Mega projeye can damarı oluyor

Yerel ve ulusal medyada ‘ÖLÜM YOLU’ manşetleri ile bilinen Zonguldak - Filyos yolu, 4 milyar liralık yatırım ile Türkiye’nin 5. Mega projesine bağlanıyor.

Mega projeye can damarı oluyor
19 Ekim 2022 Çarşamba 22:17

Keskin virajları, yüksek uçurumları ile geçtiğimiz yıllarda yaşanan onlarca ölümlü kazalarla hafızalara kazınan, yerel ve ulusal medyada ‘ÖLÜM YOLU’ manşetleri ile bilinen Zonguldak - Filyos yolu, 4 milyar liralık yatırım ile Türkiye’nin 5. Mega projesine bağlanıyor.

Filyos Vadisi Projesi’ni Zonguldak’a bağlayarak can damarı haline gelecek ve toplam mesafeyi 16 dakika gibi kısa bir süreye düşürecek bölünmüş yol projesinin bitmesini bölge halkı heyecanla bekliyor.

Halen Filyos Liman Projesi’nde çalışmakta olan ve Zonguldak’tan işe gidiş gelişlerinde sorun yaşayan vatandaşlar, bölgede kiralık ev bulmaktaki zorluklarını dile getirmekteydiler. Bölünmüş yol projesinin bitmesiyle bu sorunun da bir nebze aşılması sağlanacak.

Pojenin inşaat çalışması 24 saat mesai esasıyla gece gündüz sürerken, toplamda 5350 metrelik yol projesinde şuana kadar 2 bin 125 metrelik tünel bitmiş durumda.

Türkiye’nin mega projelerinden olan Filyos Vadisi Projesi, bölge insanı için de umut kapısı olurken, çalışmalar hakkında bilgi aldığımız Ak Parti Zonguldak İl Başkanı Muammer Avcı, doğayı koruyarak yürütülen yol çalışmaları tamamlandığında, Filyos Vadisi Projesi’ne ulaşımın 16 dakikaya düşmesi hem lojistik hem de ulaşım açısından önemli ekonomik gelişmeleri de beraberinde getireceğini söyleyerek, “Zonguldak bundan sonrası için kalkınmaya, göç almaya, nüfusunu artırmaya bundan sonrası için mahkûm ve ‘Kuzeyin parlayan yıldızı’ olacaktır” dedi.

Zonguldak, Cumhuriyet tarihinde ‘karaelmas’ın ekonomiye kazandırılması ile üstlendiği lokomotif şehir rolünü, şimdi ise Karadeniz doğalgazı ve Filyos Vadi Projesi ile yine her zamanki gibi ülkemizin kalkınması doğrultusunda önemli rol üstlenmeye yolunda hızla ilerliyor.

Şehrin her köşesinde çalışmalar hızla ilerlerken, Zonguldak’ın Filyos Projesi’ne bağlanması için geçtiğimiz aylarda açılışı yapılan Teoman Durali tünelleri ile Zonguldak – Kilimli arası mesafe yarım saatten 5 dakika gibi kısa bir süreye inmiş, vakit kaybetmeden Kilimli-Muslu arası 2. etap, Muslu-Filyos arası 3. etap tüneller ve karayolu çalışmalarına başlanılmıştı.

Ak Parti Zonguldak İl Başkanı Muammer Avcı’dan, Zonguldak - Filyos arasındaki yolun ülke ve bölge ekonomisine kazanımları hakkında görüşlerini aldık.

Dünyadaki tüm ekonomik zorluklara rağmen, ülkenin dört bir köşesinde olduğu gibi Zonguldak’ta da ilerleme yönünde atılım ve çalışmaların sürdüğüne işaret eden Ak Parti İl Başkanı Muammer Avcı;

“Türkiye’nin mega projeleri arasında yer alan Filyos Vadisi Projesi’ne ulaşımın kolaylaştırılması bölge insanı için çok büyük öneme sahiptir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla yapımına başlanan ve AK Parti teşkilatları tarafından da takibini gerçekleştirilen 2. Ve 3. Etap yol projeleri aralıksız sürdürülmektedir” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Zonguldak – Kilimli arasındaki 1. Etap yol trafiğe açıldı. Şuanda Kilimli ile Muslu arasındaki yol ve tünel imalatı devam ediyor. Burası arasında birkaç anekdot aktarmak isterim. Kilimli ile Muslu arası toplam imalat uzunluğu 5 bin 350 metre. Bunun 3 bin metresi tek tüp tünelli olarak geçiş, yanı sıra 2 bin 350 metre uzunluğunda bölünmüş yol var.

Burada Kilimli yönünde iki tüp halinde çalışmalar devam ediyor. Bu güzergâhta gidiş geliş olmak üzere 380 metre tünel açımı gerçekleşmiş durumda. 24 saat esasına göre gece ve gündüz imalatlar yapılmaya devam etmektedir. Biz de çalışmaları yakından takip ediyoruz. Siyasi iktidar nezdinde istekleri olabiliyor. Biz de bu ihtiyaçları bürokrasi kanalı ile süratle yerine getirmeye çalışıyoruz.

Diğer yandan bu işin üçüncü etabı var. O da Muslu ile Filyos arası. Burada da 7 sıralı tüneller var. Ayrıca karayolu ve demiryolu köprüleri bulunmakta. Toplamda Kilimli - Filyos arasında 13,9 kilometrelik bir imalat var. Toplamda 14 tüp tünel imalatı gerçekleşiyor. Burada hamd olsun 2 bin metreyi geçtik, 2 bin 125 metrelik tünel açımı gerçekleşti.

Bu yol bizim, Zonguldak’tan, Filyos Vadisi dediğimiz, içerisinde Filyos Limanı’nı, 6 milyon metrekare endüstri bölgesini, 4 milyon metrekare serbest bölgeyi artı olarak 50 bin konutluk yerin tahsisinin yapıldığı, Abdülhamit Han’ın ‘Türkiye’nin ticaret üssü’ diye adlandırdığı, Filyos Vadisi Projesi’ne ulaşmamızı sağlayacak.

Burada ilk etapta 12 bin kişinin istihdamı bekleniyor. Bu yatırım Zonguldak’ta yapılıyor. Haritayı göz önüne aldığınızda bu ilimizin en doğusunda, Bartın ilimize komşu bir konumda. Elbette ki Bartın bizim canımız ciğerimiz. Onlar buradaki istihdamdan fayda sağlayacaklar. Çaycuma, Gökçebey, Devrek ilçemiz yani Vadi bu anlamda lokasyon olarak istihdamdan yararlanacak.

Tabi biz burada Cumhurbaşkanımızın Zonguldak’taki temsilcileri olarak bölgemizdeki tümünün faydalanabilmesi için adil bir dağılım gerçekleştirmemiz gerekir. Aynı sebepten Kilimli’miz, Merkez İlçemiz, Kozlu’muz, Ereğli’miz, Beycuma beldemiz gibi bütün kardeşlerimizin de istifade etmesini istiyoruz.

Yapımı devam eden bu yol, bu yüzden çok kıymetli. Baktığımız zaman illerin kalkınmışlığında en büyük nedenlerden bir tanesi lojistik ağı ile tam anlamıyla sağlanmasıyla alakalı. Dolayısıyla bu yolu biz hem istihdam için istiyoruz, hem de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Artvin’den Samsun’a kadar olan yolu bitirdikten sonra, bir canlı yayında “Asıl benim rüyam, Samsun’dan devamla, Sinop, Kastamonu, Zonguldak, Akçakoca, Karasu, Kocaali, Ağva, Şile ve üçüncü köprüye uzanan Karadeniz sahil yolunun batı aksının imalatının gerçekleştirilmesi” demişti.

Aynı zamanda bizim de Zonguldak olarak hasretini çektiğimiz, artık nokta şehir halinden bir tık daha yukarı çıkmak istiyoruz. Yani Zonguldak’ta bir işi olan kişi geliyor ve dönüyor. Allah nasip ederse bu yol tamamlandığında, Zonguldak’ta artık transit bir yol üzerinde bir şehir olacak.

Bu sizi hem sanayi anlamında, hem turizm anlamında, hem istihdam anlamında destekleyecek bir olay. Biz istiyoruz ki Filyos Vadisi üzerinde çalışan, beyaz yakalılar, mavi yakalılar Zonguldak’ta ikamet etsinler. Biz onlara burada güzel bir altyapı hazırlıyoruz. Sosyal alanlardan, eğlence ve çocuklarının eğitim alanlarına yaşam ve konfor alanlarını artırmamız da lazım ki tercih edilebilir bir il haline gelelim. Bu nedenle insanlar burada ikamet edip 16 dakikada iş yerlerine varabilme imkânını yaşasınlar istiyoruz.

Yine başka bir katkısı da, bu kara yolu imalatları gerçekleştirilirken Göbü olsun Türkali olsun, buraların doğal güzelliklerini koruyarak bunu yapıyoruz. Zaten Zonguldak Merkez’de kumsal diye bir sıkıntımız var; vatandaşlarımız artık 7-8 dakika gibi kısa bir sürede Göbü ve Türkali’ye gidip kumsalından istifade edebilecekler.

Bunun haricinde birçok katma değer de çıkacaktır. Düşünün sizin orada bir limanınınız var. 3 bin metre ana mendireği, bin metre uzunluğunda tali mendireği olan, 25 metre draft, yani deniz derinliğine, 25 milyon ton yükleme boşaltma kapasitesine, artı olarak 1600 metre uzunluğunda konteyner depolama istihap hacmine sahip bir liman. Bu ne demek; Türkiye’yi göz önüne aldığınızda, en güneyine inip Mersin’den, Adana’dan, Urfa’dan buradan bir iş adamının, ürettiği bir malı Rusya’ya, Ukrayna’ya veya herhangi bir doğu Avrupa ülkesinin herhangi bir yerine göndermek istediğinizde en yakın liman nerede?

Trabzon’a bakın çaprazda veya Samsun veya İzmit limanları uzak kalıyor. Tam karşısında en yakın lokasyon Zonguldak’taki Filyos Limanı’mızdır. Dolayısıyla bu limanı batıya açılan bir pencere gibi görmek lazım. Bu ulaşım fiyatlarını da üretici için düşürecektir. Yakıt, araç maliyetleri gibi operasyon maliyetini artıran unsurları minimize etmek için belki de yine Zonguldak’ta fabrikasını kurmak isteyecek. Yani Zonguldak bundan sonrası için kalkınmaya, göç almaya, nüfusunu artırmaya bundan sonrası için mahkûm ve ‘Kuzeyin Yıldızı’ olacaktır. Bu hiçbir şekilde biz Zonguldaklıyız, Zonguldak’ı sevdiğimiz için mübalağa yapıyoruz diye düşünülmesin. Benim tamamıyla konuştuğum şuanda matematik."

Haber: Şaban Yılmaz

Ak Parti Zonguldak İl Başkanı Muammer Avcı tarafından Kilimli – Filyos arası yapılacak yol projesinin başlaması öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a brifing verirken

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.