Doğalgaz Filyos’tan anakaraya bağlanacak

Zonguldak kömür havzası merkezindeki ‘Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi’ düzenlenen törenle açıldı.

Doğalgaz Filyos’tan anakaraya bağlanacak
30 Aralık 2020 Çarşamba 18:50

Zonguldak kömür havzası merkezindeki ‘Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi’ düzenlenen törenle açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekleriyle Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğünün projelendirdiği ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının mali destek sağladığı ‘Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi’ düzenlenen törenle açıldı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in video konferans yöntemiyle katıldığı törende; Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Ak Parti Zonguldak Milletvekilleri Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, BAKKA Genel Sekreteri Lutfi Altınsu, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve protokol üyeleri hazır bulundu.

Video konferans yöntemiyle açılışa katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, şunları söyledi:

“Dün elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden Soner Dağlıoğlu kardeşimizi ve daha önce hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah'tan rahmet yakınlarına da baş sağlığı diliyorum. Bazı şehirler vardır, o şehre hayat katan can veren simgelerle özdeşleşen tarihe adlarını bu şekilde yazdıran, şehrin her bir sokağına, evine silinmez izler bırakan. Zonguldak kömür denince akla gelen ilk şehrimiz. Şehrin merkezinde kalan tarihi yapının korunası ve müze olarak yeniden açılması için 2018 yılında projemize başlamıştık. İlk etapta Üzülmez Müdür lojmanının restorasyon çalışmalarına başlandı. Yapının ve bahçenin özellikleri aslına uygun şekilde korundu. Mekana özel teşhir ve tanzim planlaması yapıldı. Uzun araştırmalar yapıldı. Tüm envanter tek tek incelendi. Tarihi eser niteliğindeki nadide eser ve enstrümanlar tek tek incelendi. İç kısımda sergi salonu, harita ve plan odası, belgesel odası, sanat odası ve sanal gerçeklik odası bölümleri, dış kısımda 200 yıllık tarihi belgelerle bir bahçeden oluşuyor.

DÖNMEZ: FİLYOS TÜRKİYE’NİN ENERJİ ÜSSÜ OLACAK

Bugün vereceğimiz bir diğer müjdeli haber de Filyos'taki enerji yatırımlarımızla alakalıdır. Türkiye'deki ilk mega endüstri bölgesi olacak olan Filyos Türkiye'nin yeni enerji üssü olacak. Fatih'in keşfettiği 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervimiz Filyos'ta karaya çıkacak. Buradan ana şebekeye bağlanacak. Taşkömürünün bölgede üretimi, demir-çelik başta olmak üzere yeni bir endüstrinin doğuşunu sağlamıştı. Şimdi de doğalgazın üretimiyle Zonguldak ve Batı Karadeniz yeni endüstri bölgemiz olacak. Bölgeye çok güçlü bir ulaşım ve lojistik ağı kuruluyor. Halen devam eden Filyos Vadisi Projesi ile birlikte de orta ve yüksek teknolojili endüstri Filyos'ta kümelenmiş olacak.

DÖNMEZ: YERLİ KÖMÜRÜ ENERJİ BAĞIMSIZLIĞIMIZ AÇISINDAN KRİTİK GÖRÜYORUZ

Kömür bu gün sadece Türkiye'nin değil dünyanın önde gelen ülkelerinin önemli kaynaklarından biri olmayı sürdürüyor. Yapılan uluslararası çalışma ve projeksiyonlar; artan enerji talebinin karşılanmasında baz yük olması nedeniyle gelecek yıllarda da kömürün temel enerji girdilerinden biri olacağını gösteriyor. Biz yerli kömürü enerji bağımsızlığımız açısından kritik görüyoruz. Enerjide ithal girdi oranımız halen yüksek. Bunu yönetilebilir seviyelerde tutmak için yerli kömürümüzden azami oranda faydalanmaya devam edeceğiz. Son yıllarda yaptığımız yoğun çalışmalarla toplam kömür rezervimizi artırmaya devam ediyoruz. 2016 yılında 45 milyon ton 2017'de 88 milyon ton, 2018 yılında 101.5 milyon ton 2019 yılında 97,3 milyon ton yerli kömür üretimi gerçekleştirdik. 2018 yılında Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırarak yerli kömür üretimini gerçekleştirdik. İnşallah 2020 yılında da son dönemde yakaladığımız yükseliş trendini devam ettireceğiz ve 100 milyon ton seviyelerini yakalayacağız. Toplam 20 milyar tonluk kömür rezervimizin 1.5 milyar tonunu taşkömürü oluşturuyor. Bu oranın arttırılması için TTK yöneticilerimiz ve madenci kardeşlerimiz büyük bir fedakarlıkla çalışmaya devam ediyor.

DÖNMEZ: ZORUNLU FERDİ KAZA SİGORTASI YAPILMASI MECBURİYETİNİ GETİRDİK

Kömür üretimimizin artması için TTK ve TKİ'ye ait ruhsat sahalarımızın bir kısmının devriyle bu sahalarımızı yatırımcılara açtık. Böylece üretim ve istihdamı artırmayı hedefledik. Sektörün büyümesini istiyorsak, dışa bağımlılığı azaltmak istiyorsak yüksek rezerv ve daha geniş alanlara dağılmış üretim yapmak durumundayız. Sahip olduğu yüksek katma değer ve istihdam kapasitesi ile kömür sektörümüz sürekli geliştirilmesi ve desteklenmesi gereken bir sektör. Çünkü kömür sektöründe yatırımcımız, insanımız, devlet ve madenciliği sektörü destekleyen alt sektörler kazanıyor. Bugün 52 yerli kömür santralimiz faaliyetlerini sürdürüyor. Toplam 11 bin 350 megavat düzeyinde yerli kömür kurulu gücümüz var. Yüzde 12'lik paya sahip. Kasım 2020 itibariyle toplam elektrik üretimimizin yüzde 14,3’ünü yerli kömürden sağladık. Başka bir ifadeyle 24 saatlik elektrik üretiminin 4,1 saatini yerli kömürden karşılıyoruz. Yerli kömür enerji fiyatlarında petrol ve doğalgaz fiyatlarının etkisinin azaltılmasına sağladığı katkıyla enerji üretim sepetimizde önemli bir yere sahip. Yeraltı kömür işletmelerinde işçi maliyetlerine uygulanacak destek kapsamında bu yıl 247 milyon liralık destek ödemesi yaptık. Son 5 yılda bu rakam toplam 360 milyon liraya ulaştı. Özellikle istihdamın korunması ve madenci kardeşlerimizin korunması için önemli adımlar attık. İş kazası neticesinde hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin ailelerine destek olmak için gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirdik. Şehit madenci kardeşlerimizin ailelerinin kamuda istihdam edilmesini sağladık. Linyit ve taşkömürü sahalarında yer altında çalışacak işçi kardeşlerimizin ödemelerini asgari ücretin en az iki katı olarak belirledik. Zorunlu ferdi kaza sigortası yapılması mecburiyetini getirdik. İşçilerin çalışma saatlerini günde en fazla 7,5, haftada en fazla 37,5 saat olarak belirledik.

DÖNMEZ: MİLLETİMİZİN KAYNAKLARINI MİLLETİMİZE SUNMAKTA KARARLIYIZ

Kömür üretimiyle ile ilgili üzerinde hassasiyetle durduğumuz çevrenin korunmasıyla ilgili madenlerimiz özelde de kömür üretimi bazı çevreler tarafından muhalefet aracı olarak kullanılıyor. Türkiye'nin yer altı kaynaklarını ekonomiye kazandırma gayreti sürekli olarak mesnetsiz, yalan ve yanlış bilgilerle baltalanmaya çalışılıyor. Enerji bağımsızlığı bizim için ne kadar önemliyse maden bağımsızlığımız da bir o kadar önemli. Kömür sektörü bu gün teknolojiye yaptığı yoğun yatırımlarla hem çevresel kriterlerin sağlandığı hem de verimliliğin arttırıldığı bir yapıyı hayata geçirmeye başladık. Kömür artık daha çevreci kriterlerle üretiliyor. Bizler milletimizin kaynaklarını her ne pahasına olursa olsun çıkaralım anlayışına karşıyız. Kaynaklarımızı ekolojik dengeyi bozmadan çevresel sürdürülebilirlik kriterleri çerçevesinde gün yüzüne çıkartmayı hedefliyoruz. Çevrecilik adı altında kamu malına zarar veren halkı kışkırtan, kökü dışarıda kendi içeride olan yapılar bize akıl vermeye kalkmasın. Ne hikmetse onların çevreciliği Türkiye'nin çıkarları, Türkiye'nin enerji bağımsızlığı söz konusu olunca ortaya çıkıyor. Milletimizin kaynaklarını milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız” dedi.

TUTULMAZ: İLİMİZİN SOSYO-EKONOMİK GELİŞİMİNE ÖNCÜLÜK EDECEK

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz maden müzesi ile TTK Taşkömürü Eğitim Ocağı'nın bütünlük arz ederek yeniden düzenlenerek çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Bölgemizdeki madencilik, işçi kültürü endüstriyel mirasımızın ve kültürel farklılıklarımızın korunarak yaşatılmasına ve tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen Üzülmez Kültür Vadisi bölgesinde bulunan ve BAKKA tarafından desteklenen ve açılışını yapacağımız Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi de TTK'nın kuruluşundan bugüne bütün yönleriyle ele alındığı, bilgi, belge ve materyallerle desteklenen bir ihtisas müzesi olarak çok önem verdiğimiz endüstriyel tarihimizin kalkınmayı ve gelişmeyi hızlandıran turizmle desteklenerek ilimizin sosyo-ekonomik gelişimine öncülük edecektir” dedi.

UÇAR: HATIRALARI YAŞATMAK ZORUNDAYIZ

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, “Türkiye Taşkömürü Kurumu yerli taşkömürünü çıkartmakta önemli rol üstlenmektedir. Açıkçası kurum bünyesinde yıllardır çalışan, emek veren gayret eden ülke ekonomisine katkı sağlamak için alın teri döken bir sürü yakınımız var. Ben de bir madenci çocuğu olarak bu kürsüden hitap etmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu kuruluşun bünyesinde şehrimizde çok dramatik olaylar yaşadık ama 1983 yılında Kandilli faciası ve 1992 yılındaki Kozlu facialarını unutmuyoruz. Bu yüzden bu kurum bünyesinde yaşanan hatıraları biz yaşatmak zorundayız, yaşamak zorundayız" diye konuştu.

EROĞLU: GELECEK KUŞAKLARA SUNULACAK

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Kazım Eroğlu, “Açılışını yapmakta olduğumuz müze ülkemizin kalkınmasının en önemli yapıtaşlarından olan, bu havzaya hayatlarını adayanların anısına ‘Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi’ adıyla gelecek kuşaklara sunulacaktır. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi ve maden şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri kurdeleyi kestiler ardından müzeyi gezdiler. Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.