2 bin 511 engelli öğretmen atama bekliyor

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz ile Genel Sekreter Yılmaz Demirel, Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesini ziyaret etti.

2 bin 511 engelli öğretmen atama bekliyor
07 Haziran 2021 Pazartesi 15:06

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz ile Genel Sekreter Yılmaz Demirel, Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesini ziyaret etti.

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz ile Genel Sekreter Yılmaz Demirel, yakın zamanda gerçekleştirecekleri genel kurul öncesi Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesini ziyaret ederek Başkan Hüseyin Şirin, yönetimi ve dernek üyeleriyle bir araya geldi.

Ziyarette ilk konuşmayı yapan Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, Genel Başkan Şükrü Boyraz ve Genel Sekreter Yılmaz Demirel’e ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Karadeniz’in en güzel, en şirin, en çağdaş, en modern şehirlerinden biri olan Zonguldak’tayız.  Gezme amacımız bölgelerde yaşayan engelli bireylerin yaşamsal sıkıntıları. Biliyorsunuz dünyanın başına bela olan bir Pandemi olayı ile karşı karşıyayız. Bu Pandemide engellilerin hangi zorluklarla karşılaştıklarını öğrenip bunları rapor edip hükümete ve muhalif olan partilere bildiriyoruz. Biliyorsunuz engelli bireylerin en büyük sorunu erişim ve ulaşım sistemiydi. Sokağa çıkma yasaklarında çok fazla etkilendi diyemeyiz, zaten bunlar genelde hep evlerinde hapis, evlerinde modern cezaevi yaşarlar ebeveynleri de gönüllü gardiyanlardır. Bunun sebebi ne; bununu sebebi şehirlerin alt yapısının engelliye göre olmayışı. Yani toplu taşıma sistemlerinin, kaldırımların, yolların, kamu binalarının engelli bireye göre halen dizayn edilmemesi. 2005 yılının Temmuz ayında çıkarılan 5178 sayılı yasanın geçici 2. Ve 3. Maddesi gereği, 2005 yılına kadar yapılmış olan yollar, kaldırımlar, toplu taşıma araçları sistemleri tamamı engelliye göre dizayn edilmesi gerekiyordu. Peki, ne oldu 2005 yılından bu yana süre ne kadardı 7 yıldı, 7 yıl içerisinde neler yaşandık, oldu mu dedik, 2012 yılının Haziran ayıda bitti 2012 yılından bu yana 4 sefer mevcut olan hükümet Adalet ve Kalkınma Partisi’nin üyeleri yeniden Meclise önerge vererek bu süreyi 4 sefer uzattılar. Biz yine evlerimizde mapus hayatı yaşıyoruz. Ebeveynlerimizi bizim gönüllü gardiyanlarımız. Bizim mücadelemiz tam bu noktada devam etmektedir. Bilindiği gibi 2 yılda bir yapılan E-KPS var. E-KPS’den insanların sınava girip devlet kadrolarında yer almaları gerekir. Bugün halen devlet kadrolarında 20 bin engelli kadro açığı olmasına rağmen 2018 yılında yapılan E-KPS ve 2020 yılının Kasım ayında yapılan E-KPS’ye baktığımızda halen atamalar olmadı. Şu an bile 2511 engelli öğretmen atama bekliyor. Yani bunlar zor şartlarda okuyarak, üniversitelerini bitirip sınavlarına girmiş, ama hala atama bekliyorlar.” 

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, derneklerinin Zonguldak Şubesine yaptığı ziyaretin ardından Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Alan, Boyraz’a Devrek Bastonu hediye etti. Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.