Cumhurbaşkanı Erdoğan: MFA Zonguldak'ın en fazla ihracaat yapan şirketi oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta MFA Kocayusuf Maske Fabrikası'nın açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: MFA Zonguldak'ın en fazla ihracaat yapan şirketi oldu
04 Haziran 2021 Cuma 17:49

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye'nin üretim kapasitesi günden güne güçleniyor”

Zonguldak’ta Kurulu olan MFA Kocayusuf Maske Fabrikası'nın açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“şehrimizin gelişen sanayisini temsil eden bir eseri Zonguldak'a kazandırmanın onurunu yaşıyoruz. Üretim tesisinde çalışan ve çalışacak olan kardeşlerimize başarılar diliyorum. Fabrikamızın istihdamla beraber şehrimizin ihracatının gelişmesinde de katkıları olacağına inanıyorum. Bu başarı grafiğinde araştırma geliştirme faaliyetlerinin, yenilikçi yaklaşımlarının çok payı var. Zonguldak'ın en fazla ihracat yapan şirketi oldu. Sadece teknolojik altyapısı değil mimarisiyle de örnek bir eser” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elvanpazarcık Beldesine bağlı Hayat Mahallesi Baruthane sokakta bulunan MFA Kosayusuf Maske Fabrikasının açılışını yaptı.

MFA Kocayusuf Maske Fabrikası açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki bakan ve milletvekilleri, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Ak Parti İl Başkanı Zeki Tosun, Merkez ilçe Başkanı Mükerrem Ayçiçek, Elvanpazarcık Belediye Başkanı Hüseyin Uzun, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yaşar Karaman, MFA Kocayusuf Maske Fabrikası işletmecileri Fatih Furtun, Murat Uzun, fabrika çalışanları ve davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan MFA Kocayusuf Maske Fabrikası Genel Müdürü Fatih Furtun: “Bugün bizim için muazzam bir gün çünkü ürün çeşidi ve ürün kapasitesi bakımından Avrupa’nın en büyük üretim tesislerinden biri olan eserimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu tarihi gün biz, ailelerimiz ve mesai arkadaşlarımız için bir şeref madalyasıdır” dedi.

MFA Kocayusuf Maske Fabrikası'nın açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, “Emeğin başkenti Zonguldak'ta açılışlarla, müjdelerle dolu müstesna bir gün geçirdiklerini belirterek şunları söyledi:

ERDOĞAN: “ŞEHRİN GELİŞEN SANAYİSİNİ TEMSİL EDEN BİR ESERİ ZONGULDAK’A KAZANDIRMANIN ONURUNU YAŞIYORUZ”

"Cuma namazından sonra camimizi hizmete açtık. Şehrin sembollerinden biri olduğuna inandığım Uzun Mehmet Camii şehre çok yakıştı. Aynı anda 7 bin 500 kişinin ibadet edebileceği muhteşem eserin şehrimize tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Şimdi de şehrimizin gelişen sanayisini temsil eden bir eseri Zonguldak'a kazandırmanın onurunu yaşıyoruz. Üretim tesisinde çalışan ve çalışacak olan kardeşlerimize başarılar diliyorum. Fabrikamızın istihdamla beraber şehrimizin ihracatının gelişmesinde de katkıları olacağına inanıyorum. Bu başarı grafiğinde araştırma geliştirme faaliyetlerinin, yenilikçi yaklaşımlarının çok payı var.

ERDOĞAN: “TÜRKİYE’NİN ÜRETİM KAPASİTESİ GÜNDEN GÜNE GÜÇLENİYOR”

Zonguldak'ın en fazla ihracat yapan şirketi oldu. Sadece teknolojik altyapısı değil mimarisiyle de örnek bir eser. Çatısındaki güneş panelleriyle çevre dostu bir üretim yapması da takdire şayandır. Türk sanayicisi, ekonomimizin tökezlemesini umanlara inat çalışmaya, üretmeye devam ediyor. Önce yatırım diyorum, istihdam diyorum, üretim diyorum, son olarak da ihracat diyorum. MFA 4'ünü de yapıyor. Türkiye'nin üretim kapasitesi günden güne güçleniyor. Biz de her sektör için yatırımcımızın yanında olduğumuzu gösteriyoruz. Üreten, ihraç eden, özellikle insanımıza iş ve aş imkanı sunan, ekonomimize güç katan her müteşebbisin başımızın üstünde yeri vardır. 70 milyon liralık yatırımla yeni filtre fabrikasının da en kısa sürede faaliyete geçmesini temenni ediyorum. Korona virüs salgını sürecinde çalışmalarından doları Zonguldak ve ülkem adına teşekkür ediyorum. Bakanlıklarımızı da destek olduğu için teşekkür ediyorum. Türk sanayicisi, ekonomimizin tökezlemesini umanlara inat çalışmaya, üretmeye, insanımız için istihdam oluşturmaya devam ediyor. 84 milyonun derdine derman olmayı kendimize görev biliyoruz. Salgın sürecinde, şimdiye kadar 661 milyar liralık deste ve yardımda bulunduk. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin dahi maske savaşına tutuştuğu, solunum cihazı kıtlığının çekildiği, yaşlı bakım evlerinin adeta morga dönüştüğü bir dönemde biz birinci sınıf sağlık hizmetini ücretsiz sunduk.”

ERDOĞAN: “DÜNYADA ÇARKLARIN DURMA NOKTASINA GELDİĞİ DÖNEMLERDE BİLE TÜRK EKONOMİSİ KONTAK KAPATMADI”

Sanayi sektöründe 2021'in ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre 338 bin kayıtlı istihdam artışı olmasının, büyümenin, sağlıklı ve istihdam dostu olduğunun işareti olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Salgının en yoğun yaşandığı dünyada çarkların adeta durma noktasına geldiği dönemlerde bile Türk ekonomisi kontak kapatmadı. 2020'de Türkiye 1.8'lik oranla Çin'in ardından G20 içerisinde en yüksek büyümeyi kaydeden ülke oldu. Salgının başında 14 maske üreticisi varken bu sayı 424'e yükseldi. Üretici sayısındaki bu artış 100 kat artış gösterdi. Dünyadan büyük talep gören malzemeler için koruyucu test merkezini hizmete açtık. Türk ekonomisi salgın döneminde kontak kapatmadı. İhracat ve büyüme rakamlarında bunun karşılığını aldık. G-20'de sanayi üretimi en çok artan ülkeker arasında yer aldık. Yüzde 7 gibi büyüme oranına ulaştık. Ülkemizin üretim üsleri olan OSB'lerde de pozitif gelişmeler yaşanıyor. 2021'in ilk 5 ayında elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine oranla artış gösterdi.

ERDOĞAN: “31 BİN SANATÇIYA 250 MİLYON LİRAYA ULAŞAN DESTEK VERECEĞİZ”

Kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına göre çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını erteledik. Kuraklık Sigortası'nda TARSİM devlet desteğini önümüzdeki yıla özel yüzde 70'e, hasar ödeme oranını yüzde 80'e çıkarıyoruz. Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerimize verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapacağız. 31 bin sanatçıya 250 milyon liraya ulaşan destek vereceğiz. Sancılı dönem yaşayan tiyatro sektörüne de 25 milyon lira tutarında turne desteği sağlayacağız."

Konuşmaların ardından MFA Kocayusuf Maske Fabrikası işletmecileri Fatih Furtun, Murat Uzun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a içinde yapmayı taahhüt ettikleri taahhütnamenin yazılı olduğu bir çerçeve hediye ettiler. Ardından MFA Kocayusuf Maske Fabrikasının açılış kurdelesi kesilerek tören sona erdi. Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.