Şafak Gazetesi

ULUSLARARASI KREDİ DERCELENDİRME KURULUŞU FİTCH’E GÖRE; TÜRKİYE’NİN NOTU NEGATİF KALDI

ULUSLARARASI KREDİ DERCELENDİRME KURULUŞU FİTCH’E GÖRE; TÜRKİYE’NİN NOTU NEGATİF KALDI
Ahmet KIZILYAR
Ahmet KIZILYAR( dataposta6746@gmail.com )
10 views
07 Mayıs 2019 - 0:30

Bir süreden beri Türkiye ekonomisini izlemede bulunan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings Türkiye’nin “BB” olan uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun ve “negatif” not görünümünün teyit edildiği belirtilirken; bu kapsamda yapılan açıklamaya göre; “Türkiye’nin reytingi ve negatif not görünümünü,zayıf dış finansmanını, geniş dış açık finansman gereksinimini, düşük döviz rezervlerini, yüksek net dış borcunu, yüksek enflasyonu nu, ekonomik oynaklık geçmişini ve politik ve jeopolitik risklerini yansıtıyor.” Görüşüne yer verildiği izlendi. Yapılan gerekçelendirmede; Türkiye ekonomisinin güçlü yanlarına da değinilerek, “Reyting, güçlü kamu finansmanı, geniş ve çeşitlilik taşıyan ekonomisi, canlı özel sektörü, kişi başına gayri safi milli gelir ve aynı gruptaki ülkelerin ortalamasını üzerinde olan insani kalkınma göstergeleri ile destekleniyor.” Vurgusu yapılarak, Fitch Ratings’in devam eden bu açıklamasında, geçen yıl yaşanan Türk lirasındaki değer kaybının ardından ekonominin uyum sağladığına yer verilerek, şu değerlendirmeler yapılıyor :”Yeniden dengelenme ve istikrar yolunda cari açık tarafında sert bir düzeltme gerekiyor. Ekonomik iyileşme görünümü, enflasyon, ekonomik politika uygulaması, bunun kamu finansmanı ve bankacılık sektörüne olan etkisi açısından dikkate değer belirsizlikler mevcut.” Açıklamada ayrıca, Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 1,1 seviyesinde daralmasının beklendiği, ekonominin 2020 yılında ise yüzde 3,1 büyüme ile yeniden canlanmasının da beklendiği aktarılıyor.

*      *      *

Diğer taraftan Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bu arada “Küresel Ekonomik Görünüm Raporu”nu güncelleyerek; 2019 ve 2020 yıl sonuna ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminleri de düşürülen raporda bu yıl sonuna ilişkin büyüme beklentisi yüzde 3.1’den yüzde 2.8’e, gelecek yıl sonuna ilişkin büyüme beklentisi ise yüzde 2.9’dan yüzde 2.8’e revize etti. Raporda, 2019 yıl sonunda küresel ekonomik büyümenin son tahminlere göre gerçekleşmesi durumunda, bunun yıllık bazda 2012 yılından beri küresel ekonomideki en sert azalış olacağının altı çizilerek, Küresel ekonomik büyüme görünümünde geçen yılın aralık ayından bu yana sert bir bozulmanın görüldüğü belirtilen raporda, ancak ilerleyen dönemde küresel resesyonun beklenmediği de vurgulanıyor. Euro Bölgesi’nde ekonomik büyümenin zayıfladığı, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın da gelişen piyasalardaki etkilerinin görüldüğü kaydedilen raporda, “ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları ticaret akışını bastırmış ya da bozmuş olabilir. Fakat esas olarak gelişen piyasalardaki düşük talep, ticaretteki yavaşlamanın temel unsuru oldu” değerlendirmesine de ayrıca yer veriliyor.

*      *      *

Öte yandan söz konusu raporda değerlendirmelerine yer verilen Fitch Ratings Baş ekonomisti Brian Coulton, “Verilerde bu denli geniş çaplı bozulmanın ardından şokun tam olarak kaynağını belirlemek kolay değil. Fakat gelişen piyasalarda azalan talebin küresel endüstriyel üretim ve ticaretteki gerileme döneminin kilit unsuru olduğuna inanıyoruz. Çin ve gelişen piyasalar gelecek 18 ay içerisinde küresel ticaret ve ekonomik görünüm açısından son derece önemli rol oynayacak” değerlendirmesinin de kayda geçtiği izlendi. Fitch raporunda, Türkiye ekonomisine ilişkin olarak, geçen yılın son çeyreğindeki ekonomik büyümenin beklentinin altında olduğu, fakat bir önceki çeyreğe kıyasla bu yılın ilk çeyreğinde yeniden

büyümenin gerçekleşmesinin beklendiği de belirtiliyor. Raporda, “Kredi büyümesinin pozitif alana doğru ilerlemesi, ocak ve şubat aylarında satın alım yöneticileri endeksinin (PMI) son altı ayın en yüksek seviyesine yükselmesi, endüstriyel üretimin artmasıyla, yüksek frekanslı göstergeler ekonomide dengelenmenin olduğunu gösteriyor” ifadesi yer alıyor.

*      *      *

Sonuç olarak, Fitch’in raporunun son bölümünde, “Türkiye’nin ekonomik performansının 2020 yılında iyileşerek yüzde 3,0 seviyesinin üzerine çıkması bekleniyor. Buna rağmen, büyüme potansiyelin altında kalmaya, enflasyon çift hanelerde olmaya devam edecek. Türkiye’nin geniş cari açığını finanse etme gereksinimi, olgunlaşmamış politika gevşemesi durumunda, gelecekte kur oynaklığının risk olabileceği anlamına geliyor” şeklindeki, ifadeleri yanında; Fitch Ratings’in bu raporunda Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 1,1 daralmasının, 2020 yılının sonunda ise ekonominin yüzde 3,1 büyüme kaydetmesinin öngörüldüğü açıklanarak; Türkiye’de, 2019 ve 2020 yıl sonları itibarıyla sırasıyla enflasyonun yüzde 15 ve yüzde 10, politika faiz oranın yüzde 20 ve yüzde 15, dolar/TL kurunun ise 5,70 ve 5,90 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği de belirtiliyor. Mevcut duruma bakılırsa; Türkiye’nin yıl sonuna kadar süreğenleşen resesyon (durgunluk) etkisi altına yaşadığı yüksek enflasyonla eşleşen talep daralmasını ve finansal kırılganlıkları mutlaka tolere etmek zorunda. Aksi takdirde stagflasyon (durgunluk içinde enflasyon) ve slumpflasyon (enflasyon içinde büyüme yerine küçülme) olgusunun çift yönlü etkisi gündeme gelebilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.