Bağcı: "Memur zammı enflasyona yenilmiş durumda!"

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak Temsilcisi Mithat Bağcı, Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu toplantı sonuç bildirgesini açıkladı.

Bağcı: "Memur zammı enflasyona yenilmiş durumda!"
30 Haziran 2021 Çarşamba 15:21

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak Temsilcisi Mithat Bağcı, Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu toplantı sonuç bildirgesini açıkladı.

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak Temsilcisi Mithat Bağcı, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte sendika binasında düzenlediği basın toplantısında kamu görevlileri ve emeklilerinin 2022-2023 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirleneceği, 2 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak olan 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerine değindi.

Memurlar enflasyona yenilmek istemiyor diyen Türkiye Kamu-Sen Zonguldak Temsilcisi Mithat Bağcı, açıklamasına şöyle devam etti:

“2 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak olan 2022- 2023 toplu sözleşme dönemini kapsayan çalışmalarımıza Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu, Konfederasyona bağlı sendikalarımızın genel başkanları, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ve il temsilcilerimizin katılımıyla 24 Haziran 2021 günü Ankara’da başladık. Çalışmalarımızda kamu görevlileri ve emeklilerinin 2022-2023 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirleneceği, 2 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak olan 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerini ele aldık. 2022-2023 yılını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde memurlar enflasyona yenilmek istemiyor. Bilindiği üzere 2021 yılının ilk altı ayı yüzde 3 ikinci altı ayıda yüzde 3 olarak verilmişti. Şuanda enflasyon ile birlikte Temmuz ayında memurlar için yüzde 7 oranında zam bekleniyor. Yani memur zammı yüzde 4 oranında enflasyona yenilmiş durumda. 6 aylık süreçte yüzde 3’ün üzerinde fark var. Bu farkın bu şekilde olmasını istemiyoruz. Türkiye’nin büyüme oranları ile enflasyon oranlarıyla birlikte üzerine eklenerek memurun refah payının belirlenmesini talep ediyoruz.”

Konfederasyonlarının görüşlerini içeren Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı sonuç bildirgesini kamu görevlilerinin bilgilerine sunan Türkiye Kamu-Sen Zonguldak Temsilcisi Mithat Bağcı:

1. Konfederasyonumuzun kuruluşunun 29. yıldönümünü tebrik ediyor, kuruluşumuzdan bugüne kadar teşkilatımıza emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz.

2. İçinde bulunduğumuz zor sürece rağmen Türkiye Kamu-Sen 2021 yılı içinde üye sayısını artırmayı başaran tek konfederasyon olmuştur. Bu başarıda pay sahibi olan tüm teşkilat mensuplarımıza teşekkür ediyor, aramıza yeni katılan kamu görevlilerine “Yuvanıza hoş geldiniz” diyoruz.

3. Bu toprakları bizlere yurt yapan tüm kahramanlarımıza minnetlerimizi ifade ediyor, tüm şehitlerimiz, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Allah’tan rahmet, gazilerimize hayırlı ömürler diliyoruz.

4. Yaklaşmakta olan 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde Türkiye Kamu-Sen bütün birikimi ve kararlılığıyla kamu çalışanlarının hak ve menfaatlerini savunacaktır.

5. Toplu sözleşmenin taraflarını toplu sözleşme görüşmelerinin ciddiyetine ve önemine yakışır şekilde hareket etmeye davet ediyoruz. 

6. Kamu görevlilerinin maaş artışlarının hedeflenen enflasyon sarmalından kurtarılması, gerçek enflasyon, harcamalar, büyüme ve refah payının dikkate alındığı bir sisteme geçilmesi bu yılki toplu sözleşme görüşmelerinin en önemli gündemi olacaktır.

7. Ekonomik gerçekler dikkate alındığında toplu sözleşme görüşmelerinin en önemli konularından birinin memur maaşlarına ilave zam yapılması olduğunu bir kere daha hatırlatıyoruz.

8. Kamuda güvencesiz istihdama son verilerek tüm güvencesiz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini talep ediyoruz.

9. 3600 Ek Gösterge konusu bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilerek sonuca bağlanmalıdır.

10. Emekliliğin bir kâbus olmaktan çıkarılması için bütün ek ödemeler emekliliğe sayılmalıdır.

11. COVID-19 Salgını sürerken salgına karşı insanüstü mücadele veren başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm kamu çalışanlarının maddi ve manevi olarak desteklenmesini talep ediyoruz.  

12. Toplu sözleşme görüşmelerinde kamudaki her türlü ayrımcılığa son verilecek adımlar atılmasını istiyoruz.  

13. Evrensel sendikacılığa uygun, uluslararası sözleşmelerde tanınan hakları içeren, adil, demokratik ve çağdaş bir sendika ve Toplu Sözleşme Kanunu istiyoruz.

14. Toplu sözleşme görüşmelerinde vergi adaletsizliğine kalıcı bir çözüm getirilmelidir.

15. Görevde yükselme ve atamalarda tarafsızlık ve liyakat esas alınmalıdır.

16. Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin beklentileri karşılanmalıdır.

17. Tüm memur, sözleşmeli ve geçici personel ile bunların emeklilerine dini bayramlar öncesinde bayram ikramiyesi verilmesi sağlanmalıdır.

18. Kamu görevlilerinin acil çözüm bekleyen sorunlarının hazırlanacak bir “Memur Paketi” içinde TBMM’de yasalaşarak çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.

19. Türkiye Kamu-Sen olarak nimette de külfette de adalet istiyoruz.

20. Türkiye Kamu-Sen olarak 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarının haklarının ilerletilmesi için her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu ilan ediyoruz” dedi. Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.