Şafak Gazetesi

Yavuzyılmaz’dan TTK önüne siyah çelenk

Yavuzyılmaz’dan TTK önüne siyah çelenk
14 views
11 Temmuz 2018 - 19:27

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tarafından pek çok binanın işletme amacıyla kiraya verildiği Fener’de uzun zamandır atıl vaziyette bulunan alana TÜGVA’nın talip olması sonrasında başlayan tartışmalar devam ederken, Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak milletvekili Deniz Yavuzyılmaz beraberinde Fener platformu üyeleri ile Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğünün önüne siyah çelenk bıraktı.
Yavuzyılmaz, hatadan geri dönülmesini isteyerek, müdürlük önüne siyah çelenk konulduktan sonra şunları söyledi:
“Zonguldak’la ilgisi alakası olmayan bir vakfa bir tahsis gerçekleştirildi. Bugünkü eylemimiz bugünkü tahsisin gerçekleştirmemesi için planlanmıştı ancak dün ani bir karar ile bir oldu bittiye getirilerek Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun ilgili yönetimi bu kararı aldı ve tahsis etti. Bu yanlış kararı nasıl aldılar ise aynı şekilde aynı kişilerin bu yanlış kararı düzeltmesini istiyoruz. Düzeltmedikleri takdirde önce Zonguldak halkının vicdanında mahkum olacaklardır, vicdanen onları her zaman çok olumlu olmayan bir şekilde anıyor olacağız. Fenere her gittiğimizde o nedenle bu kararlarından bir an önce vazgeçmelerini, vazgeçmedikleri takdirde ise mücadelemizin devam edeceğini, bugün bu saatte Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun kapalı olduğunu biliyoruz, hep birlikte ona rağmen geldik çünkü kişiler geçicidir ama kurumlar kalıcıdır. Türkiye Taşkömürü Kurumunu biz 55 bin işçi ile teslim etmiştik bugün 6500 işçiye kadar düşürdüler.
Ama Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun gayrimenkulleri aynı şekilde duruyor, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun maden ocaklarını kapatmak isterken özelleştirmek isterken, yok etmek isterken aynı zamanda gayrimenkullerini siyasi talana ve ranta açmak istiyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili olarak söylüyorum, herhangi bir siyasi parti ile özdeşleşmiş hiçbir derneğe ki benim dahil olduğum siyasi parti de dahildir onu da katarak söylüyorum. Zonguldak halkının ortak yaşam alanlarındaki İşletmelerin tahsisleri verilemez.
Bu Zonguldak halkına yapılan o siyasi partiye gönül vermemiş kişilere yapılan bir haksızlık olur o nedenle doğasıyla yeşiliyle deniziyle anılarımız ve çocukluğumuzdaki yeri ile Zonguldak’ın incisi fener mahallemize sahip çıkıyoruz ve sahip çıkacağız, yeşile doğaya ve hayvanlara, küçük çocuklarımıza, istismara maruz kalan küçük çocuklarımıza dün olduğu gibi de bugün de yarın da en barışçıl en akılcı ve en güçlü olduğumuz yanımız ile kalbimizle çağdaşlık anlayışımız ile ve Atatürk’ün ilke ve devrimleri ile olan bağlılığımız ile karşı koyacağız mücadele edeceğiz ve karar verici biz olacağız ve hepsine de sahip çıkacağız. Tekrar TTK yönetimini protesto ediyoruz ve bu siyah çelengimizi Zonguldak halkı adına bırakıyoruz” (Şaban YILMAZ)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.