Atatürk'ü anmanın en iyi yolu mirası olan cumhuriyetimize sahip çıkmaktır

Eğitim İş Zonguldak şube başkanı Kamuran Çataklı, yayınladığı mesaj ile, “Atatürk’ü anmanın en iyi yolu, onun mirası olan Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır” dedi.

Atatürk'ü anmanın en iyi yolu mirası olan cumhuriyetimize sahip çıkmaktır
09 Kasım 2020 Pazartesi 16:22

Eğitim İş Zonguldak şube başkanı Kamuran Çataklı, yayınladığı mesaj ile, “Atatürk’ü anmanın en iyi yolu, onun mirası olan Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır” dedi.

Çataklı yayınladığı mesajında, “

Bugün 82 yıldır dinmeyen bir özlemin yıldönümüdür. Dünyaya gelmiş en büyük lider olan Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de hayata gözlerini yumduğu o an, tüm ulusun kalbinde hiç geçmeyen bir sızı olmuştur. Ve fakat hiçbir ölüm bu kadar yeni, hiçbir ölümlü de bu kadar ölümsüz değildir!

Kuşkusuz, O'nu anmak, anlamaktan; miras bıraktıklarına sarılmaktan geçmektedir” diyerek şunları söyledi:

“Tüm dünyanın kabul ettiği üzere; Atatürk, düşünceleri, başarıları, eserleri, ilke ve devrimleriyle yaşadığı çağı aşan ve ufku, her dönemde pusula olan büyük bir liderdir.

Engin ileri görüşlülüğü, barış yanlısı tutumu, dünya gerçeklerini kavrayışı, insani değerlere verdiği önem, düşüncelerindeki evrensel boyut, Atatürk'ü dünyanın en büyük liderlerinden biri yapmıştır.

Dünya üzerinde tek bir sıfatla tanımlanamayan, halkı tümüyle kendisini desteklemesine rağmen bir diktatörlük değil demokratik bir ülke yaratan, halkın egemenliğini bu denli önemseyen tek lider Atatürk'tür. Başöğretmen sıfatına sahip tek lider olması da onu yegane kılan bir başka özelliğidir.

O, bu Cumhuriyet'i "kimsesizlerin kimsesi" olsun diye kurmuşken, bu ulusun çaresiz ve yalnız kalan her ferdini dert edinmek demektir. O'nu anlamak, okumak; yılmadan, öğrenmenin sonu olmadığının farkında olarak bilgi peşinde koşmak demektir. Ve elbette tüm bu değerleri, nesiller boyu aktarmak, diri tutmaktır onu anlamak. O'nun ebedi istirahatgahında kendi isimlerini bağırtanların anlamadığı şey de budur: O'nun içimizdeki sesini hiçbir gürültü bastıramayacaktır! Atatürk'ün dediği gibi içeride ve dışarıdaki tüm kötü niyetli çabalara rağmen, O'nun mirası olan Cumhuriyet, ilelebet payidar kalacaktır! Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim neferleri olarak, bu uğurda verdiğimiz mücadeleden asla ödün vermeyeceğimize söz veriyor, Atamızın aziz hatırası önünde saygı ve özlemle eğiliyoruz” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.