Şafak Gazetesi

Zonguldak’ta 35 bin kişi 270 milyar lira borcunu yapılandırdı

Zonguldak’ta 35 bin kişi 270 milyar lira borcunu yapılandırdı
20
17 Ağustos 2018 - 20:34

 

Zonguldak Vergi Dairesi Başkanı Refik Akgün Zonguldak’ta 35 bin kişinin 270 milyon lira borç yapılandırma söyledi.

Yapılandırma süresinin uzadığını belirten Akgün,  “Normalde kesinleşmiş alacaklar ile ilgili müracaat sürersiniz 31 Temmuz’da son bulmuştur. Fakat gelen talepler üzerine bakanlığımızda ilgili yasadan maksimum düzeyde yararlanabilmesi için süreyi 27 Ağustos’a kadar uzattı. Ben müracaat etmen mükelleflerimize borçlarımızı 27 Ağustos tarihine kadar borçlarını yapılandırmak bu yasadan faydalanmalarını istiyoruz” diyerek şunları söyledi:

“Gerçekten faizin %90’ı  gibi bir kısmını silinmektedir peşin ödemelerde, ve bu da bayağı önemli bir meblağ  tutmaktadır. Uzun dönemli borçlar için, şu ana kadar Zonguldak Vergi Dairesi Başkanlığı olarak 35 bine yakın müracaat aldık mükelleflerimizde  yaklaşık 270 milyona yakın bir borcunu yapılandırdı. İnşallah mükelleflerimiz bu yasadan azami düzeyde yararlanırlar.

Yapılandırmalar 36 aya kadar yapılandırılıyor, yani 3 yıllık bir yapılandırması şeyimiz var ama  istediğimiz peşin ödemelerde %90 gibi faizde bir indirim var. Yapılandırma 10 maddeden oluşuyor, Tabii öncelikle kesinleşmiş vadesi geçmiş borçlarla ilgili maddenin düzenlemesi var. Ayrıca matrah artırımı stokların düzenlenmesi işletme kayıtlarının düzeltilmesi gibi ve yurtiçi ve yurtdışı kaynakların ekonomiye kazandırılması ile ilgili maddeler var. Özellikle yurtiçinde ve yurtdışında bulunan ekonomiye kazandırılmak istenen kaynaklar bu ayın sonuna kadar müracaat edilirse hiç vergisiz bir şekilde ekonomiye kazandırılacak. Yurt dışı kaynakların ekonomiye kazandırılması ile ilgili son süre 31 Ekimdir. Matrah artırımı ile ilgili son süre ise 31 Ağustos’tur. Mükelleflerimiz de bu süreden yararlanabilirler” (Şaban YILMAZ)

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.