BEÜ Karaelmas Takımı kurdukları hayali gerçeğe dönüştürdü

TEKNOFEST kapsamında Kocaeli ilinin Bilişim Vadisinde düzenlenen Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışmasına katılan BEÜ Karaelmas Takımı öğrencileri yarışmada gördükleri ilgi nedeniyle mutlu ve gururlu olduklarını söyledi.

BEÜ Karaelmas Takımı kurdukları hayali gerçeğe dönüştürdü
30 Eylül 2021 Perşembe 14:16

TEKNOFEST kapsamında Kocaeli ilinin Bilişim Vadisinde düzenlenen Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışmasına katılan BEÜ Karaelmas Takımı öğrencileri yarışmada gördükleri ilgi nedeniyle mutlu ve gururlu olduklarını söyledi.

3 bin liraya aldıkları Serçe marka araca 30 bin lira harcayarak Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışmasına katılan BEÜ Karaelmas Takımı dereceye girememelerine rağmen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Selçuk Bayraktar, Haluk Bayraktar ve Savunma Sanayii Başkanı tarafından gördükleri ilgi nedeniyle çok mutlu olduklarını belirttiler.

1989 yılına ait Serçe marka aracı "sürücüsüz taksi" haline dönüştürdüklerini belirten Bülent Ecevit Üniversitesi Karaelmas Takımı kaptanı Berat Cansız, gazetecilere yaptığı açıklamasına şöyle devam etti:

ÜÇ BİN LİRAYA ALDIĞIMIZ ARACI ELEKTRİKLİ ARACA ÇEVİRDİK

“Ekibimiz 6 üniversite öğrencisi Zonguldak’ın da 5 ayrı lisesinden 16 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Projemiz TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması için yapıldı. Yarışma kapsamında TUBİTAK’tan almış olduğumuz 15 bin lira desteğin 3 bin lirasıyla hurdalıktan serçe model araç alarak kullandık. Serçe marka aracın Türk halkı üzerindeki izlenimi hem de bütçemize uygun olması açısından tercih ettik. Ardından aracı yarışma konseptine çevirebilmekle alakalı güzel hayaller kurduk ve güzel bir taksi formuna büründürdük. Mekanik ekip olarak biz aracın üzerindeki bütün aksamları sökerek elektrikli motor ve elektronik sistemleri bağladık. Bu sayede araç artık serçe bir elektrikli bir araç formuna dönüştü. Daha sonra bilgisayar mühendisliğindeki yazılımcı arkadaşlarımız üzerinde çalışarak aracımızın otonom algoritmalarını geliştirdiler. Bunların üzerinde kendi tasarımımız olan bir elektronik karta entegre ederek aracımızı artık otonom sürücüsüz bir şekilde hareket edebilir hale getirdik.

ARACIMIZA OLAN İLGİ BİZLERİ GURURLANDIRDI

Yarışma konseptine uygun olan aracımızı Eylül ayı içerisinde TEKNOFEST kapsamında Gebze Bilişim Vadisi'nde düzenlenen Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması'na getirdik. Aracımız jüri testlerinden geçerek yarışmaya girmeye hak kazandı. Yarışmadan bir önceki gece yaşadığımız ufak bir problem neticesiyle yarışmada herhangi bir derece alamadık. İnşallah seneye daha iyi hazırlanıp yarışmadan daha iyi bir dereceyle döneceğiz. Aracımız dış konsepti nedeniyle yarışma süreci ve fuar alanında fazla bir ilgi gördü. Yarışma esnasında aracımızı ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank aracımızı sürdü ve üzerine imzasını attı. Savunma Sanayii Başkanı, Selçuk Bayraktar ve Haluk Bayraktar, ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN ile birlikte birçok ana firmanın çalışanları bizleri ziyaret etti aracımızın üzerine isimlerini yazarak imzalarını atılar bunlarda bize çok gurur verdi. Birçok alandan araca ilgiler oldu ve televizyona çıktıkça insanlar sırf bizim aracımızı görmek için fuar alanına geldiklerini söylediler.

ÇALIŞMALARIMIZA HER ARACA UYGUN KİT ALANINDA DEVAM EDECEĞİZ

Proje 6 aylık bir proje ama biz aracımızı 2 ayda hazır hale getirdik. 3 bin liraya aldığımız serçe marka aracımıza 30 bin liraya yakın para harcadık. Bundan sonraki hedefimiz projemizi devam ettirip bu aracı halka sunabilir hale getirip sokaklarda da otonom şekilde gidebilen bir araç haline getirebilmektir. Aynı zamanda benzinli araçlarında elektrikli araca çevrilebileceğini test edip her araca uygun bir kit yapıp çalışmalarımıza bu alanda da devam edeceğiz. Ekimizdeki üniversite öğrencisi arkadaşlarımız ben Berat Cansız, Ahmet Köse, Adem Caba, Semih Kökçü, Güzel Yadigarova, Caner Tombul.” Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.