Pandemi sürecinin sorumlusu öğretmenler değildir

Memur Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar yaptığı açıklamda, “Öğretmenin değerini ve işini tartışmak kimsenin haddine değildir” dedi.

Pandemi sürecinin sorumlusu öğretmenler değildir
24 Eylül 2020 Perşembe 18:42

Memur Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar yaptığı açıklamda, “Öğretmenin değerini ve işini tartışmak kimsenin haddine değildir” dedi.

Aşkar açıklamasında, “Pandemi sürecinin sorumlusu öğretmenler değildir” diyerek şunları söyledi:

“Koronavirüs süreci öğretmenlerden beklentilerin farklılığı kadar öğretmen üzerinden yürütülen spekülasyonların da çeşitliliğini gözler önüne sermiştir. İdare, veli ve öğrenci kıskacında sıkışan öğretmen bir ayağı okulda, bir eli devlet eliyle oluşturulmuş EBA programında diğer eli sosyal medya uzantılarında, kafası ve yaşantısı ise tamamen uzaktan blokeli bir şekilde garip bir mahluk olarak kalakalmıştır. İlkokul birlere yüz yüze derse giren öğretmen, sekiz ve on ikilere kursa giden öğretmen bazen bu görevlerinden sadece on dakika sonra canlı bağlantılarla derslerine devam etmektedir. Bazı okullarımızda program zorunluluğundan dolayı öğretmenlerimize sabah 7.30'dan gece 22.30'a kadar ders verildiği görülmektedir. ÇOCUKLAR İÇİN EN GÜVENLİ ORTAM OKULLARDIR Hep söylüyoruz. Okul, öğretmen ve öğrencinin aynı amaç doğrultusunda buluşabileceği tek ve güvenilir alandır. Kilitlenen sistemler, çalışmayan programlar, sanala bağlanmış taze dimağlar için normalleşme okuldan geçmektedir. Tedbirler okul modelli düşünülmeli, planlar okul odaklı geliştirilmelidir. Bunun dışındaki planlamaların nelere sebep olduğu şu birkaç gün içinde fazlasıyla görülmüştür. Yetkililerin inisiyatifleri, çözüm üretme mekanizmaları okula çevrilmelidir. Bütçeyse bütçe, elemansa eleman, tedbirse tedbir. Her şey nihai olarak okula çıkmalıdır. Çalışan da öğretmen, emeği yok sayılan da. ÖĞRETMEN CEZALANDIRILMAK MI İSTENİYOR? Öğretmenin asli görevi öğrencisine ders anlatmaktır. Öğretmenin asli görevini yerine getirememesinin sorumlusu öğretmen olarak görülmemelidir. Öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına ekonomik kayıp yaşatmak doğru değildir. Bu çarpık anlayış sosyal devlet anlayışına da "21. yüzyılın marka devleti biziz" diyen iradeye de yakışacak bir anlayış değildir. EBA ISRARINDAN VAZGEÇİLMELİDİR Pandemi süreci başladığı günden beri öğretmene ve eğitim çalışanlarına verilen tüm görevler fazlasıyla yerine getirilmiştir. Okul yönetimi okul idarecilerine bırakılırsa eğitimde bu kadar kaos yaşanmayacağı kesindir. EBA yetmiyorsa, ki yetmediği aşikar, sadece EBA diye ısrar etmek doğru değildir. İSTATİSTİK SEVDASINDAN VAZGEMEK GEREKİYOR Okul aile birliği hesapları boşken ve hiç bir gelir yokken sırf istatistiki rakamlar için çalışmak (Okulum Temiz Belgesi gibi) asıl problemleri görmeyi engellemenin ötesine geçemez. Veriler bir araçtır. Veriyi amaç olarak görmek, eşeğini sırtına alıp taşımaktan başka bir şey değildir. Eğitimin kalitesini arttırmak için istatistikten daha önemli şeylere ihtiyacımız var. Unutulmamalıdır ki öğretmeni ve okulları itibarsızlaştırmak ve işlevsizleştirmek geleceğimizi dinamitlemektir. Yetkilileri bu anlamda göreve davet ediyoruz” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.