. Biz bu tür yapılarımızı tuğladan, çimentodan ibaret görmüyoruz. Onları ruhuyla, yaşanmışlıklarıyla, anılarıyla, içindeki insan ilişkileri ile birlikte düşünüyoruz. Bu nedenle bizim için çok kıymetliler. Çünkü onlar bu kentin kültürel değerlerinin bir yansımasıdır. Otopark için okul yıkılamaz” dedi.

102 parlamenter, yazar, şair ve 54 sivil toplum örgütü adına imzalanmış bildiriyi okuyan ZOKEV Başkanı Kürşat Coşkun, şunları söyledi:

OTOPARK İÇİN OKUL YIKILAMAZ

Son zamanlarda, gazetelerde, kentin bazı yetkililerin, kamuoyunda “Kız Meslek Lisesi” olarak bilinen “Zonguldak Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”nin yıkılacağı yönünde açıklamaları yer almaktadır. Gazetelerdeki haberlere göre, hemen karşısında devam eden hastane inşaatının projesinde yeterli otopark olmadığını dile getiren yetkililer, okulun yıkılmasıyla kazanılacak alana unutulan otoparkın yapılacağını ifade etmektedir. Ülkemizdeki imar mevzuatına göre sıradan konutlarda bile otopark yapımı zorunluyken, projesi her aşamada çok yönlü denetimden geçmesi gereken hastane gibi bir yapıda, yeterli otopark olmaması skandal boyutunda bir ihmaldir. Bu ihmalin faturası Zonguldak halkına kesilemez. Otopark için okul yıkılamaz. Kimliksizleştirilmek için her türlü değerinden arındırılmaya çalışılan Zonguldak’ın alnına, bir de, “Otopark için okul yıkılan kent” damgası vurulamaz.

KIZ MESLEK LİSESİ ŞEHRİN ÖNEMLİ MİMARİ YAPILARINDAN BİRİDİR

Akşam Kız Sanat Okulu adıyla 1941’de hizmete girip Kız Enstitüsü, Kız Sanat Okulu, Kız Meslek Lisesi gibi adlarla 80 yıla yakın bir zamandır eğitim veren ve hayata hazırladığı on binlerce insanla tüm Zonguldaklıların yaşamında önemli bir yeri olan okul, aynı zamanda, kentin hafızası konumundadır. Yarım ay formundaki zarif stili, özgün üslubu, Cumhuriyet dönemi modernist tasarımın etkilerini taşıyan çizgileriyle Zonguldak’ın en önemli mimari yapılarından biridir. Tarihsel ve kültürel değer taşıması, döneminin özgün mimari özelliklerini yansıtan bir yapı stiline sahip olması nedeniyle yıkılması değil, bir kültür varlığı olarak tescil edilerek koruma altına alınması gereklidir. Tekilliği onu kentsel simge anlamında da önemli ve değerli kılmaktadır.

ALENEN İŞLENMİŞ BİR KENT SUÇUDUR

Kız çocuklarına meslek-beceri kazandırma, iş yaşamının üretken bireyleri olarak hayata hazırlama misyonuyla kente büyük emeği geçen okul, kent kimliğinin korunması, Zonguldak’ın yok olmaya yüz tutmuş yöresel yemek, giyim, el sanatları, dokuma, mutfak eşyası, tarım aletleri gibi folklorik unsurlarının kayıt altına alınması, korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için de çok değerli hizmetler vermektedir. Böyle bir okulu yıkmaya kalkmak kentin kimliğine yapılmış açık saldırı olduğu kadar, alenen işlenmiş bir kent suçudur. Bu suça göz yummayacağız, susarak ortak olmayacağız. Her birimizin hatırasında derin izi olan kentin bellek mekânına sahip çıkacağız. Yetkilileri sorumluluğa, tüm halkımızı duyarlılığa davet ediyor, meselenin sonuna kadar takipçisi olacağımız duyuruyoruz” (Seçkin KIRARSLAN)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.