Altıyedi’nin 6. sayısı raflarda

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı’nın (ZOKEV) yayımladığı Altıyedi sanat edebiyat dergisinin 6. sayısı çıktı.

Altıyedi’nin 6. sayısı raflarda
23 Kasım 2020 Pazartesi 15:59

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı’nın (ZOKEV) yayımladığı Altıyedi sanat edebiyat dergisinin 6. sayısı çıktı. Güz 2020 tarihli olarak çıkan derginin “Yalnızlık” temasına ayrılan bu sayısında kentin yetiştirdiği değerli şair İ. Behçet Kalaycı’nın şiirlerini irdeleyen Kürşat Coşgun imzalı “İ Behçet Kalaycı ve Türküsüz Kent’in İnsanları” başlıklı broşür ek olarak veriliyor.  Geçtiğimiz aylarda yitirdiğimiz Zonguldaklı ozan Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu 3 yazı ile anılırken, derginin bu sayısı da niteliğiyle dikkat çekiyor.

ZENGİN YAZI KADROSU

Dergide yazı, şiir, karikatür, öykü, deneme gibi ürünleri yer alan isimler şu şekilde sıralanıyor: Ahmet Özer, Hasan Hakkı Eldem, Cemal Sakallı, Salih Bolat, Levent Tarhan Gümüş, Selahattin Yalkın, Sait Özden, Nilüfer Benal, Duran Aydın, Kemal Gökhan, Cemil Cahit Yavuz, Nevruz Uğur, Hüseyin Köse, Hamit kalyoncu, Kadir İncesu, Kürşat Coşgun, Celal Karaca, Fatma Hatun Esen, Betül Dündar, Meral Saklıyan, Ahmet Öztürk, İbrahim Karaca, Üzeyir Karahasanoğlu, Yiğit kerim Aslan, Bora Ercan, Gaye Ebcim, Aladdin Kara, Gürdal Özçakır, Hasan Ünal Merve Tarhan, S. İpek Ortaer Montanari, Ayça Şebnem, Şafak Yüca, Ece Bakioğlu, Hikmet Kuşhan, Hüseyin Sönmez, M. Utku Yeşilöz, Tuncay Taştan, Eylem Bahar, Çağrı Özbilgi, Hüseyin Esen, Betül Sinanoğlu, Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu, Utku Şahin, Rıdvan Yıldız, Barış Akkurt, Hasan Çakır ve Ozan Akar.

SANATIN EDEBİYATIN SOLUĞUNUN DUYUMSANMASINI SAĞLAMAK GÖREVİMİZ

Derginin başyazısını yazan ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun şunları söylüyor: “Her şeye karşın sanat, Her şeye karşın edebiyat! Başlıklı yazsında şunları söylüyor: Covid-19 salgını bir yandan ölümcüllüğüyle insanları vururken, bir yandan da durumu fırsata çeviren baskıcı iktidarlar tarafından kültür ve sanatı da nefes alamaz bir noktaya getirdi. Sanatın her alanı üzerinde yaratılan bu hoyrat iklim gittikçe daha da büyümekte, insanlar adeta sanatsız bir yaşama mahkûm edilerek soluksuz bırakılmaktadır; hayatı yaşanır kılabilmenin uğraşı içinde olan sanatçılar ve kültür insanları her gün biraz daha ağır koşulların içine doğru itilmektedir. Sanatçıların üretim ve yaratım süreçleri kadar, ürettiklerini paylaşabilecekleri ortam için de mücadele etmeye zorlayan yeni bir dönem var önümüzde. Hepimize yeni sorumluluklar ve ödevler yükleyen bu yeni dönemde, sanatın ve edebiyatın soluğunun yaşamın her alanında duyumsanmasını sağlamak başlıca görevimizdir.”  (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.