581 yılın en uzun Ay tutulması! Tutulma sabaha kadar sürecek

Yarın geceden başlayarak sabahın erken saatlerine kadar deva edecek olan 581 yılın en uzun Ay tutulmasının yaşanacağını açıkladı.

581 yılın en uzun Ay tutulması! Tutulma sabaha kadar sürecek
18 Kasım 2021 Perşembe 20:58

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı, yarın geceden başlayarak sabahın erken saatlerine kadar deva edecek olan 581 yılın en uzun Ay tutulmasının yaşanacağını açıkladı.

Kuzey Amerika, tutulma sırasında ayın yüzde 97'sinin kırmızıya döndüğünü gözlemleyebilecek fakat Ay tutulması Türkiye'de görülemeyecek.

NASA'ya göre, ABD'de Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı, cuma günü erken saatlerde 3 saat 28 dakika boyunca dünyanın gölgesinde kalacak.

TAM TUTULMA YAŞANACAK

Ay tutulması, ABD doğu yakası saatiyle (EST) cuma gece yarısı 01.02'de başlayacak, sabaha karşı 04.02'de yüzde 99 tutulma oranıyla en yüksek seviyesine ulaşacak.

NASA, Ay'ın tamamen dünyanın gölgesi altına girmeyecek olmasından dolayı bu tutulmayı "neredeyse tam tutulma" olarak niteliyor.

YILIN SON AY TUTULMASI

Kasım dolunayı, kunduzların bu ayda kış hazırlığı yapmasından dolayı Kızılderili almanağında "Kunduz ayı" olarak bilinirken Ay tutulması sırasında ortaya çıkan kırmızı görüntüsü nedeniyle "Kanlı Ay" olarak da isimlendiriliyor.

Perşembeyi cumaya bağlayan gece yaşanacak Ay tutulmasının 2021'in son Ay tutulması olduğu kaydedildi. Bir sonraki Ay tutulması 16 Mayıs 2022'de gerçekleşecek.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/safakgazete/public_html/index.php on line 344