Aygün: “20 yangın söndürme uçağımız görev başında”

Türk Hava Kurumu Zonguldak Şubesi Başkanı Nihat Aygün, kuruma ait 20 yangın söndürme uçağının şu anda yangın söndürme faaliyetlerinde görev yaptığını ifade etti.

Aygün: “20 yangın söndürme uçağımız görev başında”
31 Temmuz 2021 Cumartesi 15:58

Yangınlarda THK hava araçlarının kullanılmadığı iddialarına sert tepki gösteren THK Başkanı Nihat Aygün, şunları söyledi;

"Ülkemizin çeşitli yerlerinde meydana gelen orman yangınları ile ilgili olarak yazılı ve görsel medya olmak üzere, bazı basın yayın organlarında hepimizi derinden üzen başta Manavgat olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde meydana gelen orman yangınlarında Kurumumuzun (THK) hava araçlarının kullanılmadığı iddialarının yer aldığı görülmektedir.Türk Hava Kurumu olarak tüm yangınlara daha önceden olduğu gibi Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiş ihale kapsamında müdahale edilmektedir.

Kamu yararına çalışan Kurumumuzun gerçeğe aykırı şekilde haberlere alet edilmesi ve kamuoyunun yanıltılması kabul edilemez bir durumdur. Milletimizi derinden üzen orman yangınlarıyla topyekûn mücadele edilirken; asılsız iddialarda bulunanlar ağır bir vebal altındadırlar.

Öte yandan, ciğerlerimiz yanarken daha önceden detaylı açıklama yapılmasına rağmen, (görev yapmayan ve yıllık maliyeti 11 milyonu bulan) pilotların işten çıkarılması hususundaki iddiaların ısrarla tekrarlanması en hafif deyimiyle kötü niyetlerin göstergesidir. Bununla birlikte teknisyenlerimiz de halen işlerinin başında görevlerine devam etmektedirler.

Orman yangınlarına müdahale eden tüm araçlar içinde, kiralama yoluyla temin ettiğimiz ve halen kurumumuz tarafından operasyonları yönetilen toplam 20 hava aracımız Manavgat’taki yangın dahil Ülkemizin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunmaktadır” (Şaban YILMAZ)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.