Belediye İş Sendikası Başkanlar Kurulu sonuç bildirgesi açıklandı

Belediye İş Sendikası Zonguldak şube başkanı Osman Karataş, 8 Eylül 2022 tarihinde Ankara’da toplanan Başkanlar kurulunda ülkemiz ile emeğe ilişkin güncel gelişmeleri ve örgütsel çalışmalarının değerlendirildiğini söyledi.

Belediye İş Sendikası Başkanlar Kurulu sonuç bildirgesi açıklandı
09 Eylül 2022 Cuma 14:19

Belediye İş Sendikası Zonguldak şube başkanı Osman Karataş, 8 Eylül 2022 tarihinde Ankara’da toplanan Başkanlar kurulunda ülkemiz ile emeğe ilişkin güncel gelişmeleri ve örgütsel çalışmalarının değerlendirildiğini söyledi.

Yapılan toplantı sonucunda Belediye-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, 8 Eylül 2022 tarihinde Ankara’da toplanarak ülkemiz ile emeğe ilişkin güncel gelişmeleri ve örgütsel çalışmalarını değerlendirmiştir.

Başkanlar Kurulumuz, toplantıda yapılan değerlendirmeleri ve bu doğrultuda almış olduğumuz kararları aşağıdaki şekilde kamuoyuna iletmeyi uygun bulunduğu bildirildi.

Belediye İş Sendikasının Başkanlar Kurulu Sonuç bildirgesi şöyledir:

“1-İktidarın sermaye yanlısı, üretime değil,betona dayalı rant politikaları sonucu, emekçi halkımız hayat pahalılığı, işsizlik ve yoksullukla boğuşmakta, emekçilerin reel ücretleri her geçen gün erimekte, alım güçleri düşmektedir.

Başkanlar Kurulumuz, üretime dayalı, kapsayıcı sosyal devlet mekanizmalarının kurulmasını, akılcı, adil ve emekten yana politikaların benimsenmesini, vergi ve gelir adaletinin sağlanmasını talep eder.

Başkanlar Kurulumuz, enflasyonun, hayat pahalılığının faturasının emekçilere kesilmemesi için tüm işçi konfederasyonlarını ortak tavır almaya, emeğin taleplerini yükseltmek için dayanışma ve mücadele hattı örmeye davet eder.

2-Enflasyonun son 24 yılın zirvesine çıkması, hayat pahalılığı, dövizde yaşanan artışlar, turizm bölgelerindeki yaz ve kış nüfus farklılıkları, göçmen, sığınmacı ve kaçak sayısında yaşanan inanılmaz nüfus artışları, belediyelere ek yükler getirmektedir. Bu nedenle bazı belediyelerimiz, emekçilerin ücret ve sosyal haklarını ödemekte sıkıntı yaşamaktadır.

Hükümet, belediye gelirlerinin arttırılması için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapmazsa belediye hizmetlerinin de aksaması kaçınılmaz olacaktır.

Başkanlar Kurulumuz, belediye gelirlerinin arttırılması için iktidarın en kısa sürede gerekli yasal düzenlemeleri gerçekleştirmesini talep eder.

3- Başkanlar Kurulumuz, 5620 sayılı Yasa kapsamında yılda 5 ay 29 gün çalışan emekçilerin ve 696 sayılı KHK gereğince belediye şirketine aktarılan tüm çalışanların şirketin değil belediyenin asli işçisi olması için mücadelede kararlıdır.

4- 6772 sayılı Kanun gereğince 52 günlük ücret tutarında kamu kurum ve kuruluşlar ile belediyelerde çalışan işçilere ödenen ilave tediyeler, belediye şirketlerinde çalışan işçilere ödenmemektedir. Bu durum Anayasa’nın eşitlik ilkesine, hukuka ve vicdana aykırıdır.

Başkanlar Kurulumuz, belediyelerde halk sağlığı ve güvenliğini doğrudan ilgilendiren işlerde kamu hizmeti yapan belediye şirket işçilerine de, 6772 sayılı kanun gereğince yasal hakları olan yılda 52 günlük ilave tediye ödenmesini talep eder.

5- Hükümet yıllardır emekçilerin tüm taleplerine rağmen, gelir vergisi tarife dilimlerini enflasyonun altında arttırmaktadır. Son yapılan düzenlemeyle emekçilerin gelirlerinin asgari ücret kadar kısmı vergiden muaf olmasına rağmen, gelir vergisi tarife dilimleri enflasyon oranında güncellenmediği için emekçiler kısa sürede vergide ikinci ve üçüncü dilime girerek daha fazla vergi ödemektedir. Ayrıca ÖTV ve KDV gibi zengine de fakire de aynı oranda uygulanan adaletsiz, dolaylı vergiler de emekçilerin vergi yükünü arttırmaktadır.

Başkanlar Kurulumuz, vergi sisteminin Anayasa’nın 73. maddesindeki maliye politikasının sosyal amacı olan, vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı esasına göre yeniden düzenlenmesini talep eder.

6-Ülkemizde son yıllarda artan enflasyon oranları, yaşanan ekonomik kriz ortamı nedeniyle belediye emekçilerinin satın alma gücünde ciddi oranda kayıplar yaşanmıştır. Bu kayıplara şimdi de promosyon kayıpları eklenmiştir. Özellikle 2021 yılı ve öncesinde 3 ile 5 yıllık promosyon sözleşmesi yapılan iş yerlerinde çalışan emekçiler, ciddi hak kaybına ve eşitsiz bir uygulamaya maruz kalmaktadır.

Başkanlar Kurulumuz, Hükümetin, emekçilerin yaşadığı promosyon mağduriyetini gidermek için Bankalar Birliği aracılığı ile gerekli girişimlerde bulunarak, promosyon sözleşmelerini günün koşullarına göre güncellemesi için girişimde bulunmasını talep eder.

7- Başkanlar Kurulumuz, emeğin kazanılmış haklarına yönelik saldırıların, işsizliğin, yoksulluğun, sendikal hak ihlallerinin arttığı, düşünce ve ifade özgürlüğünü yok etmeye yönelik girişimlerin yoğunlaştığı bir dönemde, işkolunda tek sendika, ülkede tek konfederasyon talebini bir kez daha vurgularken tüm sendika ve konfederasyonları önkoşul olmadan birleşmeyi gündemlerine almaya davet eder.

8- Başkanlar Kurulumuz, ülkemizde üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün hakim olduğu, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleştiği, halkın iradesinin her alanda egemen kılındığı, işçi hak ve özgürlüklerinin evrensel düzeye eriştiği bir ülke için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte kararlıdır. Başkanlar Kurulumuz; demokrasiyi yeniden inşa etmenin, bizlere ulus olma bilincini veren, bireyi yurttaş konumuna yükselten laik, demokratik Cumhuriyet’e sahip çıkmakla, mümkün olduğuna inanmaktadır” (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.